Lubuskie placówki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wypłacają dodatkowe świadczenia honorowe dla 66 stulatków. Aby je otrzymać, wystarczy ukończyć 100 lat, nie wymaga ono prawa do emerytury albo innych świadczeń – poinformowała we wtorek rzeczniczka lubuskiego ZUS Agata Muchowska.
Oddział ZUS w Gorzowie Wlkp. wypłaca 25 takich świadczeń, a zielonogórska placówka 41.
„Dla porównania w 2020 r. oba odziały wypłacały 65 takich świadczeń, a w 2016 r. – 44. Oznacza to, że liczba osób powyżej setnego roku życia systematycznie rośnie”
– dodała Muchowska.
Wysokość świadczenia jest różna. Od marca tego roku wynosi 4944,79 zł brutto. Wszystko zależy od kwoty bazowej, która obowiązywała w dniu setnych urodzin. Stanowi ona 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia za rok poprzedni, pomniejszonego o składki na ubezpieczenie społeczne.
„Wysokość świadczenia honorowego jest ustalana corocznie i obowiązuje od 1 marca każdego roku kalendarzowego do końca lutego następnego roku. Sposób wyliczania świadczenia w ZUS i KRUS jest taki sam. Tą samą kwotą posługują się również organy emerytalne MSW i MON”
– wyjaśniła rzeczniczka.
Świadczenie przysługuje wszystkim osobom, które ukończyły 100 lat – niezależnie od tego, czy otrzymują emeryturę bądź rentę. Jednak przyznawane jest z urzędu tym seniorom, którzy pobierają już rentę lub emeryturę.
Z kolei osoby, które nie pobierały wcześniej świadczenia, ponieważ nie pracowały – chodzi szczególnie o kobiety, które niekiedy przez całe życie zajmowały się domem i dziećmi – powinny złożyć odpowiedni wniosek i dołączyć do niego dokument potwierdzający datę urodzenia. W imieniu uprawnionego stulatka może to zrobić także członek rodziny.
W kraju z roku na rok przybywa stulatków, którym ZUS wypłaca takie dodatki. W 2007 r. świadczenie honorowe otrzymało 1,4 tys. osób, rok później 1,5 tys. a w 2016 r. – 2,3 tys. Obecnie jest to blisko 2,7 tys. świadczeń.
ZUS wskazuje, że liczba świadczeń wypacanych stulatkom w najbliższych latach wykazuje tendencje wzrostową i w 2035 r. ma ich być blisko 10 tys.