Komisja Europejska zaleca krajom rygorystyczne podejście do uciekających przed mobilizacją Rosjan, zgodnie z oczekiwaniami Polaków i Bałtów.
„Mamy do czynienia z bardzo poważną sytuacją i zagrożeniem dla bezpieczeństwa”
– podkreślała komisarz do spraw wewnętrznych Ylva Johansson przedstawiając zaostrzone wytyczne dotyczące wydawania wiz i podzielając stanowisko Polski oraz krajów bałtyckich.
Podejście Komisji Europejskiej sprowadza się do jednego – nie przyznawać Rosjanom pochopnie wiz i nie wpuszczać ich do Unii.
„Kraje członkowskie muszą bardzo dogłębnie i rygorystycznie przeprowadzić ocenę pod kątem bezpieczeństwa”
– mówiła komisarz do spraw wewnętrznych Ylva Johansson.
Dalsza część tekstu pod zdjęciem
Rosjanie ogrzewają się przy ognisku na poboczu drogi prowadzącej do urzędu celnego na przejściu granicznym Rosja-Gruzja w Verkhnii Lars, 30 września 2022 r. Tysiące Rosjan opuściło Rosję po tym, jak rosyjski prezydent Putin ogłosił w telewizji wystąpienie do narodu z 21 września, że ??podpisał dekret o częściowej mobilizacji w Federacji Rosyjskiej w związku z konfliktem na Ukrainie. Rosyjski minister obrony Szojgu powiedział, że w ramach przeprowadzki 300 000 ludzi zostanie wezwanych do służby. Minister spraw wewnętrznych Gruzji Vakhtang Gomelauri powiedział 27 września, że ??w ostatnich dniach granicę z Gruzją przekraczało codziennie około 10 tysięcy Rosjan.
24 lutego 2022 r. wojska rosyjskie wkroczyły na terytorium Ukrainy w ramach, jak to określił prezydent Rosji, „specjalnej operacji wojskowej”, rozpoczynając konflikt zbrojny, który spowodował zniszczenia i kryzys humanitarny. Fot. PAP/EPA/GAIUNA SHEVAOL
Jeśli istnieje przypuszczenie, że Rosjanie ubiegający się o wizy zechcą zostać dłużej w Unii niż 90 dni, powinni otrzymać odmowę. Kluczowe jest też miejsce składania wniosku o wizy – konsulaty unijnych krajów w państwach poza Wspólnotą, na przykład w Gruzji, nie mogą przyjmować wniosków od Rosjan.
„Muszą się oni ubiegać o wizy schengeńskie w swoim kraju – Rosji”
– dodała unijna komisarz. Ponadto Komisja zaleca rewizję przyznanych już wiz. Służby graniczne będą mogły je anulować jeśli stwierdzą zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego.