sobota, 13 czerwca 2026
Nie znaleźliśmy żadnych wyników
Pokaż wszystko
Radio Zachód
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KRAJ I ŚWIAT
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT

    W drugiej eliminacja SKS – bez nominowanych do finału

    Grzegorz Kopernicki odszedł z Cariny Gubin

    Stal we Wrocławiu nie pojedzie w niedzielę!

    fot. Rafał Oleksiewicz

    Anna Puławska się „przepaliła” i ze spokojem melduje się w finale jedynki

    Zmiana trenera w czwartoligowej Victorii Szczaniec

    fot. Jakub Lesiński

    Będą nowe szczypiornistki w AZS-ie. Wróciła doświadczona bramkarka

    fot. materiały Wilków Żary Basketball

    Wilki wystawią dwa zespoły. Szukają chętnych do gry w rezerwach

    grafika: Facebook/KS Promień Żary

    Promień Żary i Zorza Ochla zagrają o awans w hicie klasy okręgowej

    Stilon jedzie na półfinał. „To jak gra o pół miliona”

  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • MOTO
  • PODCASTY
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • REKLAMA
LOGO, Radio Zielona GóraLOGO, Radio Gorzów

SŁUCHAJ

Radio Zachód
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KRAJ I ŚWIAT
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT

    W drugiej eliminacja SKS – bez nominowanych do finału

    Grzegorz Kopernicki odszedł z Cariny Gubin

    Stal we Wrocławiu nie pojedzie w niedzielę!

    fot. Rafał Oleksiewicz

    Anna Puławska się „przepaliła” i ze spokojem melduje się w finale jedynki

    Zmiana trenera w czwartoligowej Victorii Szczaniec

    fot. Jakub Lesiński

    Będą nowe szczypiornistki w AZS-ie. Wróciła doświadczona bramkarka

    fot. materiały Wilków Żary Basketball

    Wilki wystawią dwa zespoły. Szukają chętnych do gry w rezerwach

    grafika: Facebook/KS Promień Żary

    Promień Żary i Zorza Ochla zagrają o awans w hicie klasy okręgowej

    Stilon jedzie na półfinał. „To jak gra o pół miliona”

  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • MOTO
  • PODCASTY
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • REKLAMA
Radio Zachód
Strona główna KRAJ I ŚWIAT

Prezydent dziękuje funkcjonariuszom SOP

PAP PAP
2022-06-13 14:45
fot: PAP/Leszek Szymański

fot: PAP/Leszek Szymański

Udostępnij na FacebookuUdostępnij na TwitterzeUdostępnij na telegramieUdostępnij przez WhatsappaEmail

Służba w SOP nie jest łatwa, wymaga niezwykłego profesjonalizmu, hartu ducha, odwagi i inteligencji, składam państwu za tę służbę wielkie ukłony i podziękowania – powiedział w poniedziałek do funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa, w dniu ich święta, prezydent Andrzej Duda.

W poniedziałek na dziedzińcu Belwederu odbyły się obchody święta Służby Ochrony Państwa, z udziałem prezydenta i szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego. Podczas uroczystości odbyła się promocja na pierwszy stopień oficerski – podporucznika oraz wręczenie medali za długoletnią służbę.

Prezydent podziękował funkcjonariuszom SOP za służbę realizowana na rzecz Rzeczypospolitej, często przez wiele lat oraz za zapewnianie bezpieczeństwa najważniejszym osobom w państwie. „Czas jest trudny, wojna na Ukrainie stanowi dobitny dowód tego, że architektura bezpieczeństwa w naszej części Europy i świata uległa dramatycznemu pogorszeniu” – zwrócił uwagę Duda.

Przypomniał, że po zabójstwie prezydenta Gabriela Narutowicza w 1922 r. została powołana służba, której następcą jest Służba Ochrony Państwa. „Nie jest to służba łatwa z bardzo wielu powodów, po pierwsze dlatego, że wymaga niezwykłego profesjonalizmu, hartu ducha, odwagi, przygotowania, tężyzny fizycznej, sprawności i wielkiej inteligencji, po to, by wykonywać ją dobrze” – mówił prezydent.

Dodał, że służba w SOP jest bardzo trudna nie tylko dla funkcjonariuszy, ale także dla ich rodzin. „Wielkie ukłony i podziękowania składam państwu ja osobiście, moi najbliżsi i ja także w imieniu wszystkich tych, których na co dzień państwo chronicie” – powiedział do funkcjonariuszy prezydent.

Prezydent wskazywał, że służba w SOP nie jest ani bezpieczna, ani łatwa. Docenił ciężką pracę funkcjonariuszy i ich poświęcenie, także w czasie ostatnich wizyt w ogarniętej wojną Ukrainie. „Dziękuję za tę służbę z całego serca. Chcę podkreślić, że jest ona realizowana wzorowo” – oświadczył prezydent.

Wspominał także funkcjonariuszy, którzy zginęli na służbie: plutonowego Bartosza Orzechowskiego, który zginął w Iraku czy dziewięciu funkcjonariuszy, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej. „To jest służba, na której można zginąć, odnieść rany. To jest służba, na której ryzykuje się życiem i zdrowiem. Dziękuję za tę służbę z całego serca” – powiedział Duda.

Podziękowania skierował także do pracowników cywilnych.

Prezydent przypomniał, że w minionym roku podpisał ustawę modernizacyjną, w której przewidziane są środki na dodatkowe wyposażenie SOP, nowe etaty i podwyżki wynagrodzeń. Jak przyznał, ustawę podpisał z satysfakcją i radością, ponieważ zależy mu, aby funkcjonariusze mieli satysfakcję ze służby i godziwe wynagrodzenie.

Duda podkreślił, że dobrze wyposażone służby i dobrze wynagradzani funkcjonariusze i żołnierze są fundamentem budowania państwa, które jest bezpieczne, sprawnie działa, jest państwem silnym i liczącym się. „Ja chcę, żeby Polska takim właśnie państwem była. Chcę, żeby była silna nie tylko odwagą i profesjonalizmem swoich żołnierzy i funkcjonariuszy, ale chcę, żeby była także silna tym poczuciem, które oni mają: że ojczyzna kocha ich tak bardzo, jak oni bardzo ją kochają” – powiedział prezydent.

Święto SOP – która 1 lutego 2018 zastąpiła Biuro Ochrony Rządu – przypada 12 czerwca. Dzień ten upamiętnia powołaną w 1924 roku Brygadę Ochronną, której zadaniem była ochrona prezydenta RP. Decyzję o jej utworzeniu podjęto tuż po tragicznym w skutkach zamachu na urzędującego wówczas prezydenta – Gabriela Narutowicza, który został zastrzelony w warszawskiej „Zachęcie” 16 grudnia 1922 r.

Czytaj również

LUBUSKIE

Gorzów. Nocny Szlak Kulturalny zainagurował cykl letnich imprez

13 czerwca 2026

Setki Gorzowian wędrowały wieczorem po mieście, uczestnicząc w Nocnym Szlaku Kulturalnym. Dziś od godz. 17 dalszy ciąg imprezy. Ale dziś...

SPORT

W drugiej eliminacja SKS – bez nominowanych do finału

13 czerwca 2026

W drugiej z czerwcowych eliminacji Sobotniego Konkursu Sportowego, nikomu z uczestników nie udało się prawidłowo odpowiedzieć na trzy pytania. Wcześniej...

LUBUSKIE

W niedzielę Festiwal Nauki UZ

13 czerwca 2026

Konkurencje sportowe, prezentacja kół naukowych czy recytacja wierszu Juliana Tuwima - to tylko niektóre z atrakcji, które zaplanowano w ramach...

fot. K.Gonera
LUBUSKIE

Konkurs dla mieszkańców Żagania na projekty działań kulturalnych

13 czerwca 2026

Żagański Pałac Kultury organizuje konkurs projektów na wydarzenia kulturalne w mieście. W ramach programu „Dom Kultury Plus” swoje pomysły mogą...

LUBUSKIE

Ogród Różany w Forst zaprasza na festyn [ZDJĘCIA]

13 czerwca 2026

Wschodnioniemiecki Ogród Różany w Forst będzie dziś miejscem dorocznego festynu. To okazja aby zobaczyć jak różne kolory i kształty mogą...

fot. K.Gonera
LUBUSKIE

Żarskie muzeum zaprasza na dzisiejsze spotkanie ze słowiańskimi tradycjami

13 czerwca 2026

Muzeum Pogranicza Śląsko-Łużyckiego zaprasza na dzisiejsze spotkanie z dawną kulturą i obyczajami słowiarskimi. Placówka organizuje wydarzenie nawiązującej do Nocy Kupały....

najnowsze z Lubuskiego

Gorzów. Nocny Szlak Kulturalny zainagurował cykl letnich imprez

W drugiej eliminacja SKS – bez nominowanych do finału

W niedzielę Festiwal Nauki UZ

Konkurs dla mieszkańców Żagania na projekty działań kulturalnych

Ogród Różany w Forst zaprasza na festyn [ZDJĘCIA]

Żarskie muzeum zaprasza na dzisiejsze spotkanie ze słowiańskimi tradycjami

80 lat osadnictwa w Bieniowie

Policja przypomina o zasadach bezpieczeństwa nad wodą

Gorzów i Eberswalde współpracują od 25 lat

Grzegorz Kopernicki odszedł z Cariny Gubin

popularne

  • fot: Bartek Szkudlarek - MZK Zielona Góra

    Kolejny autobus powróci na zielonogórskie drogi

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Stilon jedzie na półfinał. „To jak gra o pół miliona”

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Grzegorz Kopernicki odszedł z Cariny Gubin

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Kłopoty spółki „SUBBUS” w Nowej Soli

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Lapidarium w Zielonej Górze już prawie gotowe

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
FACEBOOK
TWITTER
YOUTUBE
INSTAGRAM
RSS
LOGO, Radio Zachód, Informacje, Lubuskie, 103 i 106 FM

Polskie Radio - Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze "Radio Zachód S.A." w likwidacji w Zielonej Górze
Radio Zachód S.A.

ul. Kukułcza 1
65-472 Zielona Góra

  • BIP
  • Reklama
  • Formularz kontaktowy
  • Cookies i polityka prywatności
  • Archiwum
Copyright © Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze Radio Zachód S.A. 2022.
G-news logo
Nie znaleźliśmy żadnych wyników
Pokaż wszystko
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • KRAJ I ŚWIAT
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT
  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • PODCASTY
  • REKLAMA
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • ZIELONA GÓRA
  • GORZÓW

Copyright © Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze Radio Zachód S.A. 2022.

Ta witryna wykorzystuje pliki cookie. Kontynuując przeglądanie wyrażasz zgodę na ich używanie. Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony Polityki prywatności.
Przejdź do treści
Otwórz pasek narzędzi Narzędzia ułatwień

Narzędzia ułatwień

  • Powiększ tekstPowiększ tekst
  • Zmniejsz tekstZmniejsz tekst
  • KontrastKontrast
  • NegatywNegatyw
  • Podkreślone linkiPodkreślone linki
  • Czcionka alternatywnaCzcionka alternatywna
  • Resetuj Resetuj