Lubuska policja prowadzi działania profilaktyczne, aby uświadomić szczególnie młodych ludzi o zagrożeniach i pułapkach, w które łatwo się wplątać. To także apel do rodziców, aby rozmawiali ze swoimi pociechami.
Zagrożeń jest wiele. Jednym z nich jest brak rodzicielskiej kontroli nad poruszaniem się dziecka w sieci. Pandemiczna izolacja pokazała, że nieletni często uciekają w cyberprzestrzeń. Zadaniem dorosłych jest sprawdzanie, jakie treści dziecko ogląda w Internecie.
– Wyczulajmy nasze pociechy, aby nie ufały przypadkowo poznanym osobom. Zbytnie zaufanie może okazać się zgubne – mówi komisarz Aneta Berestecka z Powiatowej Komendy Policji w Żarach:
Pracownicy żarskiego Punktu Interwencji Kryzysowej biją na alarm. Zagrożeń jest coraz więcej. Brak rodzicielskiego nadzoru nad tym co robi dziecko często prowadzi w zaułki, z których ciężko jest wyjść samodzielnie.
– Rozmawiajmy z dziećmi. Przestrzegajmy przed zbytnią otwartością i zaufaniem do osób, których nie znają – mówi psycholog Karolina Dziadkiewicz:
Tylko w zeszłym roku w całym kraju policja przyjęła 2016 zgłoszeń zaginięć osób poniżej 18 roku życia. Większość z nich odnajduje się w ciągu kilku, kilkunastu godzin, ale są też takie dzieci, które zaginęły przed laty i nie odnalazły się do dziś.
Porady i wskazówki policjantów Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych KGP — jak zapobiec zaginięciu dziecka i co zrobić, jeśli nasze dziecko zaginie:
O czym należy pamiętać, aby nie dopuścić do zaginięcia dziecka
- Małego dziecka pod żadnym pozorem nigdy i nigdzie nie pozostawiaj bez opieki, szczególnie w obcych dla niego, czy zatłoczonych miejscach.
- Zatroszcz się o dobre relacje z dzieckiem. Nie pozwól, aby zaniedbane emocjonalnie uciekło lub szukało pomocy i zrozumienia u obcych osób, które mogą je skrzywdzić.
- Naucz swoje dziecko, aby nie podawało obcym osobom swoich danych – również samego imienia.
- Uczul swoje dziecko, aby zawsze informowało Cię o tym gdzie jest i o zmianie swoich planów kiedy przebywa poza domem.
- Naucz swoje dziecko, aby pod żadnym pretekstem nie zbliżało się i nie wchodziło do pojazdu obcej osoby, nie odchodziło/oddalało się z nieznajomym.
- Naucz swoje dziecko, aby zawsze kiedy znajdzie się w niebezpieczeństwie głośno krzyczało, wzywało pomocy i jeśli to możliwe, próbowało uciec.
5 podstawowych kroków w przypadku zaginięcia dziecka
- Jak najszybciej powiadom o zaginięciu najbliższą jednostkę Policji – telefon alarmowy 112.
- Sprawdź, czy Twoje dziecko nie przebywa u kolegów, przyjaciół, sąsiadów czy u rodziny. Poproś o pomoc w poszukiwaniach.
- W przypadku zaginięcia małego dziecka natychmiast sprawdź w okolicy wszystkie miejsca, które mogą stanowić dla niego zagrożenie (oczka wodne, studzienki, kanały, ulice, miejsca gdzie mogą znajdować się niebezpieczne dla niego maszyny czy substancje).
- Zawsze miej przy sobie aktualne zdjęcie swojego dziecka, choćby w telefonie komórkowym – będzie potrzebne Policji.
- W miarę możliwości zachowaj spokój, tylko wtedy możesz pomóc Policji w poszukiwaniach i udzielić policjantom wszystkich istotnych informacji, które pomogą w odnalezieniu Twojej pociechy.