Dziś 95 lat kończy Kubuś Puchatek, tytułowy bohater powieści Alana Alexandra Milne’a.
Gdy 95 lat temu, 14 października 1926 roku, w Londynie ukazała się drukiem książka „Kubuś Puchatek”, a później „Chatka Puchatka”, rozpoczęła się międzynarodowa kariera pisarza oraz najbardziej znanego na świecie misia.
Książki o Kubusiu Puchatku, po angielsku „Winnie-the-Pooh”, Alan Milne napisał z myślą o swoim kilkuletnim synu, któremu podarował na urodziny pluszowego misia. Syn pisarza Christopher Robin – Krzyś – został też jednym z bohaterów książek.
Dziś Puchatek jest kultową postacią dla przedstawicieli kilku już pokoleń. Książki o Kubusiu cechuje świetna znajomość dziecięcej psychiki i wnikliwe obserwacje. A postać bohatera o niezbyt smukłym brzuszku, który z ciekawością patrzy na świat, nie zapominając o „małym co nieco”, narysowana przez angielskiego malarza Ernesta Howarda Sheparda, jest rozpoznawana na wszystkich kontynentach.
Niedźwiedzica Winnie od której wziął nazwę Kubuś Puchatek. Fot. Manitoba Provincial Archives, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=10561678
Przygody Misia o Bardzo Małym Rozumku, zamieszkującego Stumilowy Las, doczekały się wielu ekranizacji i adaptacji teatralnych na całym świecie, także w formie słuchowisk Polskiego Radia. Oto fragment audycji z 1984 roku w mistrzowskiej obsadzie: Mieczysław Voit i Wiesław Michnikowski:
Kubus Puchatek, wielki miłośnik miodu, uczepiony balonika wzbił się w powietrze, by dosięgnąć gniazda pszczół znajdującego się na dębie. W radiowym słuchowisku (1984) w roli Krzysia wystąpiła Anna Skaros, w roli Kubusia Puchatka – Wiesław Michnikowski:
W Polsce książki o Puchatku i jego przyjaciołach, jak Prosiaczek, Królik, Kłapouchy, Kangurzyca, Maleństwo i Krzyś, są znane od 1938 roku, dzięki tłumaczeniu Ireny Tuwim. I także dzięki niej ma on polskie imię Kubuś, dzieci w innych krajach znają go jako Winnie.
Imię Kubusia Puchatka noszą ulice w największych polskich miastach, między innymi w Krakowie, Łodzi i Gdańsku. Tę w centrum Warszawy nazwali tak w połowie lat 50. XX wieku czytelnicy dziennika „Express Wieczorny”.
Autor „Kubusia Puchatka” Alan Alexander Milne jest również twórcą „Wierszy dla Krzysia”, wydanych w Polsce w 1957 roku, oraz dramatów, romansu i powieści „Tajemnica Czerwonego Domu”, którą Raymond Chandler uznał za jeden z najlepszych kryminałów wszech czasów.
Alan Alexander Milne zmarł 31 stycznia 1956 roku. Do tego czasu jego książki dla dzieci zostały przetłumaczone na kilkanaście języków i sprzedane w ponad siedmiu milionach egzemplarzy.