Dziś w cyklu „Historie pisane na nowo” mówiliśmy o śledztwie IPN, który bada sprawę zbrodni komunistycznej w latach 1952-1958 w Międzyrzeczu – Obrzycach. Funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa bezprawnie zamykali w szpitalu psychiatrycznym działaczy antykomunistycznych organizacji. Strażnicy i personel mięli też znęcać się nad więźniami politycznymi przetrzymywanymi w placówce.
Przypomnieliśmy też postać o. Leandra Kubika ze Starego Kramska. W 1942 roku zakonnik zginął zamęczony w hitlerowskim więzieniu we Wronkach, gdzie był więziony za współpracę z konspiracyjną organizacją „Czarny Legion”. Kilka dni temu w Kramsku odsłonięto obelisk upamiętniający zakonnika.
Posłuchaj audycji:
IPN wszczął śledztwo w sprawie domniemanej zbrodni komunistycznej, do której miało dochodzić w latach 1952-1958 w Międzyrzeczu-Obrzycach. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa bezprawnie zamykali w szpitalu psychiatrycznym działaczy antykomunistycznych organizacji. Strażnicy i personel mięli też znęcać się nad więźniami politycznymi przetrzymywanymi w placówce.
IPN ustalił do tej pory, że w szpitalu w Międzyrzeczu-Obrzycach przetrzymywano więźniów politycznych z ówczesnego województwa zielonogórskiego, ale także z Wrocławia i Poznania.
Osoby posiadające informacje w tej sprawie mogą kontaktować się z:
- Gorzowska delegatura Instytutu Pamięci Narodowej, ul. Jagiellończyka 4, tel. 95 718 28 62
- Zielonogórskie biuro Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, ul. Jedności 67, tel. 695 602 439