Archiwum LSR. Uratowała około 2500 żydowskich dzieci.
W cyklu, w którym przypominamy reportaże archiwalne, które powstały w naszej rozgłośni, chcę powrócić do tematu, który wywarł na mnie szczególne wrażenie i pomimo tego, że od powstania audycji upłynęło 10 lat, jest dla mnie ciągle żywy i zmuszający do refleksji. Szczególnie teraz, gdy dyskusja o nowelizacji ustawy o IPN wzbudza dyskusje i spory również na arenie międzynarodowej. Tamto spotkanie przekonało mnie, że w trudnych wojennych czasach rzeczą ponad dyskusje i polityczne spory były postawy zwyczajnych ludzi, którzy musieli wybrać drogę zgodną z poczuciem sprawiedliwości i chęcią pomagania innym, pomimo zagrożenia własnego życia, albo, co często też miało miejsce, inną, związaną z ciemną stroną ludzkiej natury. Szmalcowników i konfidentów przecież nie brakowało. Na szczęście byli też inni, dzięki którym wiara w drugiego człowieka przetrwała.
12 maja 2008 roku na warszawskich Powązkach spotkali się wszyscy ci, którzy chcieli towarzyszyć Irenie Sendlerowej w ostatniej drodze. Oprócz rodziny, oficjalnych gości, dziennikarzy była tam polska i żydowska młodzież, dla której osoba Pani Ireny stała się bardzo ważna. Pani Irena w czasie wojny wraz ze współpracownikami uratowała ponad 2500 żydowskich dzieci.
Pani Irenie towarzyszyłem medialnie w ostatnich 2 latach życia. Powstał cykl audycji zapoczątkowany reportażem „Po tamtej stronie”, w którym dzieci uratowane opowiedziały historię swojego i Jej życia. Później przedstawiłem niezwykłą historię przyjaźni Pani Ireny z zielonogórskim gimnazjalistą Szymonem Płóciennikiem. Cykl zakończył reportaż „Pamiętamy” przygotowany już po śmierci bohaterki. Spotkanie z Ireną Sendlerową i uratowanymi dziećmi zostawiło we mnie głęboki ślad. To jeden z tych reportaży, który zachęca do głębokiej refleksji na temat ludzkich postaw i wartości.
Cezary Galek
Pani Irena była nominowaną do pokojowej nagrody Nobla. 24 tysiące ludzi podpisało wniosek, który bardzo trafnie opisuje postać i Jej dzieło.
Norweski Komitet Noblowski
My, ludzie dobrej woli, Żydzi, Polacy, obywatele i mieszkańcy wielu krajów świata, chcemy wyrazić pełne i entuzjastyczne poparcie dla kandydatury prawdziwej bohaterki, Pani Ireny Sendler, do Pokojowej Nagrody Nobla. Przeszło 60 lat po Holokauście wiemy, że ta chwila może być ostatnią okazją dla tak wybitnej i szanowanej instytucji jak Komitet Noblowski, by uhonorować osobę żyjącą za czyny bohaterskie, które stanowią wzorzec do naśladowania dla wszystkich, którzy troszczą się o pokojową przyszłość ludzkości. Ratowanie najbardziej bezbronnych członków prześladowanej mniejszości przed horrorem totalitarnego ludobójstwa to istota dobra i humanizmu. W czasach bezprawia i zbrodni, Pani Irena Sendler wraz z innymi osobami zaangażowanymi w działalność polskiego podziemia ryzykowała życie dla ocalenia życia żydowskich dzieci. Pani Irena Sendler jest jedną z ostatnich bohaterów pokolenia naszych rodziców i dziadków, którzy stanęli wobec wyjątkowego zła i okazali niebywałą odwagę, siłę przekonań oraz moc skrywającą się w ludzkiej woli.
Pod spodem ponad 24.000 podpisów z całego świata.
Reportaż został uhonorowany nagrodą im. Melchiora Wańkowicza i wyróżniony przez KRRiTV.
Posłuchaj: