środa, 4 lutego 2026
Nie znaleźliśmy żadnych wyników
Pokaż wszystko
Radio Zachód
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KRAJ I ŚWIAT
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT

    Dozamet zrezygnował z drugiej drużyny

    fot. Jakub Lesiński

    ZLKL zdominował tyczkarskie zmagania

    Lumelowcy dobrze pokazali się we Wrocławiu

    Sulęciński outsider ze zmianami kadrowymi

    fot. Zdzisław Biernacki/zdjęcia wioślarskie 1976-dziś

    Udany ergometrowy sprawdzian AZS AWF

    Tymon Ziarkowski poleci z kadrą Polski do Hiszpanii

    Akademiczki walczyły dzielnie, ale punkty zostały w Rudzie Śląskiej

    Fatalny mecz piłkarzy ręcznych AZS UZ w Kątach Wrocławskich

    BC Swiss Krono na trzecim miejscu w turnieju CEYBL

  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • MOTO
  • PODCASTY
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • REKLAMA
LOGO, Radio Zielona GóraLOGO, Radio Gorzów

SŁUCHAJ

Radio Zachód
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KRAJ I ŚWIAT
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT

    Dozamet zrezygnował z drugiej drużyny

    fot. Jakub Lesiński

    ZLKL zdominował tyczkarskie zmagania

    Lumelowcy dobrze pokazali się we Wrocławiu

    Sulęciński outsider ze zmianami kadrowymi

    fot. Zdzisław Biernacki/zdjęcia wioślarskie 1976-dziś

    Udany ergometrowy sprawdzian AZS AWF

    Tymon Ziarkowski poleci z kadrą Polski do Hiszpanii

    Akademiczki walczyły dzielnie, ale punkty zostały w Rudzie Śląskiej

    Fatalny mecz piłkarzy ręcznych AZS UZ w Kątach Wrocławskich

    BC Swiss Krono na trzecim miejscu w turnieju CEYBL

  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • MOTO
  • PODCASTY
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • REKLAMA
Radio Zachód
Strona główna KRAJ I ŚWIAT

Premier Donald Tusk powitał prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego [AKTUALIZACJA]

PAP PAP
2025-01-15 11:04
Wołodymyr Zełenski, Donald Tusk. Fot. PAP/EPA/MAXYM MARUSENKO

Wołodymyr Zełenski, Donald Tusk. Fot. PAP/EPA/MAXYM MARUSENKO

Udostępnij na FacebookuUdostępnij na TwitterzeUdostępnij na telegramieUdostępnij przez WhatsappaEmail

Spis treści

  • 1. Szef kancelarii Zełenskiego o rozmowach w Polsce: chodzi o osłabienie Rosji
  • 2. Tusk: nie chcę, by robiono z upamiętnienia ofiar zbrodni wołyńskiej warunek wsparcia dla Ukrainy
  • 3. Idea wysłania sojuszniczych wojsk
  • 4. Akcesja Ukrainy do UE. Zełenski: jestem przekonany, że w tym roku dojdzie do przełomu

Premier Donald Tusk powitał prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, który w środę (15 stycznia) składa wizytę w Polsce. Po południu Zełenski rozmawiał będzie z prezydentem Andrzejem Dudą.

Po powitaniu przed siedzibą kancelarii szefa rządu, odbędzie się najpierw spotkanie premiera Tuska i prezydenta Zełenskiego, a potem obu delegacji.

Poprzednia wizyta prezydenta Ukrainy w Warszawie miała miejsce w lipcu zeszłego roku. Wówczas prezydent Zełenski i premier Tusk podpisali dwustronne porozumienie o współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa, do czego – wraz z szeregiem innych państw – Polska zobowiązała się na szczycie NATO w Wilnie z 2023 r. Z kolei w grudniu zeszłego roku Tusk spotkał się z Zełenskim we Lwowie, a następnie przy okazji szczytu Rady Europejskiej w Brukseli, na który Zełenski został zaproszony.

Podczas konferencji we Lwowie wybrzmiał temat relacji historycznych między Polską a Ukrainą. Zełenski przyznał, że bardzo dużo rozmawiał z Tuskiem właśnie o tych kwestiach.

– Jeśli jakaś polska rodzina chciałaby pochować szczątki swoich przodków, to to nie jest właściwie nawet polityka, tylko chyba coś zupełnie naturalnego

– mówił natomiast polski premier.

Dalsza część tekstu pod tweetem

?? Rozpoczyna się wizyta Prezydenta Ukrainy @ZelenskyyUa w #KPRM. pic.twitter.com/83BFL8IAAn

— Kancelaria Premiera (@PremierRP) January 15, 2025

Do obecnego spotkania w Warszawie dochodzi kilka dni po tym, gdy premier Tusk zapowiedział przełom w sprawie ekshumacji ofiar UPA. W tym tygodniu Fundacja Wolność i Demokracja poinformowała, że w kwietniu rozpocznie prace ekshumacyjne ofiar zbrodni UON i UPA w Puźnikach w Ukrainie. Wcześniej z kolei wiceminister kultury Ukrainy ds. integracji europejskiej Andrij Nadżos przekazał PAP, że Ukraina i Polska wymieniły się listami miejsc do poszukiwań i ekshumacji szczątków wzajemnych konfliktów historycznych, a Kijów jest nastawiony na dobre rozwiązania w tej sprawie.

Spodziewane jest, że kwestie historyczne będą jednym z tematów środowych rozmówi spotkania. Oprócz tego mają one dotyczyć m.in. o integracji Ukrainy z UE, także w kontekście trwającej od początku stycznia prezydencji w Polski w Radze UE.

Konferencja premiera Tuska oraz prezydenta Zełenskiego zaplanowana jest na godz. 12.40. Później, o godz. 13.35, Zełenski spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą w Belwederze. Spotkanie z mediami obu prezydentów zaplanowano na godz. 14.35.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez ministra sportu Sławomira Nitrasa Zełenski chce spotkać się również z prezydentem Warszawy, kandydatem KO na prezydenta Rafałem Trzaskowskim.

– W imieniu Ukrainy odznaczy go i podziękuje Warszawie za pomoc w czasie wojny i Ukraińcom, i państwu ukraińskiemu

– powiedział Nitras w radiu RMF FM.

1. Szef kancelarii Zełenskiego o rozmowach w Polsce: chodzi o osłabienie Rosji

Wojna Rosji przeciwko Ukrainie, sankcje, historia i osłabienie Moskwy będą tematami, które prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski omówi podczas swej wizyty w Polsce – poinformował w środę (15 stycznia) szef kancelarii prezydenckiej w Kijowie Andrij Jermak. Potrzebujemy słabego Putina i silnej Europy – zaznaczył.

Wśród tematów rozmów będą: „wojna, broń, sankcje, historia, osłabienie rosyjskiej energetyki jako narzędzia finansowania wojny”.

– Wszyscy potrzebują słabego Putina i silnej Europy

– napisał Jermak w Telegramie.

Urzędnik potwierdził, że Zełenski, który przybył do Warszawy w środę rano, spotka się m.in. z premierem Donaldem Tuskiem i prezydentem Andrzejem Dudą.

Dalsza część tekstu pod grafiką

2. Tusk: nie chcę, by robiono z upamiętnienia ofiar zbrodni wołyńskiej warunek wsparcia dla Ukrainy

Po spotkaniu z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim premier Donald Tusk podkreślił, że nie chce, by robiono z upamiętnienia ofiar zbrodni wołyńskiej warunek wsparcia dla Ukrainy oraz by kwestia ta była wykorzystywana „w jakichś politycznych grach”. Podkreślił, że pomoc Ukrainie to także pomoc Polsce.

Premier zadeklarował również, że jego zdaniem polska prezydencja w Radzie UE przełamie widoczny w ostatnich miesiącach impas w sprawie akcesji Ukrainy do UE i wyraził gotowość do zorganizowania przez Polskę kolejnej edycji tzw. Ukraine Recovery Conference, czyli szczytu poświęconego odbudowy Ukrainie.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwiedza w środę (15 stycznia) Warszawę, gdzie w kancelarii premiera wziął udział w rozmowach polskiej i ukraińskiej delegacji, a potem odbył rozmowę w cztery oczy z premierem Donaldem Tuskiem. Na wspólnej konferencji prasowej po spotkaniu obaj liderzy podkreślali, że środowe rozmowy postrzegają jako kontynuację rozmów ze Lwowa, gdzie Tusk był w grudniu ubiegłego roku.

Nawiązując do polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, premier ocenił, że przełamie ona „widoczny w ostatnich miesiącach impas” w sprawie akcesji Ukrainy do UE.

– Będziemy pracowali wspólnie z Ukrainą i naszymi partnerami europejskimi, i to bezwarunkowo, nad przyspieszeniem tak, jak to tylko możliwe, procesu akcesyjnego

– zapowiedział.

Zełenski podkreślał z kolei, że czas polskiej prezydencji jest dla Kijowa czasem, w który ten wchodzi „z wielkimi ambicjami”, a prezydencja „na pewno zakończy się wspaniałymi skutkami, zarówno dla Polski, Ukrainy jak i całej Europy”.

– Nie powtórzymy błędów naszych poprzedników. Będziemy starali się patrzeć w przyszłość, rozumiejąc i szanując historię

– zapewnił Tusk.

W tym kontekście nawiązał do dzielących do tej pory Polskę i Ukrainę historycznych kwestii dotyczących ekshumacji ofiar UPA, wskazując, że oba kraje „odnajdują wspólny język i metody wspólnego działania”.

– To, że rozumiemy się w tej kwestii i zaczynamy rozmawiać normalnym językiem, (…) to zasługuje na miano przełomu. Wiem, ile macie dzisiaj na głowie, co znaczy wasza wojna. Tym bardziej doceniam to, że znajdujecie w swoich umysłach i sercach także miejsce na poważną refleksję w tej sprawie. Wiem, drogi Wołodymyrze, jak bardzo się osobiście w to zaangażowałeś i bardzo za to dziękuję

– powiedział, zwracając się bezpośrednio do Zełenskiego.

– Nie pozwolę, aby w Polsce wykorzystywano tę trudną, dramatyczną historię w jakichś politycznych grach, ale będę także bardzo konsekwentnie pracował na rzecz szybkiego, systemowego rozwiązania tego problemu

– zadeklarował premier.

Zastrzegł też, że nie chce, żeby ktokolwiek w Polsce czy gdziekolwiek w Europie „robił z tego warunki politycznego wsparcia dla Ukrainy w jej konfrontacji z Rosją”. O osobach, które nie rozumieją, że „dobra współpraca i przyjaźń Polski i Ukrainy (…) jest w żywotnym interesie także polskich rodzin i polskiego bezpieczeństwa”, premier mówił w kontekście „głupców” albo „zdrajców”.

– Dla nas polskie wsparcie dla Ukrainy jest bardzo ważne. Powinniśmy w naszych stosunkach iść do przodu, patrzeć do przodu – dodawał natomiast Zełenski. – Nasze ministerstwa kultury (…) już działają, cieszę się, że opracowują materiały (…) Widzę, że cały czas we wszystkich kwestiach idziemy do przodu

– dodał.

Polski premier i ukraiński prezydent mówili również o przyszłości wsparcia dla Ukrainy w kontekście objęcia prezydentury USA przez Donalda Trumpa.

– Gdyby każdy Donald na świecie miał taki pogląd jak ja w sprawie gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy, to pewnie ten scenariusz byłby prostszy. Ale nie zmienia to faktu, że na razie nie jest tak łatwo ustalić w szczegółach wspólne stanowisko całego Zachodu w tej kwestii

– przyznał Tusk.

3. Idea wysłania sojuszniczych wojsk

Pytany o pomysł wysłania do Ukrainy sojuszniczych wojsk, które po zakończeniu działań wojennych miałby wspierać bezpieczeństwo tego państwa, Zełenski przyznał, że popiera taki pomysł jako część systemu gwarancji bezpieczeństwa, jednak nie może to być jego jedyny element. Przyznał, że rozmowy na ten temat toczyły się z m.in. z Francją, Wielką Brytanią i krajami bałtyckimi.

Premier Tusk wyraził w środę (15 stycznia) gotowość do zorganizowania przez Polskę kolejnej edycji szczytu poświęconego odbudowy Ukrainy, tzw. Ukraine Recovery Conference, która w tym roku odbywa się w Rzymie, a w poprzednich latach miała miejsce w Berlinie (2024 r.), Londynie (2023 r.) i szwajcarskim Lugano (2023 r.)

– Będziemy razem współpracować, ręka w rękę, nad tym, aby polskie firmy, polskie przedsiębiorstwa uczestniczyły, tak jak na to zasługują nasze relacje, w odbudowie Ukrainy

– dodał.

Szef polskiego rządu po raz kolejny wskazywał również na konieczność wzięcia przez Europę odpowiedzialności za swoje własne bezpieczeństwo, co oznacza osiągnięcie rekomendowanego przez NATO progu 2 proc. PKB wydatków na obronność.

– Jeśli państwa europejskie staną na wysokości zadania, to być może zmieni się także optyka Waszyngtonu. Mamy wszystkie atuty w naszych rękach, żeby Ameryka znowu zaczęła myśleć o Europie jako o pożądanym koalicjancie i partnerze, a nie ciężarze

– powiedział.

Tusk wspomniał również o aktach sabotażu inspirowanych przez Rosję, wskazując, że wymagają one wspólnych działań.

– Nie będę wchodzić w szczegóły, mogę tylko potwierdzić zasadność obaw, że Rosja planowała akty terroru powietrznego, nie tylko wobec Polski, ale wobec linii lotniczych na całym świecie

– powiedział premier.

Szef polskiego polskiego rządu powtórzył wyrażane już wielokrotnie stanowisko, że inwestycja w obronę Ukrainy nie jest tylko pomocą Ukrainie, ale pomocą całej Europie i Polsce.

4. Akcesja Ukrainy do UE. Zełenski: jestem przekonany, że w tym roku dojdzie do przełomu

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wyraził przekonanie, że w tym roku dojdzie do przełomu w procesie akcesyjnym Ukrainy do UE. Wskazał, że w trakcie polskiej prezydencji w Radzie UE, Ukraina chce otworzyć kilka klastrów w negocjacjach z Unią, a w drugiej połowie roku, podczas duńskiej prezydencji – kolejne.

Zełenski w ramach wizyty w Warszawie spotkał się ze studentami Szkoły Głównej Handlowej.

W trakcie spotkania wyraził przekonanie, że w tym roku dojdzie do przełomu w procesie akcesyjnym Ukrainy do UE.

– W czasie polskiej prezydencji chcemy otworzyć kilka klastrów (w negocjacjach z UE – PAP), w drugiej części roku, w trakcie prezydencji Danii, kolejne klastry. To dla nas olbrzymia szansa, bo oba kraje są dla nas bardzo przyjazne

– powiedział prezydent Ukrainy.

Pytany, czy Ukraina wykorzysta potencjał ukraińskich studentów studiujących w Polsce i innych krajach, zapewnił, że jego kraj, podążając drogą do Unii Europejskiej, będzie wykorzystywać czas i wiedzę także swoich studentów.

Zwrócił też uwagę na zniszczenia dziedzictwa narodowego i zabytków dokonywane przez Rosjan.

– Zrujnowano tysiące obiektów. Odessa jest wpisana na listę UNESCO. Ten fakt nie wpływa na działania Rosji

– zauważył Zełenski.

Czytaj także:

Fot. PAP/Albert Zawada
KRAJ I ŚWIAT

Prezydent Duda opowiedział się za tym, by państwa NATO wystosowały zaproszenie dla Ukrainy do Sojuszu

15 stycznia 2025

Tak naprawdę tylko kraje NATO mogą udzielić Ukrainie gwarancji bezpieczeństwa, a największą byłoby przyjęcie jej do NATO - podkreślił prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim....

Czytaj więcejDetails

Czytaj także:

Zniszczenia po rosyjskich ostrzałach Fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO
KRAJ I ŚWIAT

Zmasowany atak rakietowy Rosji. Celem głównie zachodnie obwody

15 stycznia 2025

W Ukrainie trwa zmasowany atak rakietowy Rosji, która odpaliła kilkanaście pocisków manewrujących z bombowców strategicznych Tu-22 oraz okrętów na Morzu Czarnym – podały ukraińskie media i kanały internetowe monitorujące...

Czytaj więcejDetails

Czytaj także:

Ekshumacja ofiar UPA w Gaju. Fot. Wikipedia
KRAJ I ŚWIAT

Ekshumacje po obu stronach granicy. Ukraina i Polska wymieniły się listami miejsc

11 stycznia 2025

Ukraina i Polska wymieniły się listami miejsc do poszukiwań i ekshumacji szczątków wzajemnych konfliktów historycznych. Kijów jest nastawiony na dobre rozwiązania w tej sprawie – poinformował PAP wiceminister kultury...

Czytaj więcejDetails
Tagi: premier donald tuskwizyta zełenskiegoukrainawarszawapolskawizytaprezydent andrzej dudawołodymyr zełenski

Czytaj również

Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Pixabay i Ministerstwo Obrony Narodowej
KRAJ I ŚWIAT

Prokuratura: zatrzymany pracownik MON usłyszał zarzut działania na rzecz obcego wywiadu

4 lutego 2026

Zatrzymany pracownik MON usłyszał w środę (4 lutego) zarzut szpiegostwa na rzecz obcego wywiadu – poinformowała w środę prok. Alicja...

fot. K. Matusiak/RG/archiwum
LUBUSKIE

Gorzowskie szkoły reagują przed gołoledzią

4 lutego 2026

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed gołoledzią w czwartek. Pierwsze gorzowskie szkoły już dziś po południu podjęły decyzje dotyczące...

KRAJ I ŚWIAT

Ostrzeżenia przed gołoledzią dla wszystkich 16 województw. Nastąpi zwrot w pogodzie

4 lutego 2026

W związku z nadejściem ciepłego frontu atmosferycznego w najbliższych dniach temperatura na południu kraju wyniesie do 7 st. C. Od...

UKRAINA ODESSA SKUTKI ROSYJSKIEGO ATAKU. Fot. PAP/Alena Solomonova
KRAJ I ŚWIAT

Rozpoczęły się rozmowy pokojowe w Abu Zabi. Ukraińska delegacja o kolejnym etapie negocjacji

4 lutego 2026

Ukraińska delegacja przybyła do stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Abu Zabi, gdzie rozpoczęła pierwsze spotkania w formacie trójstronnym – Ukraina, USA...

Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Służba Ochrony Państwa/FB
KRAJ I ŚWIAT

Po groźbach funkcjonariusza SOP wobec dziennikarza formacja składa zawiadomienie do prokuratury

4 lutego 2026

W związku z informacjami o groźbach funkcjonariusza SOP wobec jednego z dziennikarzy formacja w środę (4 lutego) złożyła zawiadomienie do prokuratury o...

Fot. Port Lotniczy Zielona Góra - Babimost/FB
LUBUSKIE

W styczniu Lotnisko Zielona Góra-Babimost obsłużyło nieco ponad 3 tys. pasażerów

4 lutego 2026

W styczniu Lotnisko Zielona Góra-Babimost obsłużyło 3 064 podróżnych w ruchu krajowym i międzynarodowym. Oznacza to spadek na poziomie 35...

najnowsze z Lubuskiego

Dozamet zrezygnował z drugiej drużyny

ZLKL zdominował tyczkarskie zmagania

Gorzowskie szkoły reagują przed gołoledzią

Szkoła Podstawowa nr 14 świętuje 60-lecie istnienia

Światowy Dzień Walki z Rakiem – szpital w Zielonej Górze publikuje dane

UZ nawiązuje kolejne współprace z placówkami oświatowymi

Urządzenie AED w bibliotece przy Sikorskiego w Gorzowie

Uniwersytet Zielonogórski i SKM Zastal łączą siły

Lumelowcy dobrze pokazali się we Wrocławiu

Sulęciński outsider ze zmianami kadrowymi

popularne

  • Małe rączki Olusia potrzebują pomocy

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Sulęciński outsider ze zmianami kadrowymi

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • „Serce, które nie zna granic” – posłuchaj reportażu Moniki Bartkowicz-Krzysztof

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Areszt dla 39-latka podejrzanego o spowodowanie śmiertelnego wypadku

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Wybuch w piwnicy nie uszkodził konstrukcji czteropiętrowego bloku [AKTUALIZOWANY]

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
FACEBOOK
TWITTER
YOUTUBE
INSTAGRAM
RSS
LOGO, Radio Zachód, Informacje, Lubuskie, 103 i 106 FM

Polskie Radio - Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze "Radio Zachód S.A." w likwidacji w Zielonej Górze
Radio Zachód S.A.

ul. Kukułcza 1
65-472 Zielona Góra

  • BIP
  • Reklama
  • Formularz kontaktowy
  • Cookies i polityka prywatności
  • Archiwum
Copyright © Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze Radio Zachód S.A. 2022.
G-news logo
Nie znaleźliśmy żadnych wyników
Pokaż wszystko
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • KRAJ I ŚWIAT
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT
  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • PODCASTY
  • REKLAMA
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • ZIELONA GÓRA
  • GORZÓW

Copyright © Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze Radio Zachód S.A. 2022.

Ta witryna wykorzystuje pliki cookie. Kontynuując przeglądanie wyrażasz zgodę na ich używanie. Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony Polityki prywatności.
Przejdź do treści
Otwórz pasek narzędzi Narzędzia ułatwień

Narzędzia ułatwień

  • Powiększ tekstPowiększ tekst
  • Zmniejsz tekstZmniejsz tekst
  • KontrastKontrast
  • NegatywNegatyw
  • Podkreślone linkiPodkreślone linki
  • Czcionka alternatywnaCzcionka alternatywna
  • Resetuj Resetuj