Spis treści
Przedstawiając program polskiej prezydencji, minister ds. UE Adam Szłapka podkreślał, że Europa powinna odejść od gospodarki „zakazów, nakazów i nadmiernych regulacji” na rzecz takiej, która będzie konkurencyjna. Bez tego nie będziemy w stanie inwestować w nasze bezpieczeństwo – wskazał.
Polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej rozpoczęła się 1 stycznia i potrwa do końca czerwca. Przedstawiając jej program w środę w Sejmie, minister ds. UE podkreślał, że prezydencja nie może być celem w samym sobie.
– To narzędzie, który służy do realizacji polityki
– wskazywał Szłapka.
Przestawiając siedem wymiarów bezpieczeństwa, które są priorytetami Polski, Szłapka podkreślał, że naszemu państwu zależy m.in. na wzmocnieniu zdolności obronnych UE oraz jej zewnętrznej granicy.
– Ale nie będziemy w stanie w to inwestować (…), jeśli nie będzie nas na to stać. Europa znowu musi być konkurencyjna
– podkreślił.
– To, co chcemy zaproponować w czasie naszej prezydencji (…) to odejście od gospodarki zakazów, nakazów i nadmiernych regulacji, na rzecz inwestycji w nowe technologie, w nowe źródła energii, w zachęty dla przedsiębiorców do inwestowania
– wymieniał.
Zastrzegł również, że Polska będzie odrzucać „wszystkie działania, które będą wpływały niekorzystnie na konkurencyjność europejskiego rolnictwa”.
1. PiS: polska prezydencja w Radzie UE będzie w istocie prezydencją KE
Szynkowski vel Sęk występując w imieniu swojego klubu, powiedział, że nie została wykorzystana szansa, aby w trakcie polskiej prezydencji doszło do szczytu UE – Stany Zjednoczone. Polityk PiS zarzucił też obecnemu rządowi, że nie umacnia w wystarczającym stopniu więzi transatlantyckich.
Dodał, że jedyne spotkanie wysokiego szczebla odbędzie się w Trójmieście i będzie to spotkanie komisarzy, urzędników, którzy będą nadawać ton polskiej prezydencji. Szynkowski vel Sęk stwierdził, że Polska oddaje inicjatywę KE, jeśli chodzi o przebieg prezydencji.
– Polska prezydencja w (Radzie) UE w istocie będzie prezydencją KE
– ocenił polityk PiS.
Szynkowski vel Sęk stwierdził, że rząd trafnie zdefiniował wzmacnianie bezpieczeństwa jako ważny cel polskiej prezydencji, ale brak jest instrumentarium, aby osiągnąć zrealizować zakładany plan.
– Nie będziecie dysponowali narzędziami, żeby ten ważny cel móc zrealizować. Nie macie narzędzi, planu, nie macie ambicji, nie macie pomysłu, wreszcie determinacji, żeby zrealizować ważne dla Polski cele. Będziemy naciskać na was, żeby tej prezydencji nie zmarnować
– powiedział Szynkowski vel Sęk pod adresem przedstawicieli rządu, w tym ministra ds. UE.
Marcin Ociepa (PiS) dodał, że polityka obronna nie znosi fałszu, truizmów i ogólników. Pytał, czy jest szansa, że polska prezydencja zakończy się wyłączeniem wydatków na obronność z reguły wydatkowej UE; czy powstanie program budowy ropociągów na wschód UE; czy polska prezydencja zakończy się konsensusem ws. europejskich zdolności satelitarnych?
2. Pomaska: program prezydencji – gwarancja poczucia bezpieczeństwa Polski i Europy
Posłanka Pomaska powiedziała, że „Polska dziś może być drogowskazem w Europie”.
– Nie mam wątpliwości, że takim drogowskazem będzie
– dodała.
– Nie mam żadnych wątpliwości, że program prezydencji, który przedstawił minister (ds. UE Adam) Szłapka, to gwarancja poczucia bezpieczeństwa Polski, Europy i świata
– powiedziała.
Krzysztof Truskolaski (KO) podkreślił, że jesteśmy w historycznym momencie, kiedy Polska po raz drugi obejmuje przewodnictwo w Radzie UE. Zwrócił uwagę, że to czas nie tylko ogromnego zaszczytu, ale i odpowiedzialności.
Dodał, że Europa znajduje się w stanie głębokiej transformacji i stoją przed nią ogromne wyzwania w dziedzinie m.in. bezpieczeństwa, gospodarki i technologii.
– Zamierzamy wzmocnić pozycję Europy na globalnym rynku dążąc do uproszczenia regulacji, zwiększenia innowacyjności i wsparcia dla przedsiębiorców (…). Polska prezydencja przywiązuje również ogromną wagę do eliminowania barier w funkcjonowania jednolitego rynku
– podkreślił poseł KO.
Truskolaski podkreślił też znaczenie zrównoważonej transformacji energetycznej i cyfrowej.
– Polska zamierza być liderem budującym mosty, a nie budującym mury, tylko zjednoczona Unia może sprostać globalnym wyzwaniom
– powiedział poseł KO.
Polecamy
Bezpieczeństwo priorytetem polskiej prezydencji w Radzie UE
Polska stoi przed bardzo dużym wyzwaniem, ale z pewnością dobrze sobie z nim poradzi. W ten sposób europoseł Dariusz Joński...
Czytaj więcejDetails