Duński kolarz Jonas Vingegaard z ekipy Visma został zwycięzcą 81. Tour de Pologne. Na podium na krakowskich Błoniach stanęli obok niego Włoch Diego Ulissi (UAE Team Emirates) oraz kolega z drużyny Holender Wilco Kelderman.
Ostatni etap, z Wieliczki do Krakowa (142 km), wygrał po finiszu z peletonu Holender Olav Kooij (Visma), wyprzedzając Belgów Tima Merliera (Soudal Quick-Step) oraz Gerbena Thijssena (Intermarche-Wanty).
Stanisław Aniołkowski (Cofidis) zajął 13. miejsce.
Kooij odniósł czwarte zwycięstwo etapowe w Tour de Pologne, a drugie w tegorocznej edycji, po sukcesie w Prudniku.
Etap kończący wyścig nie przyniósł większych emocji. W ucieczce brało udział czterech kolarzy, w tym Marcin Budziński, który wygrał jedyną lotną premię w Myślenicach. Peleton doścignął ostatnich dwóch uczestników tej akcji trzy kilometry przed metą. Ale wszystkie najważniejsze rozstrzygnięcia zapadły dzień wcześniej w Bukowinie Tatrzańskiej.
Uwagę kibiców od startu wyścigu we Wrocławiu przykuwał Vingegaard. 27-letni Duńczyk osiągnął już szczyt w zawodowym kolarstwie, wygrywając Tour de France w 2022 i w 2023 roku. W 2021 i w tegorocznej edycji „Wielkiej Pętli”, zakończonej 21 lipca w Nicei, zajął drugie miejsce, ustępując dwukrotnie Tadejowi Pogacarowi. Pojedynki Duńczyka ze Słoweńcem na szosach Francji przeszły do historii tej dyscypliny sportu.
W Tour de Pologne, na który przyjechał po pięcioletniej przerwie, nie wygrał etapu, ale koszulkę lidera założył już drugiego dnia, zajmując drugie miejsce w jeździe indywidualnej na czas w Karpaczu. Zdobyta przewaga pozwoliła mu spokojnie kontrolować wyścig.
Dawno nie było w Tour de Pologne zawodnika takiego formatu. Duńczyk opuścił igrzyska olimpijskie w Paryżu, ale zdecydował się na przyjazd do Polski, gdzie być może… zakończył sezon.
– Nie będę zbyt dużo startować jesienią. Moja żona spodziewa się dziecka i jest to dla mnie bardzo ważne. Zobaczymy, jak się wszystko ułoży i teraz nie mogę jeszcze zadeklarować, czy zdecyduję się na start w mistrzostwach świata
– powiedział w jednym z wywiadów.
Warto przypomnieć, że wielka kariera Vingegaarda rozpoczęła się w… Tour de Pologne. W 2019 roku nikomu nieznany 22-latek wygrał etap w Kościelisku i na jeden dzień przejął koszulkę lidera. Było to jego pierwsze z 36 zwycięstw w zawodowym peletonie.
Drugim bohaterem Tour de Pologne był Belg Thibau Nys (Lidl-Trek), zwycięzca trzech najtrudniejszych etapów w Karpaczu, Dusznikach-Zdroju i Bukowinie Tatrzańskiej. Gdyby nie słabszy występ w jeździe na czas, 21-letni syn wybitnego kolarza przełajowego Svena Nysa stałby na krakowskich Błoniach na podium.
Dla Polaków nie był to udany wyścig. Wprawdzie w klasyfikacji górskiej zwyciężył Michał Paluta, a najaktywniejszym kolarzem został Norbert Banaszek (obaj z reprezentacji Polski), to w generalnej gospodarze się nie liczyli. Rafał Majka, zwycięzca sprzed dziesięciu lat, nie był w stanie nawiązać walki z najlepszymi i pomagał liderowi swojej drużyny – Ulissiemu. Sam zajął 18. miejsce, tracąc do Vingegaarda ponad dwie minuty.
Nieźle zaprezentował się Piotr Pękala z reprezentacji, a na finiszach płaskich etapów walczył olimpijczyk z Paryża Aniołkowski, najwyżej plasując się w Prudniku – na szóstej pozycji.
Pozostali ponieśli bardzo duże straty. Wród nich były reprezentant Polski w mistrzostwach świata Cesare Benedetti (Red Bull Bora-hansgrohe), który w niedzielę w Krakowie zakończył karierę.
Tour de Pologne – wyniki
Wyniki 7. etapu, Wieliczka – Kraków (142,1 km):
1. Olav Kooij (Holandia/Visma) – 3:04.08
2. Tim Merlier (Belgia/Soudal Quick-Step)
3. Gerben Thijssen (Belgia/Intermarche-Wanty)
4. Casper van Uden (Holandia/DSM-firmenich)
5. Jensen Plowright (Australia/Alpecin-Deceuninck)
6. Jordi Meeus (Belgia/Red Bull Bora-hansgrohe)
7. Elmar Reinders (Holandia/Jayco AlUla)
8. Oliver Naesen (Belgia/Decathlon AG2R La Mondiale)
9. Ben Swift (Wielka Brytania/Ineos Grenadiers)
10. Edward Theuns (Belgia/Lidl-Trek)
…
13. Stanisław Aniołkowski (Polska/Cofidis)
28. Mateusz Kostański (Polska/reprezentacja)
32. Piotr Pękala (Polska/reprezentacja) ten sam czas
Końcowa klasyfikacja generalna:
1. Jonas Vingegaard (Dania/Visma) – 24:26.22
2. Diego Ulissi (Włochy/UAE Team Emirates) strata 13 s
3. Wilco Kelderman (Holandia/Visma) 20
4. Romain Gregoire (Francja/Groupama-FDJ) 33
5. Magnus Sheffield (USA/Ineos Grenadiers) 37
6. Matej Mohoric (Słowenia/Bahrain Victorious) 44
7. Edoardo Zambanini (Włochy/Bahrain Victorious) ten sam czas
8. Mikkel Froelich Honore (Dania/EF Education-EasyPost) 49
9. Yannis Voisard (Szwajcaria/Tudor) ten sam czas
10. Oscar Onley (Wielka Brytania/DSM-firmenich) 53
…
18. Rafał Majka (Polska/UAE Team Emirates) 2.14
28. Piotr Pękala (Polska/reprezentacja) 4.54
44. Marcin Budziński (Polska/reprezentacja) 14.15
68. Filip Maciejuk (Polska/Red Bull Bora-hansgrohe) 29.09
86. Cesare Benedetti (Polska/Red Bull bora-hansgrohe) 42.14
94. Stanisław Aniołkowski (Polska/Cofidis) 44.34
97. Michał Paluta (Polska/reprezentacja) 44.54
98. Łukasz Wiśniowski (Polska/Bahrain Victorious) 46.30
104. Mateusz Kostański (Polska/reprezentacja) 50.00
114. Norbert Banaszek (Polska/reprezentacja) 53.22
116. Kacper Gieryk (Polska/reprezentacja) 54.12
127. Radosław Frątczak (Polska/reprezentacja) 1:31.49
. Szymon Sajnok (Polska/Q36.5) nie ukończył
Polecamy
Katarzyna Niewiadoma wygrała wyścig kolarski Tour de France
Katarzyna Niewiadoma odniosła życiowy sukces, triumfując w wyścigu kolarskim Tour de France. Na ostatnim, ósmym etapie, z metą w Alpe...
Czytaj więcejDetails