Spis treści
Wioślarze Dominik Czaja, Mateusz Biskup, Mirosław Ziętarski i Fabian Barański zdobyli brązowy medal igrzysk olimpijskich w Paryżu w rywalizacji czwórek podwójnych. Zwyciężyli Holendrzy, a drugie miejsce zajęli Włosi.
Biało-czerwoni na półmetku byli na trzeciej pozycji, a później zaatakowali włoską osadę, którą zdołali wyprzedzić. Jednak na ostatnich metrach to zawodnicy z Półwyspu Apenińskiego zwiększyli tempo i odzyskali drugie miejsce. Różnica między tymi osadami na mecie wyniosła 0,19 s. Holendrzy, którzy triumfowali przed trzema laty na igrzyskach w Tokio, byli szybsi od Włochów o 2,40 s.
To trzeci medal biało-czerwonych w trwających igrzyskach. W niedzielę srebro w konkurencji K1 zdobyła kajakarka górska Klaudia Zwolińska, a we wtorek trzecie miejsce w turnieju drużynowym zajęły polskie szpadzistki.
Czaja, Biskup, Ziętarski i Barański w tym składzie byli już mistrzami świata (2022) i Europy (2023), ale żaden z nich nie miał dotychczas na koncie olimpijskiego medalu. Biskup i Ziętarski, wraz z Wiktorem Chabelem i Dariuszem Radoszem, byli na czwartej pozycji igrzysk w Rio de Janeiro, a pięć lat później tę samą lokatę zajęli Barański, Czaja, Chabel i Szymon Pośnik.
Biało-czerwoni przedłużyli serię medalową polskiego wioślarstwa: od igrzysk w Sydney w 2000 roku polscy wioślarze ani razu nie wracali do kraju z pustymi rękami. Mężczyźni ostatnio stanęli na podium w 2008 roku w Pekinie, gdy mistrzami w tej samej konkurencji zostali Adam Korol, Marek Kolbowicz, Michał Jeliński i Konrad Wasielewski, a srebro w czwórce bez sternika wagi lekkiej wywalczyli Paweł Rańda, Bartłomiej Pawełczak, Miłosz Bernatajtys i Łukasz Pawłowski.
Nie zabrakło polskiego akcentu w drugim środowym finale wioślarskim: brąz wywalczyły Niemki, których trenerem jest były opiekun Polek Marcin Witkowski. Zwyciężyły Brytyjki, a drugie miejsce zajęły Holenderki.
Wcześniej w półfinale dwójek podwójnych wagi lekkiej zaprezentowały się Martyna Radosz i Katarzyna Wełna. Polki zajęły czwarte miejsce i straciły szansę na medal. W piątkowym finale B powalczą o miejsca 7-12.
W historii występów w igrzyskach polscy wioślarze wywalczyli łącznie 20 medali: po cztery złote i srebrne oraz 12 brązowych.
1. Barański: brązowy medal smakuje jak złoto
Wioślarze Dominik Czaja, Mateusz Biskup, Mirosław Ziętarski i Fabian Barański zdobyli brązowy medal igrzysk olimpijskich w Paryżu w rywalizacji czwórek podwójnych. Zwyciężyli Holendrzy, a drugie miejsce zajęli Włosi. „Brązowy medal smakuje jak złoto” – powiedział Barański
Biało-czerwoni na półmetku byli na trzeciej pozycji, a później zaatakowali włoską osadę, którą zdołali wyprzedzić. Jednak na ostatnich metrach to zawodnicy z Półwyspu Apenińskiego zwiększyli tempo i odzyskali drugie miejsce. Różnica między tymi osadami na mecie wyniosła 0,19 s. Holendrzy, którzy triumfowali przed trzema laty na igrzyskach w Tokio, byli szybsi od Włochów o 2,40 s.
– Nie jest ujmą przegrać z Holendrami i Włochami. Każdy tutaj przyjeżdża w swojej najmocniejszej dyspozycji. Brązowy medal smakuje jak złoto. Przełamaliśmy passę czwartych miejsc
– podkreślił Barański, wioślarz z Włocławka.
Podkreślił, że jest to dla niego spełnienie marzeń. Mateusz Biskup powiedział, że jest ogromnie zadowolony.
– Szczerze, to jest potrzebne bardzo dużo szczęścia, aby w tym samym momencie znaleźć czterech ludzi, którzy się będą tak dogadywać. Czasami są między nami małe animozje, ale to już takie maleńkie sprzeczki, jakby małżeńskie
– żartował Biskup.
Czaja ocenił, że cała trójka medalistów popłynęła bardzo mocno, a poziom był niezwykle wyrównany i wysoki.
2. Paryż – prezydent Duda pogratulował wioślarzom brązowego medalu olimpijskiego
Prezydent Andrzej Duda pogratulował polskim wioślarzom zdobycia brązowego medalu olimpijskiego w czwórce podwójnej. Jest to trzeci medal biało-czerwonych na igrzyskach w Paryżu.
– Mamy kolejny brązowy medal olimpijski w Paryżu! Dziś w południe nasza wioślarska czwórka podwójna w składzie: Dominik Czaja, Mateusz Biskup, Mirosław Ziętarski i Fabian Barański zajęła 3 miejsce w finałowym wyścigu na paryskim torze wioślarskim. To trzeci medal dla Polski na tej Olimpiadzie i 301 w historii naszych występów na letnich Igrzyskach Olimpijskich. Brawo! Gratulujemy! Dziękujemy!
– napisał prezydent na platformie X.
Dalsza część tekstu pod tweetem
Mamy kolejny brązowy medal olimpijski w Paryżu! Dziś w południe nasza wioślarska czwórka podwójna w składzie: Dominik Czaja, Mateusz Biskup, Mirosław Ziętarski i Fabian Barański zajęła 3 miejsce w finałowym wyścigu na paryskim torze wioślarskim. To trzeci medal dla Polski na tej…
— Andrzej Duda (@AndrzejDuda) July 31, 2024
3. Wioślarstwo – czwórka podwójna mężczyzn (wyniki)
Wyniki wioślarskiej czwórki podwójnej mężczyzn:
1. Holandia 5.42,00
(Leonard van Lierop, Finn Florijn, Tone Wieten, Koen Metsemakers)
2. Włochy 5.44,40
(Luca Chiumento, Luca Rambaldi, Andrea Panizza, Giacomo Gentili)
3. Polska 5.44,59
(Dominik Czaja, Mateusz Biskup, Mirosław Ziętarski, Fabian Barański)
4. Wielka Brytania 5.46,51
5. Niemcy 5.50,62
6. Szwajcaria 5.58,04
4. Paryż – polskie medale
Wioślarska czwórka podwójna mężczyzn w składzie: Dominik Czaja, Mateusz Biskup, Mirosław Ziętarski i Fabian Barański wywalczyła dla Polski trzeci medal igrzysk w Paryżu. Wcześniej na olimpijskim podium stanęła kajakarka górska Klaudia Zwolińska (srebro) oraz drużyna szpadzistek (brąz).
Polskie medale Igrzysk XXXIII Olimpiady w Paryżu:
SREBRNE
Klaudia Zwolińska – kajakarstwo górskie, K1
BRĄZOWE
Martyna Swatowska-Wenglarczyk, Renata Knapik-Miazga, Aleksandra Jarecka, Alicja Klasik
– szermierka, szpada drużynowo
Dominik Czaja, Mateusz Biskup, Mirosław Ziętarski, Fabian Barański – wioślarstwo, czwórka podwójna.
5. Paryż – 20. polski medal w wioślarstwie i 301. w historii letnich igrzysk
Wioślarska czwórka podwójna w składzie: Dominik Czaja, Mateusz Biskup, Mirosław Ziętarski i Fabian Barański zdobyła brąz igrzysk olimpijskich w Paryżu. To 20. medal Polski w tej dyscyplinie i jednocześnie 301. w historii startów biało-czerwonych w letnich igrzyskach.
Na łączny dorobek w wiośkarstwie składają się po cztery złote i srebrne oraz 12 brązowych krążków. Daje to szóste miejsce w zestawieniu poszczególnych dyscyplin.
Na czele tej klasyfikacji plasują się lekkoatleci, którzy mają w kolekcji 66 medali, w tym 29 złotych, 20 srebrnych i 17 brązowych.
Na drugim miejscu z 43 medalami (8-9-26) są bokserzy, a trzecie należy do podnoszenia ciężarów – 34 medale, w tym sześć z najcenniejszego kruszcu.
Na łączny dorobek 301 medali: 72 złotych, 90 srebrnych i 139 brązowych zapracowali przedstawiciele 19 dyscyplin sportu.
Medalowy dorobek Polaków w poszczególnych dyscyplinach:
lekkoatletyka 29 20 17 66
boks 8 9 26 43
podnoszenie ciężarów 6 6 22 34
zapasy 5 9 13 27
szermierka 4 9 10 23
wioślarstwo 4 4 12 20
strzelectwo 4 3 5 12
judo 3 3 2 8
pięciobój nowoczesny 3 0 1 4
jeździectwo 1 3 2 6
pływanie 1 3 2 6
piłka nożna 1 2 0 3
gimnastyka sportowa 1 1 2 4
żeglarstwo 1 1 3 5
siatkówka 1 0 2 3
kajakarstwo 0 9 14 23
kolarstwo 0 7 4 11
łucznictwo 0 1 1 2
piłka ręczna 0 0 1 1
———————————————————-
72 90 139 301
Polecamy
IO: „Biało-czerwoni” z Matczakiem minimalnie przegrali z gospodarzami
Reprezentacja Polski koszykarzy 3x3 z zielonogórzaninem Filipem Matczakiem w składzie przegrała z Francją 19:21 w pierwszym meczu turnieju olimpijskiego w Paryżu....
Czytaj więcejDetailsIgrzyska Olimpijskie 2024:
PKOl zapowiedział pozew do sądu przeciw ministrowi sportu
Przedstawiciele PKOl zapowiedzieli złożenie do sądu pozwu przeciw ministrowi sportu i turystyki Sławomirowi Nitrasowi jako osobie, która przyczyniła się do pogorszenia...
Czytaj więcejDetails