Ronaldo: to moje ostatnie mistrzostwa Europy

„To bez wątpienia moje ostatnie mistrzostwa Europy” – potwierdził dziennikarzom Cristiano Ronaldo po meczu 1/8 finału Euro 2024 przeciwko Słowenii. Portugalscy piłkarze awansowali do ćwierćfinału dopiero po rzutach karnych. Po 120 minutach by ł remis 0:0.

Ostatnie Mistrzostwa Europy z Cristiano Ronaldo

W poniedziałek późnym wieczorem (1 lipca) we Frankfurcie nad Menem Ronaldo rozegrał jeden z najbardziej dramatycznych meczów w karierze. Bardzo chciał zdobyć swoją pierwszą bramkę na turnieju w Niemczech, czterokrotnie strzelał z rzutów wolnych, uczestniczył w niemal każdej ofensywnej akcji. W 89. minucie doczekał się świetnej okazji, ale w sytuacji sam na sam z Janem Oblakiem nie zdołał go pokonać.

W 105. minucie Ronaldo miał najlepszą szansę z rzutu karnego, lecz bramkarz rywali wyczuł jego intencje i odbił piłkę. Schodząc na przerwę po pierwszej części dogrywki zdruzgotany Portugalczyk płakał, a koledzy z drużyny pocieszali go.

– Czasem trudno jest strzelić karnego. W mojej karierze strzelałem ponad 200 karnych. Czasem się nie udaje

– mówił po meczu wzruszony Ronaldo portugalskiej telewizji RTP.

Po nieudanym karnym realizatorzy telewizyjni pokazali siedzącą na trybunach matkę piłkarza, której twarz wyrażała cierpienie.

W konkursie karnych Ronaldo wytrzymał niesamowitą presję i stojąc przed Oblakiem i przed trybuną wypełnioną portugalskimi kibicami strzelił idealnie, tuż przy prawym słupku. Słoweński bramkarz rzucił się w dobrą stronę, ale mocno kopniętej piłki nie sięgnął.

Ronaldo spojrzał przepraszająco na fanów i złożył ręce, jak do modlitwy. Fani odpowiedzieli okrzykiem „Siuuuu”, jak zawsze, gdy strzelał gole.

– Byłem pewny, że to on musi być pierwszym wykonawcą rzutu karnego i wskazać nam drogę do zwycięstwa – powiedział trener reprezentacji Portugalii Roberto Martinez. – Życie daje ci trudne chwile, a sposób, w jaki zareagował, napawa nas dumą

– dodał.

Bohaterem konkursu karnych okazał się portugalski bramkarz Diogo Costa, który obronił wszystkie trzy strzały: Josipa Ilicica, Jure Balkovca i Benjamina Verbica. Śladem Ronaldo swoje karne wykorzystali Bruno Fernandes i Bernardo Silva, który przypieczętował awans.

– Pokazaliśmy entuzjazm, pokazaliśmy, że potrafimy grać, dobrze się bawić, dawać radość kibicom i tyle. To jest nasze życie. Byłem smutny, a teraz jestem bardzo szczęśliwy. To właśnie daje futbol

– podkreślił Ronaldo.

39-letni Portugalczyk rozegrał w poniedziałek 51. mecz w wielkim turnieju (29 na Euro i 22 w mistrzostwach świata). Jest jedynym piłkarzem w historii, który wystąpił w sześciu turniejach mistrzostw Europy. Do niego należy również rekord strzelecki mistrzostw Europy – 14 goli.

W piątek w Hamburgu Portugalia zmierzy się w ćwierćfinale z Francją.

– Teraz czeka nas trudny mecz z Francją, jednym z faworytów turnieju. Już się do tego szykujemy. Idziemy na wojnę

– dodał Ronaldo, który z powodu kontuzji nie wystąpił w finale Euro 2016 we Francji.

Portugalczycy sięgnęli wtedy po jedyny tytuł mistrzowski, pokonując reprezentację gospodarzy po dogrywce 1:0.

29. mecz Ronaldo, który śrubuje rekord występów

39-letni Portugalczyk Cristiano Ronaldo rozegrał w poniedziałek (1 lipca) 29. w karierze mecz w turnieju finałowym mistrzostw Europy i jest pod tym względem rekordzistą. Jest też jedynym piłkarzem, który wystąpił w sześciu edycjach tej imprezy.

W drużynie Portugalii w spotkaniu 1/8 finału ze Słowenią we Frankfurcie nad Menem (0:0, karne 3-0) wystąpił także 41-letni Pepe, najstarszy ze wszystkich uczestników turnieju w Niemczech, który w klasyfikacji wszech czasów zajmuje drugie miejsce – rozegrał 22 mecze.

Francja i Portugalia grają dalej, łzy Ronaldo

Francja i Portugalia awansowały w poniedziałek (1 lipca) do ćwierćfinału piłkarskich mistrzostw Europy w Niemczech. Francuzi pokonali Belgów 1:0, a Portugalczycy w rzutach karnych wygrali ze Słoweńcami 3-0. Po 120 minutach bramek nie było.

W Duesseldorfie Francuzi, którzy w trzech meczach fazy grupowej zdobyli tylko dwie bramki, w tym jedną w spotkaniu z Polską (1:1), znów mieli problemy ze skutecznością. W starciu z „Czerwonymi Diabłami” częściej atakowali i strzelali, ale wyręczył ich… Jan Vertonghen. Po uderzeniu Randala Kolo Muaniego piłka odbiła się od kolana belgijskiego obrońcy i zmyliła Koena Casteelsa. Było to już dziewiąte samobójcze trafienie w turnieju w Niemczech.

Bramka padła w 85. minucie i Belgom zostało bardzo mało czasu na doprowadzenie do dogrywki. Kevin De Bruyne i jego koledzy rzucili się do ataku, lecz nie potrafili strzelić gola.

– Rozegraliśmy trudny mecz ze świetną drużyną. Uważam jednak, że częściej posiadaliśmy piłkę i mieliśmy więcej okazji. Kolo zagrał jak na niego przystało

– powiedział po meczu trener wicemistrzów świata Didier Deschamps.

Wieczorne spotkanie we Frankfurcie nad Menem wyłoniło ćwierćfinałowego rywala Francuzów. Ogromną ochotę na zdobycie bramki miał Cristiano Ronaldo. Rozgrywający 29. mecz na Euro 39-letni piłkarz, jedyny uczestnik sześciu turniejów finałowych, czterokrotnie strzelał z rzutów wolnych, ale nieskutecznie, a w 89. minucie w sytuacji sam na sam z Janem Oblakiem nie zdołał go pokonać.

W 105. minucie Ronaldo miał najlepszą szansę z rzutu karnego, lecz i tym razem bramkarz rywali obronił. Schodząc na przerwę po pierwszej części dogrywki załamany Portugalczyk płakał.

Słoweńcy mieli doskonałą sytuację w 115. minucie, gdy po błędzie najstarszego uczestnika mistrzostw, 41-letniego Pepe Benjamin Sesko mógł przesądzić o ich awansie, ale Diogo Costa nie dał się zaskoczyć.

Portugalski bramkarz był również bohaterem krótkiego konkursu karnych. Obronił wszystkie trzy strzały, a jego koledzy nie mylili się. Pierwszego gola strzelił Ronaldo, drugiego Bruno Fernandes, a kwestię awansu przesądził Bernardo Silva.

Starcie Francji z Portugalią zapowiada się ekscytująco. Będzie to rewanż za finał mistrzostw Europy w 2016 roku, który „Trójkolorowi” przed własną publicznością przegrali po dogrywce 0:1.

W ćwierćfinałach zagrają także Hiszpania z Niemcami oraz Anglia ze Szwajcarią.

Pierwszą rundę pucharową zakończą we wtorek mecze Rumunii z Holandią oraz Austrii z Turcją. Zwycięzcy tych spotkań utworzą ostatnią parę ćwierćfinałową.

Mistrzostwa Europy 2024 – karni pechowcy

Trzech Słoweńców: Josip Ilicic, Jure Balkovec i Benjamin Verbic dołączyło do grona piłkarzy, którzy nie wykorzystali rzutu karnego w seriach decydujących o rozstrzygnięciach podczas mistrzostw Europy.

Tym samym do 57 powiększyli listę takich „pechowców” w historii tego turnieju. Konkurs „jedenastek” w spotkaniu 1/8 finału między Portugalią a Słowenią (3-0) był pierwszym w tegorocznym Euro. Poprzednie – w 2021 roku – było rekordowe pod tym względem, gdyż odnotowano aż 14 spudłowanych karnych po 120 minutach gry.

W gronie piłkarzy, którzy w swojej karierze nie pokonali bramkarza w konkursie karnych, jest Jakub Błaszczykowski. W ćwierćfinale Euro 2016 jego strzał obronił Rui Patricio i to Portugalczycy awansowali do półfinału.

Jako pierwszy w historii rzutu karnego w rozstrzygającej serii nie wykorzystał Niemiec Uli Hoeness. Było to w finale ME w 1976 roku, a jego zespół uległ wówczas Czechosłowacji 3-5.

Na liście pechowców widnieją nazwiska m.in. Holendra Marco van Bastena, Włocha Paolo Maldiniego, Anglika Davida Beckhama czy Szweda Zlatana Ibrahimovica.

Z kolei do grona specjalistów od bronienia rzutów karnych dołączył Diogo Costa. Wcześniej po trzy razy „jedenastki” obronili Włosi Gianluigi Buffon i Gianluigi Donnarumma oraz Hiszpanie Iker Casillas i Unai Simon, ale to Portugalczyk przeszedł do historii jako pierwszy, który dokonał tego w jednym meczu.

Lista piłkarzy, którzy nie wykorzystali rzutów karnych w seriach jedenastek w ME: