Rumunia zdominowała Ukrainę. Wielka niespodzianka w grupie E

Po 24 latach i siedmiu meczach w finałach piłkarskich mistrzostw Europy reprezentacja Rumunii odniosła pierwsze zwycięstwo. W poniedziałek w Monachium, na otwarcie rywalizacji w grupie E, podopieczni selekcjonera Eduarda Iordanescu niespodziewanie wysoko pokonali Ukrainę 3:0.

Ukraina na kolanach. Rumunia triumfuje

Grupa E: Rumunia – Ukraina 3:0 (1:0).

Bramki: 1:0 Nicolae Stanciu (29), 2:0 Razvan Marin (53), 3:0 Denis Dragus (57).

Żółta kartka – Rumunia: Razvan Marin. Ukraina: Juchym Konopla.

Sędzia: Glenn Nyberg (Szwecja). Widzów: ok. 66 000.

Rumunia: Florin Nita – Andrei Ratiu, Radu Dragusin, Andrei Burca, Nicusor Bancu – Dennis Man (62. Ianis Hagi), Razvan Marin, Marius Marin (75. Adrian Rus), Nicolae Stanciu (87. Bogdan Racovitan), Florinel Coman (62. Valentin Mihaila) – Denis Dragus (75. George Puscas).

Ukraina: Andrij Łunin – Juchym Konopla (72. Ołeksandr Tymczyk), Illa Zabarny, Mykoła Matwijenko, Ołeksandr Zinczenko – Wiktor Cyhankow (62. Andrij Jarmołenko), Taras Stepanenko (62. Wołodymyr Brażko), Heorhij Sudakow (83. Rusłan Malinowski), Mykoła Szaparenko (62. Roman Jaremczuk), Mychajło Mudryk – Artem Dowbyk.

Rumunia nie wygrała spotkania Euro od 20 czerwca 2000 roku, gdy sensacyjnie pokonała Anglię 3:2. W poniedziałek także nie była faworytem, bo w ekipie rywali jest wielu piłkarzy występujących w najlepszych ligach, m.in. Ołeksandr Zinczenko z Arsenalu Londyn, bramkarz Andrij Łunin z Realu Madryt czy król strzelców hiszpańskiej ekstraklasy Artem Dowbyk z Girony.

I rzeczywiście, pierwsze fragmenty meczu należały do Ukraińców. To oni dłużej byli przy piłce i dłużej utrzymywali się z nią na połowie przeciwnika, tyle że nie stworzyli sobie żadnych dogodnych okazji.

Gdy Rumuni zorientowali się, że nie ma wielkiego niebezpieczeństwa ze strony rywali, zaczęli śmielej podchodzić pod bramkę strzeżoną przez Łunina. I to właśnie on zawinił w 29. minucie, gdy Rumunia objęła prowadzenie.

Ukraińcy próbowali spokojnie wyprowadzić piłkę spod własnej bramki, ale naciskany przez rywala Łunin podał wprost do rywala. Dennis Man przyjął piłkę, dograł do Nicolae Stanciu, a kapitan Rumunów trafił do siatki efektownym, mocnym i podkręconym uderzeniem sprzed linii pola karnego.

Dziewięć minut później sam Man był bliski wpisania się na listę strzelców, ale po jego próbie piłka odbiła się od jednego z obrońców i minimalnie minęła bramkę Łunina.

W przerwie Ukraińcy ewidentnie nie wyciągnęli odpowiednich wniosków i nadal, choć byli częściej przy piłce, rozgrywali ją zbyt wolno i bez pomysłu. I podobnie jak wcześniej, Rumuni znów wykorzystali to niezdecydowanie.

W 53. minucie strzał z dystansu oddał Razvan Marin, który posłał piłkę blisko słupka bramki Łunina. Wydaje się, że ukraiński bramkarz mógł lepiej zachować się w tej sytuacji, ale zareagował zbyt późno.

Cztery minuty później wszelkie wątpliwości rozwiał Denis Dragus, który wykorzystał mocne podanie od Mana i posłał piłkę do pustej bramki, podwyższając i ustalając wynik na 3:0.

W 87. minucie strzelec pierwszej bramki Stanciu opuścił boisko przy ogłuszającym aplauzie z trybun. Jego miejsce zajął broniący barw Rakowa Częstochowa Bogdan Racovitan.

W drugim spotkaniu tej grupy Belgia zmierzy się ze Słowacją. Mecz zaplanowano na godzinę 18 we Frankfurcie nad Menem.

ME 2024 – Rumunia – Ukraina 3:0 (opinie)

Po meczu Rumunia – Ukraina (3:0) powiedzieli:

Eduard Iordanescu (trener reprezentacji Rumunii):

– Chcę podziękować każdemu Rumunowi na świecie z osobna. Wiem, że jesteście dziś z nami. To był fantastyczny występ tego zespołu. Jeśli mieliście wątpliwości, to teraz chyba możecie mi uwierzyć, że to świetna drużyna. Gratuluję piłkarzom, to było niesamowite. W przeszłości mieliśmy wielkie występy, złote pokolenie, ale to obecne obrazuje duszę naszego narodu. To pokolenie nie ma ograniczeń.

Serhij Rebrow (trener reprezentacji Ukrainy):

– Kontrolowaliśmy grę w pierwszej połowie, ale nie stworzyliśmy żadnych okazji. Nikt nie spodziewał się takiego wyniku. Moi piłkarze poprosili mnie, żebym wyszedł z szatni, bo muszą sami porozmawiać o tym, co się wydarzyło. Przed nami kolejny bardzo ważny mecz i musimy być na niego gotowi. W piłce nożnej liczy się +dziś+, a nasze +dziś+ było dużo słabsze niż zwykle. Jutro przyjdzie czas na analizy, teraz trzeba opanować emocje. Piłkarze wiedzą, że przyjechali tu reprezentować wielki, silny kraj, który jest pogrążony w walkach od dwóch lat. Teraz musimy pokazać ukraińską duszę w meczach z Belgią i Słowacją.

Mistrzostwa Europy 2024 – grupa E (tabela)