Studenci z koła naukowego BuzzVerse stworzyli nadajnik, dzięki któremu leśni pszczelarze będą mogli sprawdzać parametry w kłodach bartnych.
Celem młodych naukowców jest wywieranie realnych zmian na środowisko.
Gośćmi audycji będą:
dr inż. Anna Pławiak-Mowna – opiekunka koła naukowego
Paweł Kamoda – opiekun merytoryczny, programista, inicjator projektu
Olaf Bykowski i Krystian Wybranowski – młodzi naukowcy z koła BuzzVerse
„Pszczoły mieszkają w… ulach, ale też mogą mieszkać w lesie w kłodach bartnych, czyli połączeniu karmnika dla ptaków z dziuplą wiewiórki zawieszonym na drzewie. Tutaj nie o pszczołach, a o nas, więc w niuanse zagłębiać się nie będziemy. Leśni pszczelarze, żeby sprawdzić czy u pszczółek wszystko okej, muszą wchodzić na górę i te owady denerwować. A co jakby sprawdzać ich stan na odległość? Zrobić nadajnik, włożyć do kłody i cieszyć się spokojem pszczół. Ekstra! Kto to zrobi? No właśnie my to robimy. Zajmujemy się stworzeniem nadajnika, który pozwoli sprawdzać wilgotność, zawartość dwutlenku węgla i inne ważne parametry. Jak nam się uda postaramy się zrobić takie nadajniki do lasów, które pozwolą sprawdzać czy nie ma pożaru bez patrolu leśniczego”.
Rozmowa z BuzzVerse
__________________________________________________
Czy rudy kot jest najmilszym kotem? Posłuchamy też rozmowy behawiorystki z kotem Cieciorem i dowiemy się co słychać w kocim hotelu. Małgorzata Biegańska-Hendryk w cyklu „Co w kocie piszczy?”.
__________________________________________________
Piotrek Dziełakowski opowiada o przyrodzie już 10 lat!
emisja audycji 1 maja 2024r. od 20:00 do 22:00