Skarby Polskiej Kultury Narodowej | O konkursie

Skarby Polskiej Kultury Narodowej | O konkursie Radio Zachód - Lubuskie

Programy centralne i spółki regionalne Polskiego Radia na swoich antenach systematycznie prezentują treści związane z szeroko rozumianą polską kulturą narodową. Propagują twórców i ich dzieła, informują o wydarzeniach, recenzują i edukują, transmitują najciekawsze projekty. Mają też własny, twórczy wkład we wzbogacanie narodowej kultury poprzez tworzenie radiowych form literackich, reportażowych, dokumentalnych, artystycznych i muzycznych.

Słuchacze Polskiego Radia mają okazję uczestniczenia w czymś, co spaja i kształtuje nas jako społeczeństwo, nadając wspólnej przestrzeni wyraźny rys wyróżniający Polskę na tle bogatej kulturowej mapy Europy i Świata. Muzyka, literatura, plastyka, architektura, balet, teatr i wiele innych dziedzin, dzieła i twórcy, wzajemne relacje i odniesienie do wspólnej historii, teraźniejszości i przyszłości są często tematami reportaży i dokumentów przygotowywanych przez dziennikarzy mediów publicznych. Audycje te to nie tylko opowieści o konkretnych twórcach, dziełach czy narodowej dumie. To również rzecz o tolerancji i kulturowej integracji. To dobra okazja do poznania roli, jaką na przestrzeni wieków pełni nasz naród i jego kultura w społeczności międzynarodowej. To wskazówka pomagająca indywidualnie odpowiedzieć sobie na pytanie: co to znaczy być Polakiem?

Mając powyższe na uwadze i posiadając długoletnie doświadczenie w organizacji ogólnopolskich projektów dziennikarskich, postanowiliśmy ogłosić konkurs na najlepszy reportaż lub dokument radiowy o tematyce dotyczącej „skarbów” polskiej kultury narodowej: twórcy, dzieła i konteksty.

Terminy :

  1. Ogłoszenie konkursu – 5 października 2020
  2. Przyjmowanie prac do 31 grudnia 2020
  3. Posiedzenie jury konkursowego – marzec 2021
  4. Gala – Pomnik Historii, Pocysterski Zespół Klasztorny Gościkowo-Paradyż – 29 kwietnia 2021

Partnerem wykonawczym projektu  został gospodarz miejsca, w którym odbędzie się uroczyste rozdanie nagród, czyli  Kuria Diecezjalna w Zielonej Górze, a patronaty honorowe objęli:

  • Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr hab. Piotr Gliński,
  • Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski,
  • Biskup Diecezjalny Zielonogórsko-Gorzowski ks. bp Tadeusz Lityński,
  • Prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich red. Krzysztof Skowroński,

Sponsorem nagród i organizacji projektu jest mecenas kultury KGHM Polska Miedź S.A.

Patroni medialni to TVP KULTURA i TVP HISTORIA.

Pragniemy, aby nasz projekt, niezależnie od wartości płynących z popularyzacji biorących w konkursie audycji, sam w sobie okazał się wydarzeniem wpisującym się w kanon Polskiej Kultury Narodowej. Dlatego  Koncert Galowy połączony z wręczeniem nagród odbędzie się we wpisanym na listę polskich Pomników Historii Pocysterskim Zespole Klasztornym w Gościkowie-Paradyżu. Laureaci i goście wezmą udział  w koncercie, w którego programie znajdą się  utwory dawnych kompozytorów polskich oraz polonika autorstwa G. P. Telemanna , J. S. Bacha i innych. Wykonawcami będą: organista, stypendysta Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego dr Michał Kocot i uznana w Europie Polska Orkiestra Muzyki Dawnej „Arte dei Suonatori”, założona przez Lubuszan – Ewę i Aureliusza Golińskich.

Konkurs wraz z Galą jest kolejnym realizowanym przez Radio Zachód autorskim projektem reportażysty i kierownika Redakcji Reportażu Radia Zachód Cezarego Galka, który dba o jego przygotowanie i prawidłowy przebieg.

Kontakt: kom. 601 349 460, e-mail: c.galek@zachod.pl.


Skarby Polskiej Kultury Narodowej | O konkursie Radio Zachód - Lubuskie

najnowsze z Lubuskiego

popularne

Skip to content