Trwa policyjna akcja prewencyjna dotycząca bezpieczeństwa na drodze. Kampania pod nazwą „Łapki na kierownicę” ma na celu zwrócenie uwagi na fakt, że telefon komórkowy w dłoni podczas prowadzenia pojazdu zwiększa ryzyko wypadku.
Funkcjonariusze wciąż zatrzymują osoby łamiące przepisy ruchu drogowego. – Niestety nadal zmorą są komórki. Zamiast trzymać kierownicę, zajmuje nas rozmowa telefoniczna czy wysyłanie wiadomości tekstowych w trakcie jazdy – mówi nadkomisarz Aneta Berestecka z Komendy Powiatowej Policji w Żarach:
– Korzystający z popularnej w kraju aplikacji dla kierowców otrzymają materiały edukacyjne i będą mogli rozwiązać test dotyczący bezpieczeństwa drogowego – zaznacza nadkomisarz Berestecka:
Dodajmy, że prowadzona akcja potrwa do końca marca.
Używanie telefonu przez kierowcę
Używanie przez kierowcę telefonu komórkowego jest przyczyną co czwartego wypadku w Polsce. Nawet kilka sekund, które zajmuje np. odczytanie wiadomości, może być na drodze kluczowe. Przepisy prawa drogowego regulują kwestię używania komórki podczas jazdy. W ustawie prawo o ruchu drogowym czytamy:
– Kierującemu pojazdem zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku.
Dozwolone, a wręcz wskazane są wszelkie zestawy głośnomówiące, które umożliwiają odbycie pilnej rozmowy przez telefon podczas jazdy. Warto również zainwestować w uchwyty na telefon, które mocuje się do szyby. Wtedy możemy bez przeszkód rozmawiać przez telefon z włączonym systemem głośnomówiącym czy obserwować trasę na nawigacji.
Jak wysoki mandat zapłacimy za korzystanie z telefonu komórkowego
W 2024 roku obowiązuje taki sam taryfikator mandatów, co w poprzednich latach.
Za używanie telefonu podczas jazdy autem grozi nam mandat 500 zł. Jeśli chodzi o liczbę punktów karnych, które możemy otrzymać, to wraz z nowelizacją przepisów z 17 września 2022 r. wzrosły one z 5 do 12.
Co ważne, mandat można otrzymać nie tylko podczas kontroli drogowej, ale także, jeśli moment korzystania przez kierowcę zostanie utrwalony np. przez kamery monitoringu czy fotoradar.
W innych krajach za używanie telefonu komórkowego kary są jeszcze bardziej restrykcyjne. Na przykład według niemieckiego prawa kierowca może otrzymać mandat, jeśli używa telefonu podczas postoju, z włączonym silnikiem. Najmniejszy mandat w takim przypadku to niemal 130 euro.
Mandaty dla pieszych za korzystanie z komórki
Grzywnę za korzystanie z telefonu komórkowego mogą zapłacić piesi. Jeśli podczas przechodzenia przez jezdnię czy torowisko używają oni urządzeń elektronicznych (w tym właśnie smartfonów), które rozpraszają uwagę, mogą zapłacić karę w wysokości 300 zł.
Polecamy
Lubuscy policjanci z nowym komendnatem
Inspektor Jerzy Czebreszuk na czele lubuskiej policji. W siedzibie Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim odbyła się uroczystość wprowadzenia nowego szefa...
Czytaj więcejDetails