Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy podjął w czwartek decyzję w sprawie Polskiego Radia. Orzekający w tej sprawie referendarz odrzucił wniosek zainicjowany przez ministra Sienkiewicza, dotyczący rejestracji nowo powołanego zarządu Polskiego Radia.
Odrzucający wniosek referendarz sądowy odmawiając dokonania wpisu do KRS powołał się na uchwałę Trybunału Konstytucyjnego z 1995 r., która głosiła, że „zasada niezależności publicznej radiofonii i telewizji przybiera wyrazistą postać, gdy rozpatruje się jej pozycję wobec rządu i struktur jemu podległych”.
„Istotą reformy z 1992 r. było przekształcenie rządowej radiofonii i telewizji w radiofonię i telewizję publiczną. Celem konkretnej regulacji było odseparowanie radia i telewizji od rządu i powiązanej z nią większości parlamentarnej, tak aby uniemożliwić traktowanie tych środków jako masowego przekazu jako politycznego instrumentu rządzenia. Ów nakaz zachowania wewnętrznego pluralizmu w programach publicznej radiofonii i telewizji możliwy jest do zrealizowania tylko pod warunkiem zachowania ich wyraźnego dysonansu od aktualnego dysponenta politycznego”
– czytamy w uzasadnieniu odmowy dokonania wpisu.
Do decyzji KRS odniósł się także na portalu „X” Maciej Świrski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Jak czytamy w jego wpisie:
„Oddalenie wniosku o zarejestrowanie zarządu Polskiego Radio wskazanego przez min. Sienkiewicza. Brak podstaw prawnych.”
– napisał Świrski.
Oddalenie wniosku o zarejestrowanie zarządu Polskiego Radio wskazanego przez min. Sienkiewicza. Brak podstaw prawnych. pic.twitter.com/D4wKUzGoRl
— Maciej Świrski (@Maciej_Swirski) January 12, 2024
Wcześniej, informacje o podpisaniu swojej dymisji zdementowała prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska, która stanowczo zaprzeczyła informacjom na temat swej rezygnacji.
„Stanowczo zaprzeczam, jakobym podpisała lub złożyła rezygnację z funkcji prezesa”
– pisała w portalu „X” Kamińska.
Jak dodala, w momencie siłowego przejmowania siedziby Polskiego Radia „została zmuszona do opuszczenia gabinetu”.
„Po wtargnięciu do mojego gabinetu przez liczną grupę osób powołujących się na decyzję ministra KiDN zostałam zmuszona do opuszczenia gabinetu”
– napisała.
Stanowczo zaprzeczam, jakobym podpisała lub złożyła rezygnację z funkcji prezesa. Po wtargnięciu do mojego gabinetu przez liczną grupę osób powołujących się na decyzję ministra KiDN zostałam zmuszona do opuszczenia gabinetu.
— Agnieszka Kamińska (@AgneseKaminska) December 20, 2023
Decyzja sądu w sprawie TVP
Wcześniej, analogiczną decyzję podjął sąd w sprawie odmowy rejestracji nowego zarządu Telewizji Polskiej. Jak napisano w uzasadnieniu z 9 stycznia br., sąd uznał, że minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz nie miał prawa odwołać starej Rady Nadzorczej TVP i powołać nowej.
Od tej decyzji Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa narodowego przysługuje odwołanie.
Zamach na media publiczne
27 grudnia decyzją ministra kultury i dziedzictwa narodowego, w stan likwidacji zostały postawione spółki Telewizja Polska S.A, Polskie Radio S.A. oraz Polska Agencja Prasowa S.A.
Taki krok był efektem zawetowania przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy okołobudżetowej, w której zarezerwowano 3 miliardy złotych na media publiczne. Jak stwierdził Andrzej Duda wetując ustawę:
„Podjąłem decyzję o zawetowaniu ustawy okołobudżetowej na rok 2024, w której znalazły się 3 miliardy złotych na media publiczne. Nie może być na to zgody wobec rażącego łamania Konstytucji i zasad demokratycznego państwa prawa. Media publiczne trzeba najpierw rzetelnie i zgodnie z prawem naprawić.”
– napisał Prezydent RP w komunikacie dotyczącym weta.
1/3 Podjąłem decyzję o zawetowaniu ustawy okołobudżetowej na rok 2024, w której znalazły się 3 miliardy złotych na media publiczne. Nie może być na to zgody wobec rażącego łamania Konstytucji i zasad demokratycznego państwa prawa. Media publiczne trzeba najpierw rzetelnie i…
— Andrzej Duda (@AndrzejDuda) December 23, 2023
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz napisał w oświadczeniu, że w obecnej sytuacji takie działanie pozwoli na zabezpieczenie dalszego funkcjonowanie tych spółek, przeprowadzenie w nich koniecznej restrukturyzacji oraz niedopuszczenie do zwolnień zatrudnionych w ww. spółkach pracowników z powodu braku finansowania. Stan likwidacji może być cofnięty w dowolnym momencie przez właściciela.
29 grudnia minister kultury i dziedzictwa narodowego podjął decyzję o likwidacji 17 spółek regionalnych rozgłośni Polskiego Radia.