Zwiększenie wynagrodzeń dla nauczycieli początkujących i nauczycieli przedszkolnych – przewiduje opublikowany we wtorek projekt autopoprawki do ustawy okołobudżetowej na 2024 r. Zakłada m.in. zwiększenie średniego wynagrodzenia nauczycieli początkujących o 33 proc., czyli o 1 tys. 576,72 zł.
W samorządach jest ciężko, ale musimy się dzielić zobowiązaniami; 20 proc. dla sfery budżetowej to nie są pieniądze dla tych, którzy pracują w urzędach gminnych, wiejskich czyli pracowników samorządowych – wskazał premier Donald Tusk. Dodał, że podwyżka płac dotyczy nauczycieli, a nie wszystkich pracowników.
We wtorek na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt autopoprawki do projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2024, czyli ustawy okołobudżetowej.
Zgodnie z uzasadnieniem do projektu autopoprawki zaproponowano w niej zmianę w związku ze zwiększeniem wynagrodzeń nauczycieli o 30 proc. od dnia 1 stycznia 2024 r.
„Wysokość kwoty bazowej dla nauczycieli ujętej w art. 9 ust. 2 projektu ustawy budżetowej na rok 2024 generuje wzrost wynagrodzenia średniego nauczycieli od dnia 1 stycznia 2024 r. o 30 proc., co w przypadku nauczycieli początkujących nie przekłada się na zapowiedziany wzrost wynagrodzenia średniego co najmniej o 1 500 zł. W związku z powyższym, proponuje się dodanie do projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2024 przepisu zwiększającego wysokość wynagrodzenia średniego nauczycieli początkujących, ustalanego na podstawie art. 30 ust. 3 pkt 1 ustawy – Karta Nauczyciela o 1,02308, gwarantując tym samym wzrost wynagrodzenia średniego tych nauczycieli o 1 576,72 zł”
– wyjaśniono.
W Ocenie Skutków Regulacji podano, że „zaproponowano zwiększenie wysokości wynagrodzenia średniego nauczycieli początkujących, ustalanego na podstawie art. 30 ust. 3 pkt 1 ustawy – Karta Nauczyciela wskaźnikiem 1,02308, gwarantując tym samym wzrost wynagrodzenia średniego tych nauczycieli o 33 proc., tj. o 1 576,72 zł”.
Projektowane przepisy odnoszą się również do nauczycieli przedszkolnych.
W Ocenie Skutków Regulacji dodano ponadto, że projekcie zaproponowano też przepis „będący podstawą prawną do ewentualnego przekazania skarbowych papierów wartościowych do jednostek publicznej radiofonii i telewizji jako rekompensaty ubytku wpływów wynikających ze zwolnień od opłat abonamentowych w roku 2024”.
Donald Tusk o podwyżkach w oświacie: Podwyżka płac dotyczy nauczycieli, a nie wszystkich pracowników
W samorządach jest ciężko, ale musimy się dzielić zobowiązaniami; 20 proc. dla sfery budżetowej to nie są pieniądze dla tych, którzy pracują w urzędach gminnych, wiejskich czyli pracowników samorządowych – wskazał premier Donald Tusk. Dodał, że podwyżka płac dotyczy nauczycieli, a nie wszystkich pracowników.
Tusk pytany na wtorkowej konferencji prasowej o to, czy mówiąc o podwyżkach w oświacie, rząd przewidział również podwyżki dla pracowników niepedagogicznych, powiedział: „Tutaj jest apel – ja wiem, że ciężko jest w samorządach – ale musimy się dzielić ciężarami, zobowiązaniami”.
„Warto pamiętać, że 20 proc. dla sfery budżetowej to nie są pieniądze np. dla tych, którzy pracują w urzędach gminnych, wiejskich czyli dla pracowników samorządowych”
– powiedział premier.
I dodał, że „podwyżka płac dotyczy nauczycieli, a nie wszystkich pracowników”.
„Ale liczymy na to, dla dobra też naszych dzieci, wnuków, uczniów, uczennic polskich, że w samorządach też zrozumieją, że powinny temu też towarzyszyć jakieś pozytywne decyzje dla innych pracowników. Bardzo na to liczymy, to nie jest w naszym zasięgu jak wiadomo”
– podkreślił Tusk.
Dodał, że pytanie to ułatwi rządowi „perswazję wobec tych, którzy za to odpowiadają, żeby pomyśleli o pracownikach”.