Biblioteka wojewódzka w Gorzowie zaprasza na wykład poświęcony historii średniowiecznych kościołów kamiennych na Pomorzu Szczecińskim i w Nowej Marchii. O architekturze, wyposażeniu i symbolice opowie dr Dariusz Piasek, historyk, autor lub współautor monografii historycznych, przewodników, tekstów do map turystycznych i albumów.
Spotkanie z cyklu „Nowa Marchia – prowincja zapomniana – Ziemia Lubuska – wspólne korzenie” odbędzie się w piątek 24 listopada o godz. 17.00 w sali 216 budynku głównego WiMBP przy ul. Sikorskiego 107.
Spotkanie połączone będzie z promocją książki „Średniowieczne kościoły granitowe Pomorza Szczecińskiego i Nowej Marchii. Architektura – wyposażenie – symbolika” wydanej w 2023 r. w Gdyni przez Wydawnictwo Region.
„Książka, którą macie Państwo przed sobą, to owoc naukowych fascynacji, historycznych studiów, bibliotecznych kwerend i niezliczonych wypraw terenowych doktora Dariusza Piaska. (…) Autor książki analizuje około 120 kościołów granitowych na terenie Pomorza Zachodniego oraz dawnej Nowej Marchii, zbudowanych pomiędzy XIII a połową XIV stulecia. (…) Życzę czytelnikom aby lektura tej mądrej i kompetentnej książki-przewodnika zachęciła do odwiedzenia tych mało znanych świątyń, do odczytywania, wraz z autorem, ich wielopoziomowej symboliki, do kontemplacji ich surowego piękna, a poprzez piękno widzialne – do kontemplacji Pierwowzoru”.
(z recenzji ks. Michała Janochy, biskupa pomocniczego warszawskiego, historyka sztuki i prof. UW)
Dariusz Piasek
Dariusz Piasek (ur. w 1967 r. w Gdańsku), rodem z Borów Tucholskich, mieszkaniec Żuław Gdańskich, mąż Katarzyny, ojciec Bartłomieja, Tymoteusza i Pauliny, doktor historii (mediewista, studiował na Uniwersytecie Gdańskim). Od 2000 r. nauczyciel historii i wychowawca młodzieży w III Liceum Ogólnokształcącym w Gdyni, w którym prowadzi Bractwo Poszukiwaczy Pereł – koło historyczno-turystyczne wędrujące po całej Polsce. Autor lub współautor monografii historycznych (Bożepole WieIkie, Łęczyce, Rozłazino, Chwaszczyno, Miastko, Tuchomie), przewodników (Szlak św. Wojciecha – wspólnie z prof. Z. Świechowskim, Wał Pomorski), esejów o Prusach Królewskich, Warmii i Żuławach Wiślanych, tekstów do map turystycznych i albumów (Żuławy Gdańskie na starej pocztówce) oraz artykułów naukowych, w tym o średniowiecznych zamkach rycerskich (Lędyczek, Nowe) i renesansowych dworach na terenie Pomorza Gdańskiego. Miłośnik historii regionalnej i mikrohistorii, zbieracz starych cegieł i skorup…