W parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie Wlkp. odbędzie się we wtorkowe popołudnie (31 października) Bal Wszystkich Świętych. Będzie wspólna modlitwa różańcowa, a po niej tańce, poczęstunek i dobra zabawa – zapowiedział organizator wydarzenia ks. Barnaba Dębicki.
Bale Wszystkich Świętych w tej parafii odbywają się od kilku lat i gromadzą po kilkadziesiąt dzieci przychodzących na nie w przebraniu za różnych świętych.
Jak powiedział PAP ks. Barnaba Dębicki przesłaniem wydarzenia jest pokazanie dzieciom czym jest świętość, czyli tego, że „jest ona zaproszeniem Pana Boga do życia z nim na zawsze, do życia w przyjaźni z Nim” – wskazał.
– Dlatego zapraszamy dzieci na ten bal, żeby one w taki trochę zabawowy sposób przebrały się za swoich ulubionych świętych. To sprawia, że muszą przygotować się do tego balu, lepiej poznać historię i dokonania świętych, w których zmierzają się wcielić. Do tego mają okazje, by z innymi dziećmi przeżywać tę uroczystość
– powiedział ks. Dębicki.
Uroczystość rozpocznie się o godz. 17.00 od odmówienia różańca w kościele przy ul. Biskupa Wilhelma Pluty, a sam bal odbędzie w pobliskim wieczerniku, czyli parafialnej sali spotkań, która przed laty była kaplicą. Dzieci będą mogły potańczyć, wziąć udział w konkursie wiedzy na temat świętych przygotowanym przez jedną z sióstr zakonnych, będzie poczęstunek oraz nagrody książkowe.
Dalsza część tekstu pod plakatem
Cała diecezja bawi się na balach świętych
Podobne uroczystości odbywają się w kościołach w całej naszej diecezji. Warto skorzystać z tej propozycji i zamiast fundować dzieciom świat wampirów, zoombie i czarownic pokazać radość i nadzieją płynącą z Bożej Opatrzności i obecności.
Wieczorem bal wszystkich świętych rozpocznie się w konkatedrze pw. Św. Jadwigi w Zielonej Górze.
Dalsza część tekstu pod zdjęciem.
Dotychczas Bale Wszystkich Świętych miały już miejsce m.in. w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Zielonej Górze i parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Drezdenku u Kanoników Regularnych Laterańskich.
Radosna alternatywa dla Halloween
Ks. Dębicki przyznał, że organizowane najczęściej 31 października przez parafie czy katolickie stowarzyszenia Bale Wszystkich Świętych są alternatywą dla coraz bardziej powszechnego w naszym kraju zwyczaju Halloween.
– Święci nam Jezusa nie przysłaniają, ale pokazują, że w dzisiejszych czasach także można przyjaźnić się z Panem Jezusem. Wiara w Jezusa, w jednego Boga pomaga nam w takim mądrym przeżywaniu naszego życia. Na pewno lepiej, żeby dzieci przebierały się za świętych niż za śmierć. Tu w grę wchodzi nie tylko element samej wiary, ale także kulturowy. To nie jest nasza kultura. Na świecie nie wszyscy chrześcijanie, tak jak polscy, robią jasełka, także warto trzymać się tej kultury, która jest nasza i jest naszym wspólnym dobrem
– ocenił ks. Dębicki.
Dodał, że samo odwiedzanie 31 października przez poprzebierane dzieci domów sąsiadów i zbieranie cukierków w zmian za odstąpienie od psikusa nie jest w zasadzie niczym złym, gdyż one traktują to jako dobrą zabawę.
– Zadaniem dorosłych jest jednak przekazywanie swoim dzieciom wartości, z których jesteśmy dumni. To oni powinni wybrać, czy w tę noc ich pociechy mają poznawać wartość bycia świętym, przyjacielem Pana Boga czy też bawić się w przebieranie za śmierć czy wampira
– powiedział duchowny.
Kościół katolicki 1 listopada obchodzi uroczystość Wszystkich Świętych. W kościołach odprawiane są msze ku czci wszystkich osób, których życie było nacechowane świętością. Dzień ten ma przypominać, że każdy wierny ma powołanie do świętości.
W dniach poprzedzających Wszystkich Świętych od kilku lat w wielu parafiach organizowane są bale i korowody świętych. Zabawy te mają być alternatywą dla Halloween – anglosaskiego święta obchodzonego 31 października, które jest najbardziej popularne w USA, w Kanadzie i Wielkiej Brytanii.
W Halloween dzieci przebierają się za potwory, wampiry czy kościotrupy i chodzą wieczorem po udekorowanych specjalnie na tę okazję domach, prosząc o cukierki. Symbolem Halloween jest wydrążona dynia z powycinanymi w otworami przypominającymi oczy, nos i przeważnie wyszczerbioną szczękę.
CZYTAJ TEŻ:
- Tłumy gorzowian na cmentarzu. Parkingi zapchane,
- Zmiany i ograniczenia w okolicach i na cmentarzu w Gorzowie,
- Od soboty zmiana organizacji ruchu na Wrocławskiej,
- Zielonogórski MZK gotowy na Wszystkich Świętych. Sprawdźcie, jak dojechać na cmentarz!
Polecamy
Przygotowania do Dnia Wszystkich Świętych w Zielonej Górze i Gorzowie
Już w środę Dzień Wszystkich Świętych. Lubuskie nekropolie zapełnią się odwiedzającymi groby Lubuszanami. O czym trzeba w tym czasie pamiętać?...
Czytaj więcej