czwartek, 11 czerwca 2026
Nie znaleźliśmy żadnych wyników
Pokaż wszystko
Radio Zachód
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KRAJ I ŚWIAT
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT
    PAP/Leszek Szymański

    Zastal rozstrzelany w meczu nr 2 finału PLK – mamy remis i… mecze w CRS-ie

    PŚ: Dominiak skończyła zmagania na grupie

    fot. materiały Odry Bytom Odrzański

    Kowbel poprowadzi Odrę w III lidze

    fot. Lubuski Związek Piłki Nożnej

    Lubuscy oldboje nie awansowali do finałów Mistrzostw Polski

    grafika: Facebook/MKS Korona Kożuchów

    Korona Kożuchów pierwszym beniaminkiem IV ligi z grupy zielonogórskiej

    Gorzowianin mistrzem świata w plażowej odmianie tenisa

    fot. Łukasz Szeląg/PZKaj

    Piątka gorzowskich kajakarzy powalczy w Mistrzostwach Europy

    Stal druga na własnym torze

    Gubińscy siatkarze (na razie) bez sponsora tytularnego, ale z nowymi graczami

  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • MOTO
  • PODCASTY
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • REKLAMA
LOGO, Radio Zielona GóraLOGO, Radio Gorzów

SŁUCHAJ

Radio Zachód
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KRAJ I ŚWIAT
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT
    PAP/Leszek Szymański

    Zastal rozstrzelany w meczu nr 2 finału PLK – mamy remis i… mecze w CRS-ie

    PŚ: Dominiak skończyła zmagania na grupie

    fot. materiały Odry Bytom Odrzański

    Kowbel poprowadzi Odrę w III lidze

    fot. Lubuski Związek Piłki Nożnej

    Lubuscy oldboje nie awansowali do finałów Mistrzostw Polski

    grafika: Facebook/MKS Korona Kożuchów

    Korona Kożuchów pierwszym beniaminkiem IV ligi z grupy zielonogórskiej

    Gorzowianin mistrzem świata w plażowej odmianie tenisa

    fot. Łukasz Szeląg/PZKaj

    Piątka gorzowskich kajakarzy powalczy w Mistrzostwach Europy

    Stal druga na własnym torze

    Gubińscy siatkarze (na razie) bez sponsora tytularnego, ale z nowymi graczami

  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • MOTO
  • PODCASTY
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • REKLAMA
Radio Zachód
Strona główna KRAJ I ŚWIAT

Ćwiczenia Wagnerowców przy granicy z Polską. MON: monitorujemy sytuację

PAP PAP
2023-07-20 14:27
Fot. Mariusz Błaszczak, szef MON/MON/FB

Fot. Mariusz Błaszczak, szef MON/MON/FB

Udostępnij na FacebookuUdostępnij na TwitterzeUdostępnij na telegramieUdostępnij przez WhatsappaEmail

Na bieżąco monitorujemy sytuację i jesteśmy przygotowani na rozwój różnych scenariuszy – poinformowało w czwartek PAP Ministerstwo Obrony Narodowej odnosząc się do doniesień prasowych o łączonych ćwiczeniach armii białoruskiej i Grupy Wagnera na poligonie w pobliżu Brześcia.

Wagnerowcy na poligonie pod polską granicą

W czwartek (20 lipca) agencja Reuters poinformowała o kontynuacji szkolenia armii białoruskiej z rosyjską Grupy Wagnera. Jak wskazała agencja, w tej fazie ćwiczenia mają odbywać się poligonie w pobliżu Brześcia, przy granicy Białorusi z Polską. Jak podaje ukraińska agencja UNIAN, szkolenia – według zapowiedzi Mińska – mają trwać na poligonie koło Brześcia przez tydzień. Biorą w nich udział oddziały białoruskich Sił Operacji Specjalnych wspólnie z przedstawicielami Grupy Wagnera.

Według ocen białoruskiego wywiadu wojskowego (HUR) na Białoruś do środy przybyło około 700 najemników z Grupy Wagnera. Tego samego dnia wjechała na Białoruś kolejna kolumna aut wagnerowców, złożona z około 100 pojazdów.

Sytuacja wschodniej granicy jest monitorowana 

Ministerstwo Obrony Narodowej podkreśliło, że granice Polski są bezpieczne, a sytuacja na wschodniej granicy jest monitorowana na bieżąco.

– Jesteśmy przygotowani na rozwój różnych scenariuszy w miarę rozwoju sytuacji

– zapewnia MON.

Wzmocniona współpraca Wojska Polskiego i Straży Granicznej

– Zarówno wicepremier Jarosław Kaczyński, jak i szef MON Mariusz Błaszczak podkreślali, że Grupa Wagnera może być użyta do destabilizacji granicy polsko-białoruskiej

– przypomina resort.

Jak zaznaczono, reakcją na obecność Grupy Wagnera na Białorusi i ewentualne zagrożenia, jakie mogą się z tym wiązać, jest wzmocnienie współpracy Wojska Polskiego ze Strażą Graniczną.

– Wojsko Polskie od dwóch lat jest tam obecne, żołnierze wspólnie ze Strażą Graniczną patrolują odcinek graniczny z Białorusią

– podkreśliło ministerstwo.

Operacja „Bezpieczne Podlasie”

MON zaznaczyło, że obecnie wojsko prowadzi operację „Bezpieczne Podlasie”, w której udział biorą żołnierze i sprzęt z 12. i 17. Brygady Zmechanizowanej.

– Jak informował szef MON, głównym celem operacji „Bezpieczne Podlasie” jest wysunięta obecność szkoleniowa części sił Wojsk Lądowych oraz demonstracja naszej woli i pełnej zdolności do natychmiastowej odpowiedzi na wszelkie próby destabilizacji sytuacji na naszej wschodniej granicy

– zauważył resort obrony.

Prigożyn na Białorusi

Amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) podał w najnowszym raporcie, że w bazie wagnerowców w Osipowiczach w obwodzie mohylewskim na Białorusi był 18 i 19 lipca właściciel Grupy Wagnera, Jewgienij Prigożyn. Wręczył on sztandar najemników dowódcy o pseudonimie Pionier, który – jak ocenia ISW – będzie dowodził Grupą Wagnera na Białorusi. 

– Prigożyn oświadczył, że personel Grupy Wagnera pozostanie na Białorusi „przez jakiś czas”” i że „po przegrupowaniu na Białorusi wyruszy w nową podróż do Afryki

– relacjonuje ISW.

Inny dowódca, przedstawiony jako Dmitrij Utkin – a więc główny dowódca wagnerowców, od którego pseudonimu („Wagner”) wzięła się nazwa formacji – powiedział, że „jest to tylko początek największej pracy, która zostanie wykonana wkrótce” – relacjonuje ISW. 

Pierwsze informacje o możliwym skierowaniu Grupy Wagnera na Białoruś podały rosyjskie media niezależne pod koniec czerwca. Prognozowały one, że najemnicy w liczbie około 8 tysięcy będą stacjonowali w obwodzie mohylewskim, w rejonie Osipowicz. Znajduje się tam opuszczona do niedawna, a potem pospiesznie remontowana baza we wsi Cel – była baza wojskowa białoruskich wojsk rakietowych.

Czytaj również

fot. K.Gonera
LUBUSKIE

Żagański MZK wybuduje stację transformatorową

11 czerwca 2026

Miejski Zakład Komunikacyjny w Żaganiu planuje budowę stacji transformatorowej dla autobusów elektrycznych. Do dziś firmy mogą zgłaszać oferty na wykonanie...

fot. Urząd Gminy Żagań
LUBUSKIE

Jest już nowa droga w Rudawicy w gminie Żagań

11 czerwca 2026

Zakończyła się budowa nowej drogi w Rudawicy w gminie Żagań. Koszt inwestycji to około 300 tysięcy złotych. Zadanie w całości...

fot. K.Gonera
LUBUSKIE

Żagań zaprasza na wystawę podsumowującą rok artystów z UTW

11 czerwca 2026

W Żagańskim Pałacu Kultury zaplanowano wystawę prac podsumowującą rok działalności sekcji plastycznej Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Organizatorzy dzisiejszego wydarzenia zapraszają na...

PAP/Leszek Szymański
SPORT

Zastal rozstrzelany w meczu nr 2 finału PLK – mamy remis i… mecze w CRS-ie

10 czerwca 2026

Koszykarze Zastalu Zielona Góra przegrali mecz nr 2 finału Polskiej Ligi Koszykówki. Ulegli Legii Warszawa 82-104 w jej hali i...

SPORT

PŚ: Dominiak skończyła zmagania na grupie

10 czerwca 2026

Pięcioboistka Natalia Dominiak zakończyła występ w Pucharze Świata w Budapeszcie na grupie eliminacyjnej. Przedstawicielka ZKS-u Drzonków zajęła 25. miejsce w...

fot. materiały Odry Bytom Odrzański
SPORT

Kowbel poprowadzi Odrę w III lidze

10 czerwca 2026

Trener Michał Kowbel nadal będzie prowadził Odrę Bytom Odrzański. Szkoleniowiec, który wywalczył z zespołem awans do III ligi związał z...

najnowsze z Lubuskiego

Żagański MZK wybuduje stację transformatorową

Jest już nowa droga w Rudawicy w gminie Żagań

Żagań zaprasza na wystawę podsumowującą rok artystów z UTW

Zastal rozstrzelany w meczu nr 2 finału PLK – mamy remis i… mecze w CRS-ie

PŚ: Dominiak skończyła zmagania na grupie

Kowbel poprowadzi Odrę w III lidze

Lubuscy oldboje nie awansowali do finałów Mistrzostw Polski

Wkrótce wakacje. Lubuskie służby w gotowości

Zacieśnia się współpraca między województwem lubuskim a Krajem Libereckim

Szkarlatyna w gorzowskich przedszkolach. Jest się czego bać?

popularne

  • Autobus SUBBUS

    Kłopoty spółki „SUBBUS” w Nowej Soli

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Stal Gorzów wygrała w Zielonej Górze. Falubaz także na podium

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Korona Kożuchów pierwszym beniaminkiem IV ligi z grupy zielonogórskiej

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Kowbel poprowadzi Odrę w III lidze

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Ireneusz Maciej Zmora rezygnuje z mandatu radnego

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
FACEBOOK
TWITTER
YOUTUBE
INSTAGRAM
RSS
LOGO, Radio Zachód, Informacje, Lubuskie, 103 i 106 FM

Polskie Radio - Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze "Radio Zachód S.A." w likwidacji w Zielonej Górze
Radio Zachód S.A.

ul. Kukułcza 1
65-472 Zielona Góra

  • BIP
  • Reklama
  • Formularz kontaktowy
  • Cookies i polityka prywatności
  • Archiwum
Copyright © Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze Radio Zachód S.A. 2022.
G-news logo
Nie znaleźliśmy żadnych wyników
Pokaż wszystko
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • KRAJ I ŚWIAT
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT
  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • PODCASTY
  • REKLAMA
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • ZIELONA GÓRA
  • GORZÓW

Copyright © Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze Radio Zachód S.A. 2022.

Ta witryna wykorzystuje pliki cookie. Kontynuując przeglądanie wyrażasz zgodę na ich używanie. Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony Polityki prywatności.
Przejdź do treści
Otwórz pasek narzędzi Narzędzia ułatwień

Narzędzia ułatwień

  • Powiększ tekstPowiększ tekst
  • Zmniejsz tekstZmniejsz tekst
  • KontrastKontrast
  • NegatywNegatyw
  • Podkreślone linkiPodkreślone linki
  • Czcionka alternatywnaCzcionka alternatywna
  • Resetuj Resetuj