Ludzkość od początku istnienia patrzy w niebo szukając tam obecności boskich i odbicia spraw ludzkich, rodzących pytania natury egzystencjonalnej i duchowej. Wszechświat inspiruje i fascynuje. Chcemy go poznawać, aby może kiedyś spotkać tam do nas podobnych, albo samych siebie. Choć metody obserwacji i opracowywania uzyskanych danych się zmieniają, nawet we współczesnych badaczach kosmosu trwa pasja równa tej dawnej, którą odnajdujemy w pracach i życiorysach Kopernika, Keplera, czy Galileusza.
Dr Bartosz Gauza studia magisterskie o specjalności Astrofizyki Komputerowej ukończył na Uniwersytecie Zielonogórskim w 2011 roku. Od tego czasu zajmuje się poszukiwaniem i badaniem tzw. brązowych karłów oraz masywnych planet pozasłonecznych. W 2016 roku uzyskał tytuł doktora w Kanaryjskim Instytucie Astrofizyki na Teneryfie, pracował w ośrodkach naukowych w Chile oraz w Wielkiej Brytanii. W roku 2019 wrócił do korzeni zostając pracownikiem naukowym Instytutu Astronomii im. prof. Janusza Gila Uniwersytetu Zielonogórskiego.
10 maja 2023 roku ogłoszono wyniki do Drugiego Cyklu Obserwacyjnego kosmicznego superteleskopu Jamesa Webba. Spośród 1602 złożonych do realizacji wniosków, zaakceptowano niespełna 250. Dr Bartosz Gauza został członkiem międzynarodowego zespołu, którego projekt będzie tam realizowany. Grupę roboczą tworzy łącznie 27 astrofizyków z całego świata. Skupią swoją uwagę na jednym niezwykłym obiekcie. Zebrane dotychczas informacje wskazują, że jest to najprawdopodobniej najzimniejszy znaleziony dotąd brązowy karzeł należący do populacji halo Drogi Mlecznej. Obiekt jest ekstremalnie ciemny i praktycznie nieosiągalny dla największych naziemnych teleskopów. Możliwości, jakie daje supernowoczesny James Webb Space Telescope, pozwolą na wykonanie szczegółowego badania tego tajemniczego obiektu z udziałem Lubuszanina.
Posłuchaj reportażu.