Czy osoby z niepełnosprawnościami mogą być dobrymi pracownikami? Jak wygląda ich sytuacja na lubuskim rynku pracy? Kto i jak pomaga im znaleźć zatrudnienie?
Na ten temat dyskutowano dziś w Zielonej Górze na konferencji poświęconej osobom z niepełnosprawnościami na lokalnym rynku pracy.
Spotkanie zorganizował Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Zielonej Górze. Dyrektor oddziału, Jacek Zatorski, podkreśla, że to bardzo ważny temat, o którym warto rozmawiać:
Prof. Grażyna Miłkowska z Uniwersytetu Zielonogórskiego przyznaje, że wielu pracodawców w dalszym ciągu obawia się zatrudniania osób z niepełnosprawnościami.
– Wokół nich wciąż jest bowiem wiele stereotypów, mimo że są to często osoby bardzo utalentowane, dobrze wykwalifikowane i oddane swojej pracy – dodaje:
Anna Szepelak – Haręzga z Zespołu Szkół Specjalnych nr 1 w Zielonej Górze zwraca uwagę, że wiele osób z niepełnosprawnościami uczy się wykonywania zawodu niemal od najmłodszych lat.
Tymczasem znalezienie dla nich miejsca praktyk czy później pracy nadal nie jest takie łatwe:
Dodajmy, że według ostatnich danych w Polsce jest prawie 7,5 mln osób z niepełnosprawnościami, które są w tzw. wieku produkcyjnym. Ponad 5 mln z nich to osoby bierne zawodowo, ok. 240 tys. to osoby bezrobotne, a 1,8 mln jest zatrudnionych na różnych stanowiskach pracy.