Jak Państwo oceniają bilans 19 lat obecności Polski w Unii Europejskiej?

Jak Państwo oceniają bilans 19 lat obecności Polski w Unii Europejskiej? Radio Zachód - Lubuskie

Jak Państwo oceniają bilans 19 lat obecności Polski w Unii Europejskiej? Radio Zachód - Lubuskie

Minęło 19 lat od wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. 1 maja 2004 r., Polska, wraz z Węgrami, Słowacją, Słowenią, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Cyprem i Maltą, wstąpiła do Unii Europejskiej. Wśród plusów wstąpienia do wspólnoty często wymienia się otwarcie na europejskie rynki, swobody przepływu usług, towarów i ludności, fundusze.

Wśród minusów – drenaż mózgów, osób wykwalifikowanych i wykształconych, poczucie zatracenia narodowości polskiej i suwerenności państwa, przyspieszenie zjawisk globalizacyjnych, napływ zagranicznych towarów i usług, które mogą wypierać firmy rodzime, czy presję wywieraną przez urzędników Komisji Europejskiej na polskie rządy.
Faktem jest, że Unia Europejska przez ostatnie 19 lat bardzo się zmieniła. Duże zmiany przyniósł m.in. Traktat Lizboński, który zwiększył uprawnienia unijnych instytucji. W międzyczasie doszło także do opuszczenia Unii przez Wielką Brytanię. Kolejnym ważnym krokiem było stworzenie Funduszu Odbudowy (w reakcji na pandemię) i zaciągnięcie przez Unię kredytu, aby sfinansować nowy instrument, czyli de facto uwspólnotowienie długu poszczególnych państw. Nie mniej burzliwe były ostatnie lata, kiedy wspólnota musi się mierzyć ze skutkami pandemii czy wojny na Ukrainie.

W Otwartym Mikrofonie pytamy dzisiaj: Jak Państwo oceniają bilans 19 lat obecności Polski w Unii Europejskiej?

Zaprasza: Łukasz Brodzik

Od godz. 12:10 czekamy na Państwa telefony: 68 324 22 55 i 801 327 462 oraz na komentarze.

 

Exit mobile version