Komputer, tablet i telefon stały się nieodłącznymi elementami naszego życia. Przekonaliśmy się o tym szczególnie w trakcie trwania pandemii, podczas sieciowych zajęć szkolnych. Dziś już wiemy, że ta wymuszona sytuacja miała negatywny wpływ na zdrowie psychiczne wielu dzieci. Strach i niepewność jutra potęgowały ucieczkę w inny świat – ten wirtualny. Oczywiście to tylko aktualny przykład a problemów związanych z używaniem nowoczesnych mediów jest znacznie więcej nie od dziś.
Jeszcze kilka lat temu mówiąc o uzależnieniu przychodził na myśl alkohol, narkotyki, hazard czy nikotyna. Dziś jednym z najszybciej rozwijających się uzależnień, dotykającym nie tylko dorosłych, ale też dzieci i młodzież, jest uzależnienie od technologii cyfrowych. Spędzamy coraz więcej czasu przed tabletem, komputerem czy telefonem komórkowym i to nie zawsze w sposób świadomy. Mniej odporni dają się wciągać w różne sieciowe pułapki i powoli tracą kontakt z otaczająca rzeczywistością.
Aby temu przeciwdziałać w 10 ośrodkach w Polsce ruszył program pilotażowy skierowany do najmłodszych i ich rodzin, dotyczący problemowego korzystania z technologii cyfrowych. Jednym z nich jest Lubuski Ośrodek Profilaktyki i Terapii LOPIT. Specjaliści bezpłatnie pomagają całym rodzinom w zdiagnozowaniu problemu i poprawieniu nadszarpniętych przez świat wirtualny relacji rodzinnych i zachęceniu do świadomego korzystania z mediów.
Posłuchaj reportażu.
Foto: Pixabay