Wspominamy reportażowy rok 2021.
I nagroda w zorganizowanym w ubiegłym roku przez Radio Zachód ogólnopolskim konkursie SKARBY POLSKIEJ KULTURY NARODOWEJ.
W czerwcu 1966 roku w ramach obchodów 1000-lecia chrztu Polski z Częstochowy do Lublina przybyła kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Władze partyjne przy pomocy służb MO i SB przeprowadziły szereg działań pod kryptonimem „Bystrzyca ‘66” deprecjonujących peregrynację obrazu. Po uroczystościach przed katedrą lubelską, już następnego dnia, obraz żegnany przez tłumy wiernych wyruszył w dalszą drogę. Na trasie z Wojciechowa do Bełżyc, Służba Bezpieczeństwa „aresztowała” obraz, a dwa dni później w święto Bożego Ciała również studentów, którzy pojawili się na miejscu uprowadzenia obrazu.
Na początku października ubiegłego roku we wpisanym na listę polskich Pomników Historii Pocysterskim Zespole Klasztornym w Gościkowie-Paradyżu nominowani dziennikarze i goście wzięli udział w uroczystej Gali ogólnopolskiego konkursu zorganizowanego przez Radio Zachód wg mojego projektu. OGLĄDAJ
Przypomnijmy, że trzecia nagroda w konkursie stała się udziałem naszej redakcyjnej koleżanki Izabeli Patek za audycję pt. ,,Teatr nieprowincjonalny” a drugą nagrodę przyznano Magdalenie Skawińskiej ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia za reportaż „Śląski Apelles”. Obydwie audycje przypomnieliśmy w styczniu.
Laureat nagrody pierwszej Mariusz Kamiński to dziennikarz radiowy, absolwent socjologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej i Studium Komunikowania Społecznego i Dziennikarstwa KUL. Od 24 lat związany jest z Redakcją Reportażu Polskiego Radia Lublin. Wielką przygodą są dla niego spotkania z przeszłością. To okazja, aby porozmawiać z ostatnimi świadkami wydarzeń sprzed lat, zgłębić tajemnice zapomnianych albo mało znanych historii, szczególnie tych związanych z Lubelszczyzną. Efekty swoich poszukiwań ujmuje w audycje dokumentalne i reportaże.