Zimowa kolonia nietoperzy zamieszkująca podziemia Centralnego Odcinka Frontu Umocnionego Łuku Odry i Warty, znanego jako Międzyrzecki Rejon Umocniony, jest doskonale znana badaczom nietoperzy z Unii Europejskiej.
Prowadzone tam co roku liczenia są międzynarodowym przedsięwzięciem, które często owocuje nawiązywaniem kontaktów i inicjowaniem nowych projektów badawczych. To także swoista platforma zdobywania wiedzy przez „świeżo upieczonych” magistrów nauk przyrodniczych. Na przestrzeni minionych lat naukowcy zgromadzili wiele informacji nt. zimowiska w MRU.
Okazuje się, że do międzyrzeckich podziemi nietoperze przylatują z rozległego obszaru Nizin Środkowoeuropejskich o powierzchni co najmniej 17 tys. km kwadratowych. Obserwowane długości ich przelotów sięgają nawet 260 km.
Podczas liczenia nie chodzi tylko o czysto matematyczne dane. Nietoperze oznaczamy do gatunku, ponadto dzięki automatycznym rejestratorom temperatury i wilgotności pracującym w podziemiach od dwóch lat monitorujemy warunki mikroklimatyczne w tym unikatowym zimowisku nietoperzy.
Jest to także okazja do sprawdzenia, czy hibernującym nietoperzom nie zagrażają drapieżniki czy też nielegalna eksploracja wyłączonych z ruchu turystycznego części podziemi. W sobotę grupa 70 znawców nietoperzy z Polski i zagranicy wzięła udział w 18. edycji międzynarodowe liczenia nietoperzy hibernujących w podziemiach Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego.