niedziela, 4 czerwca 2023
Nie znaleźliśmy żadnych wyników
Pokaż wszystko
Radio Zachód
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KRAJ I ŚWIAT
    • KULTURA
    • NA DROGACH
    • #FAKENEWS STOP
  • SPORT
  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
  • TV
  • PODCASTY
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • REKLAMA
LOGO, Radio Zielona GóraLOGO, Radio GorzówLOGO, Zachod24.pl

SŁUCHAJ

Radio Zachód
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KRAJ I ŚWIAT
    • KULTURA
    • NA DROGACH
    • #FAKENEWS STOP
  • SPORT
  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
  • TV
  • PODCASTY
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • REKLAMA
Radio Zachód
Strona główna KRAJ I ŚWIAT

Szef BBN: Wypowiedź Putina fragmentem szerszej kampanii

Marek Poniedziałek Marek Poniedziałek
2019-12-30 19:02
Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch. Fot. BBN

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch. Fot. BBN

Udostępnij na FacebookuUdostępnij na TwitterzeUdostępnij na telegramieUdostępnij przez WhatsappaEmail

Słowa prezydenta Władimira Putina o Polsce to prawdopodobnie część szerszej kampanii przed obchodami rocznicy zakończenia II wojny światowej w Rosji i przed wizytą w Izraelu – mówi PAP szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.

Jego zdaniem Putina mogły sprowokować wydarzenia pokazujące rolę Polski podczas wojny, budujące więź z Zachodem, a zarazem między narodami regionu dawniej ciemiężonymi przez Rosję. W ubiegłym tygodniu prezydent Rosji, negatywnie oceniając wrześniową rezolucję Parlamentu Europejskiego w sprawie wybuchu II wojny światowej, stwierdził że przyczyną wojny nie był pakt Ribbentrop-Mołotow, lecz układ monachijski z 1938 r. Prezydent Rosji wskazywał na wykorzystanie go przez Polskę przy roszczeniach terytorialnych dotyczących Zaolzia. Przekonywał m.in., że we wrześniu 1939 r. Armia Czerwona w Brześciu nie walczyła z Polakami, i Związek Radziecki „niczego Polsce w istocie nie odbierał”.

„Na pewno nie można tych słów lekceważyć, nie były one spontaniczne. Słowa odnoszące się do historycznej roli Polski były powtórzone kilkakrotnie, na zasadzie pudeł rezonansowych pomniejsi politycy też w sposób agresywny, niezgodny z prawdą wypowiadali się nasz temat”

– powiedział w poniedziałek PAP Soloch.

Zdaniem szefa BBN o tym, „jak przemyślana i precyzyjnie przygotowana jest ta akcja, świadczy przywołanie postaci ambasadora Lipskiego”. „Trudno sobie wyobrazić, że Władimir Putin wcześniej znał nazwiska naszych przedwojennych ambasadorów” – zauważa Soloch.

Jego zdaniem „wypowiedź prezydenta Rosji jest zapewne fragmentem szerszej kampanii”.

„W najbliższym czasie mamy rocznice wyzwolenia obozu Auschwitz; uroczystości odbędą się nie tylko w Polsce, gdzie prezydenta Putina nie będzie, ale również w Izraelu, gdzie Putin weźmie udział w obchodach”

– zauważył. Według Solocha wypowiedź Putina należy postrzegać także „na płaszczyźnie relacji polsko-izraelskich”, w kontekście kwestii antysemityzmu.

„Przed nami również przygotowywane w Rosji – według zapowiedzi z dużym rozmachem – obchody Dnia Zwycięstwa 9 maja, więc musimy to postrzegać w kontekście szerszej strategii”

– powiedział szef BBN. Według niego „w interesie rządzących Rosją będzie pokazanie jej jako kraju, który doprowadził do pokonania zła, jakim był faszyzm, i który wcześniej nic złego nie robił”.

„To, co w Rosji jest nazywane Wielką Wojną Ojczyźnianą, jest przedmiotem dumy Rosjan, w pewnej mierze słusznie, bo odnieśli zwycięstwo, pokonali hitlerowskie Niemcy. Jest to też obiektem pewnego narodowego konsensusu – nikt nie odważy się kwestionować pozytywnej roli, jaką Armia Czerwona odegrała w dziejach, zwłaszcza w okresie II wojny światowej jako armia wyzwolicielska, a jedynym złym były hitlerowskie Niemcy”

– dodał Soloch, którego zdaniem wypowiedź prezydenta Rosji była obliczona również na użytek wewnętrzny. „To na pewno także odwołanie się o uczuć patriotycznych czy dumy narodowej Rosjan” – ocenił.

Według niego wypowiedź Putina to również „w jakiejś mierze pokłosie naszej kampanii, przede wszystkim wobec naszych partnerów i sojuszników zachodnich, przypomnienia roli, jaką Polska odegrała w II wojnie światowej”. „Szczególnie wybrzmiało to w Warszawie” – powiedział Soloch, przywołując wystąpienia prezydentów Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera i Polski Andrzeja Dudy, „który jednoznacznie przypomniał złowrogą i kluczową dla rozpętania II wojny światowej rolę paktu Ribbentrop-Mołotow”.

„Odpowiadając na słowa krytyki, że nie mamy stałej linii w budowaniu narracji historycznej – było to skorelowane z międzynarodową akcją publikowania w czołowych dziennikach artykułów na ten temat; nasza narracja się przebiła. Rosja obserwowała i obserwuje takie rzeczy”

– zapewnia Soloch.

Według niego „elementem, który mógł prowokować taką, a nie inną reakcję prezydenta Putina, był szereg wydarzeń o charakterze symbolicznym budujących więź między narodami, które w przeszłości doznały cierpień ze strony imperium rosyjskiego czy później sowieckiego”.

Soloch przypomniał o pochówku szczątków powstańców styczniowych, który odbył się pod koniec listopada w Wilnie.

„Po raz pierwszy taka uroczystość zgromadziła narody dawnej Rzeczypospolitej, które uznały – co do tej pory nie zawsze było oczywiste – że również są dziedzicami tej historii; że to nie było polskie powstanie, lecz powstanie narodów Rzeczypospolitej przeciw uciskowi rosyjskiemu”

– powiedział Soloch.

„Mam na myśli zwłaszcza Litwę, ale również Białoruś, którą – co bardzo intersujące, reprezentowała nie tylko opozycja, ale i wicepremier białoruskiego rządu; byli również przedstawiciele Ukrainy i Łotysze”

– podkreślił.

Przywołał też wcześniejsze spotkanie prezydenta Dudy z ówczesną prezydent Litwy Dalią Grybauskaite z okazji rocznicy Unii Lubelskiej.

„Unia – co do tej pory nie było regułą – została przez Litwę uznana za akt historyczny, którego Litwa także jest spadkobiercą w sensie pozytywnym. Do tej pory zdarzało się, że Unia Lubelska była interpretowana jako moment, w którym Litwa straciła niepodległość i niezależność”

– zaznaczył szef BBN.

Dodał, że „takim symbolicznym aktom towarzyszyło realne zbliżenie, o czym świadczy, że prezydent, mimo początkowo trudnych relacji z poprzednią prezydent Litwy, zdołał nawiązać relacje, które doprowadziły do wspólnej deklaracji w sprawie bezpieczeństwa strategicznego, za czym poszły konkrety związane z zacieśnieniem współpracy wojskowej i nie tylko, co kontynuuje obecny prezydent Litwy Gitanas Nauseda”. Według Solocha również relacje Polski z Ukrainą mogły wzbudzać niezadowolenie Rosji.

Szef BBN zwrócił również uwagę, na udział prezydenta w obchodach wyzwolenia miast Flandrii przez dywizję gen. Maczka.

„To pokazywało, jak bardzo jesteśmy związani z tym, co działo się na Zachodzie, i z wrażliwością społeczeństw zachodnich. Elementem przekazu było, że byliśmy sojusznikami, jednymi z tych, tych którzy walczyli z hitlerowskimi Niemcami, co zostało powtórzone przez prezydenta w czasie jego wizyty z okazji rocznicy bitwy ardeńskiej”

– powiedział Soloch. Dodał, że podczas gdy jedne obchody podkreślały wkład Polski, drugie przypominały wkład żołnierzy amerykańskich w wyzwolenie Europy.

„Tego typu działania uważam za ofensywę w dobrym tego słowa znaczeniu: budują pozytywny przekaz, przypominają jak ta sprawa wyglądała, jeśli chodzi o II wojnę światową, z drugiej strony pokazują, że byliśmy i jesteśmy częścią wolnego świata, i doskonale rozumiemy wrażliwość tamtej strony. To wszystko mogło być jednym z powodów, dla których Rosjanie czy konkretnie prezydent Putin zdecydował się na taki atak na Polskę w dość bezprecedensowym dla nas okresie Bożego Narodzenia”

– stwierdził szef BBN.

„Zobaczymy, jakie będą reakcje pozostałych państw. Na razie nasi sojusznicy i media zareagowali w sposób raczej dla nas pozytywny, co uważam za efekt pewnej konsekwentnej polityki. Być może polityka historyczna, którą prowadzi państwo polskie, momentami wydawała się chropawa; jednak, zwłaszcza w ostatnim roku, okazała się skuteczna, przynosząc również konkretne efekty”

– zaznaczył szef BBN.

Czytaj również

W Nowej Soli trwa piknik zdrowia Radio Zachód - Lubuskie
LUBUSKIE

W Nowej Soli trwa piknik zdrowia

4 czerwca 2023

W Nowej Soli drugi dzień pikniku pod hasłem "Zdrowe życie". Inicjatywa odbywa się pod patronatem pary prezydenckiej. W miasteczku profilaktycznym...

fot: materiały prasowe 17WBZ
LUBUSKIE

Wojskowa przysięga w Strzelcach Kraj.

4 czerwca 2023

120 elewów złożyło przysięgę wojskową. To żołnierze, którzy zgłosili się do dobrowolnej służby. Uroczystość odbyła się na Rynku w Strzelcach...

Fot. Pixabay
LUBUSKIE

Sucho w lasach. Na północy województwa ogłoszono trzeci stopień zagrożenia pożarowego

4 czerwca 2023

Trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarowego wprowadzono w lasach woj. lubuskiego będących w administracji Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie – poinformowało...

Fakty, gesty, symbole i symboliczne rocznice Radio Zachód - Lubuskie
Zachod24.pl

Fakty, gesty, symbole i symboliczne rocznice

4 czerwca 2023

Już miałem „zabrać się”, felietonowo rzecz jasna, za prawdę w języku, czyli ujmując rzecz skrótowo i naukowo za semantykę, w...

Trwa druga tura wyborów w gminie Gubin Radio Zachód - Lubuskie
LUBUSKIE

Trwa druga tura wyborów w gminie Gubin

4 czerwca 2023

W gminie Gubin odbywa się dziś druga tura przedterminowych wyborów wójta gminy. Zarządzono je po śmierci wieloletniego wójta Zbigniewa Barskiego....

W Wiechlicach powstanie Park Narodów Radio Zachód - Lubuskie
LUBUSKIE

W Wiechlicach powstanie Park Narodów

4 czerwca 2023

Wkrótce na terenie, dziś zapomnianego i zapuszczonego cmentarza jenieckiego w Wiechlicach koło Szprotawy powstanie Park Narodów. Powstanie tam przestrzeń z...

najnowsze z Lubuskiego

W Nowej Soli trwa piknik zdrowia

Wojskowa przysięga w Strzelcach Kraj.

Sucho w lasach. Na północy województwa ogłoszono trzeci stopień zagrożenia pożarowego

Trwa druga tura wyborów w gminie Gubin

W Wiechlicach powstanie Park Narodów

Stadion w Jasieniu przyjmie zespoły z IV ligi

Dziś Nowosolski Festyn Pszczelarski

Przegrane deble i Royal pokonany u siebie

Kolejny klucz do playoff leży w Lesznie. Transmisja u nas!

Dzień Dziecka w Sanktuarium w Rokitnie – uczta dla ducha, ale nie tylko [FILM, ZDJĘCIA]

popularne

  • foto: materiały prasowe CBŚP

    Lubuski gang „Kamela” rozbity [WIDEO]

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • 5. Lubuski Pułk Artylerii w Sulechowie zaprasza w swoje szeregi

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Skandaliczny filmik Andrzeja Seweryna wywołał oburzenie w sieci

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Wypadek pod Barlinkiem. Zamiast pomóc robili zdjęcia

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Stal po dramatycznym meczu pokonuje Czarnych

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
FACEBOOK
TWITTER
YOUTUBE
INSTAGRAM
RSS
LOGO, Radio Zachód, Informacje, Lubuskie, 103 i 106 FM

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze
Radio Zachód S.A.

ul. Kukułcza 1
65-472 Zielona Góra

  • BIP
  • Reklama
  • Formularz kontaktowy
  • Cookies i polityka prywatności
  • Archiwum
Copyright © Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze Radio Zachód S.A. 2022.
G-news logo
Nie znaleźliśmy żadnych wyników
Pokaż wszystko
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • KRAJ I ŚWIAT
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KULTURA
    • NA DROGACH
    • #FAKENEWS STOP
  • SPORT
  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
  • TV
  • PODCASTY
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REKLAMA
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • ZIELONA GÓRA
  • GORZÓW
  • ZACHÓD24

Copyright © Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze Radio Zachód S.A. 2022.

Ta witryna wykorzystuje pliki cookie. Kontynuując przeglądanie wyrażasz zgodę na ich używanie. Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony Polityki prywatności.
Skip to content
Open toolbar Narzędzia ułatwień

Narzędzia ułatwień

  • Powiększ tekstPowiększ tekst
  • Zmniejsz tekstZmniejsz tekst
  • KontrastKontrast
  • NegatywNegatyw
  • Podkreślone linkiPodkreślone linki
  • Czcionka alternatywnaCzcionka alternatywna
  • Reset Reset