Dera: Elektrownia atomowa jest Polsce potrzebna

Dera: Elektrownia atomowa jest Polsce potrzebna Radio Zachód - Lubuskie

Fot. Envato

Polsce jest potrzebna elektrownia atomowa; to najmniej inwazyjne ekologicznie źródło energii – ocenił w czwartek prezydencki minister Andrzej Dera, komentując zapowiedź polsko-amerykańskiej umowy ws. energii jądrowej. Technologia USA w tej sprawie jest najlepsza – dodał.

Dera był pytany w TVN24, czy Polska powinna budować amerykańską elektrownię jądrową i czy jest to jedyny rozsądny kierunek rozwoju polskiej energetyki. Podpisanie umowy w zakresie energii jądrowej zapowiedzieli w środę w Waszyngtonie prezydenci Polski i USA Andrzej Duda i Donald Trump.

„Myślę, że Polsce jest potrzebna elektrownia atomowa. Przypomnę, że w Polsce, jeżeli chodzi o stabilne źródła energii jest potrzebne właśnie takie, które jest najmniej inwazyjne ekologicznie. I patrząc przyszłościowo jest potrzebna elektrownia atomowa”

– odpowiedział Dera.

„Technologia amerykańska jest jedną z najlepszych na świecie, o ile nie najlepszą, więc powinniśmy czerpać z tych najlepszych źródeł. Na pewno nie chciałbym mieć elektrowni atomowej rosyjskiego pochodzenia”

– dodał.

Dopytywany, czy rozwój polskiej energetyki nie miał – zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami obecnych władz w Polsce – być oparty na węglu prezydencki minister podkreślił, że nigdy nie było mówione, że w kierunkach strategicznych polska energetyka ma w przyszłości opierać się na węglu.

„My mówiliśmy o tym, że trzeba utrzymać tę gałąź, która jest związana z polskim węglem, z polskimi zasobami, bo my nie chcemy likwidacji gwałtownej polskiego górnictwa tak jak to robiła Platforma Obywatelska”

– zadeklarował.

Według Dery kierunek rozwoju w energetykę atomową, którym poszedł cały świat, jest jedynym rozsądnym i dającym gwarancję wystarczalności energetycznej w Polsce.

Przygotowania do budowy elektrowni jądrowej w Polsce trwają

Przygotowania do budowy elektrowni jądrowej cały czas trwają – zapewnił w czwartek wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała. Stany Zjednoczone są potencjalnym partnerem tej inwestycji – zaznaczył, nawiązując do wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w USA.

Horała, pytany na antenie TVP1, czy zapadła już decyzja o budowie elektrowni jądrowej w Polsce przyznał, że przygotowania do budowy elektrowni jądrowej cały czas trwają.

„Nie robimy tego na siłę w sposób zbyt pospieszny, bo jest rzeczą oczywistą, że polskiej energetyki nie oprzemy na energetyce jądrowej”

– podkreślił.

Wiceszef MI powiedział, że nie będzie tak, że za 10 lat większość energii w Polsce będzie pochodziła z energetyki jądrowej. Ocenił natomiast, że „taka elektrownia atomowa, 3-5 bloków energetycznych, może być wartościowym uzupełnieniem miksu energetycznego”, dodatkowym źródłem energii, niezależnym od wahań cen surowców.

Horała mówił, że rząd chce wybudować taką elektrownię.

„Stany Zjednoczone są potencjalnym partnerem, bo są jednym z nielicznych państw na świecie, które dysponują technologią dla tej energetyki najnowocześniejszą, najwyższej jakości”

– zaznaczył.

Przypomniał, że rozmawiali o tym również prezydenci: Andrzej Duda i Donald Trump podczas środowej wizyty naszego przywódcy w Waszyngtonie.

„Jest otwarte pole do współpracy, do tego, żebyśmy z tych amerykańskich technologii korzystali”

– wskazał.

Jak mówił Horała, zdarzają się momenty, że polskiego węgla nie starcza na potrzeby krajowej energetyki węglowej, a cały czas rosnąca polska gospodarka tej energii będzie potrzebowała coraz więcej.

„Nie zamierzamy oprzeć polskiej energetyki na atomie (…), ale 1-2 elektrownie atomowe będą zaspokajać dodatkowe zapotrzebowanie na energię, jakie się pojawi”

– ocenił.

Dodał, że musimy też rozwinąć np. morskie farmy wiatrowe, pozyskiwać dodatkowe źródła energii. „To nie stoi w sprzeczności z podtrzymaniem jak najczystszych technologii węglowych jako najważniejszego, a przynajmniej bardzo ważnego elementu tego miksu energetycznego jeszcze przez wiele lat” – podkreślił.

Na wspólnej konferencji prasowej z Trumpem w Białym Domu w Waszyngtonie prezydent Andrzej Duda powiedział, że „w najbliższym czasie podpisana zostanie umowa między rządami Polski i USA, która umożliwi prace projektowe nad wprowadzeniem konwencjonalnej energii nuklearnej dla produkcji energii w Polsce”.

Również prezydent USA oświadczył, że Polska i USA pracują razem, aby „zawrzeć umowę, która będzie wspierać rozwój Polski w zakresie elektrowni jądrowych”.


Energia atomowa w Europie

Exit mobile version