Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę tzw. Tarczę antykryzysową 4.0 – poinformowało we wtorek biuro prasowe Kancelarii Prezydenta RP. Ustawa wprowadza m.in. dopłaty do kredytów dla firm znajdujących się w trudnej sytuacji z powodu pandemii. Chodzi o ustawę z 19 czerwca 2020 r. o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o uproszczonym postępowaniu o zatwierdzenie układu w związku z wystąpieniem COVID-19.
Część zmian dotyczy także samorządów.
Zmienione są również niektóre zapisy ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – dotyczące przeprowadzania zdalnych egzaminów uczelnianych i zdalnych posiedzeń gremiów na uczelniach.
Tarcza antykryzysowa 4.0 wprowadza m.in. dopłaty do oprocentowania kredytów dla firm, które znalazły się w trudnej sytuacji przez koronawirusa. Chodzi o pożyczki udzielane przez banki na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom. Ustawa przewiduje, że pomoc w formie dopłat do odsetek kredytów będzie można łączyć np. z pomocą de minimis czy gwarancjami. Tarcza 4.0 wprowadziła też przepisy dot. wakacji kredytowych – będzie można zawiesić spłatę kredytu maksymalnie do trzech miesięcy.
Nowe przepisy mają również zapobiec wrogim przejęciom polskich firm przez zagraniczne podmioty spoza UE. Strona rządowa tłumaczyła, że takie rozwiązanie jest konieczne ze względu na COVID-19, który może powodować, iż wycena krajowych firm może być niska.
Tarcza 4.0 przewiduje też złagodzenie reguły finansowej, przez co samorządy będą mogły się bardziej zadłużyć. Ustawa stanowi m.in., że samorządy będą mogły przeznaczyć pieniądze z tzw. funduszu korkowego na przeciwdziałanie COVID-19 oraz wywołanych nim sytuacji kryzysowych. Pozwoli ona również wcześniej przekazać gminom raty w części oświatowej.
Nowe przepisy wprowadzają również zmiany w Prawie zamówień publicznych. Według rządu mają one ułatwić prowadzenie przetargów w dobie pandemii i pomóc firmom realizującym inwestycje.
Tarcza 4.0 wydłuża do 28 czerwca br. okres, w którym przysługuje zasiłek opiekuńczy.
Zmiany dotyczące uczelni wyższych
Nie będzie już obowiązku rejestrowania przez uczelnie przeprowadzanych zdalnie egzaminów oraz posiedzeń gremiów – przewidują przepisy zawarte w tzw. czwartej tarczy antykryzysowej, którą podpisał prezydent.
Zmienione są niektóre zapisy ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – dotyczące przeprowadzania zdalnych egzaminów uczelnianych i zdalnych posiedzeń gremiów na uczelniach.
Dotąd w ustawie były zapisy, że uczelnia może przeprowadzić egzaminy zdalnie, o ile wykorzysta technologie informatyczne zapewniające kontrolę przebiegu i rejestrację egzaminu. Nowe przepisy ten obowiązek rejestracji egzaminów znoszą (zmiana przepisu nie dotyczy tylko sytuacji epidemii). Zamiast tego pojawiają się zapisy, w których mowa, że takie egzaminy można przeprowadzić „przy użyciu środków komunikacji elektronicznej, zapewniających w szczególności: 1) transmisję egzaminu dyplomowego w czasie rzeczywistym między jego uczestnikami, 2) wielostronną komunikację w czasie rzeczywistym, w ramach której uczestnicy egzaminu dyplomowego mogą wypowiadać się w jego toku – z zachowaniem niezbędnych zasad bezpieczeństwa”.
Analogiczne zmiany dotyczyć będą obrony rozpraw doktorskich, kolokwiów habilitacyjnych czy posiedzeń gremiów uczelnianych: senatu, rad naukowych nadających stopnie naukowe, rad uczelni, prezydium Rady Doskonałości Naukowej.
Kolejną zmianą jest przepis, który zakłada, że „na studia drugiego stopnia rozpoczynające się w roku akademickim 2020/2021 może być przyjęta osoba, która przedstawi zaświadczenie o ukończeniu studiów zawierające informacje o poziomie, kierunku i profilu studiów, uzyskanym tytule zawodowym i słownie określonym wyniku ukończenia studiów”. Przepisy zakładają, że osoba ta w terminie 30 dni od dnia wydania jej dyplomu ukończenia studiów, przedkłada ten dyplom w uczelni, w której została przyjęta na studia drugiego stopnia, pod rygorem skreślenia z listy studentów.
Poza tym tarcza antykryzysowa ułatwić ma uczelniom publicznym rozporządzanie skarbowymi papierami wartościowymi. To o tyle ważne, że niektóre uczelnie, w ramach programu Inicjatywa Doskonałości dostały w ostatnim czasie spore sumy w obligacjach skarbowych. I tak dzięki nowym przepisom np. uczelnie będą mogły na dłużej niż pół roku oddać takie papiery wartościowe – nawet jeśli ich wartość przekroczy 2 mln zł – do korzystania innemu podmiotowi bez zgody Prezesa Prokuratorii Generalnej RP.
Zmienia się też zapis dot. funduszu wsparcia osób niepełnosprawnych na uczelniach. Jeśli stan takiego funduszu na koniec roku 2020 przekracza 50 proc. kwoty dotacji z roku 2020, kwotę dotacji (ustalonej na podstawie algorytmu) „zmniejsza się o kwotę stanowiącą różnicę między stanem tego funduszu na koniec roku 2020 a kwotą stanowiącą 50 proc. kwoty dotacji przyznanej w roku 2020”.
Zmieniają się też niektóre przepisy dotyczące działania Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego (minister nauki dostaje możliwość finansowania niektórych działań podejmowanych w tym ośrodku).