23 czerwca obchodzimy Dzień Ojca. To szczególne święto, honorujące wszystkich ojców, wyrażające szacunek i podziękowanie za trud włożony w wychowanie najmłodszych. W tym dniu ojcowie otrzymują życzenia, są obdarowywani laurkami i drobnymi upominkami, będącymi wyrazem wdzięczności za wsparcie w trudnych chwilach, za troskę i miłość.
Inicjatorką Dnia Ojca była Sonora Louise Smart Dodd, która chciała uczcić swojego ojca, weterana wojennego, który po śmierci żony sam wychował sześcioro dzieci.
Życzenia z okazji Dnia Ojca złożyli między innymi premier Mateusz Morawiecki oraz minister rodziny Marlena Maląg.
„Drodzy Ojcowie, wszyscy pamiętamy ten szczególny moment, kiedy nasze córki i synowie pierwszy raz powiedzieli słowo +tata+. Od tego czasu świat nabrał niesamowitych barw. Dziś, w dniu naszego święta, życzę Wam, aby ten kolor i radość były z Wami i Waszymi dziećmi każdego dnia”
– napisał we wtorek premier na Twitterze.
Drodzy Ojcowie, wszyscy pamiętamy ten szczególny moment, kiedy nasze córki i synowie pierwszy raz powiedzieli słowo "tata". Od tego czasu świat nabrał niesamowitych barw. Dziś, w dniu naszego święta, życzę Wam, aby ten kolor i radość były z Wami i Waszymi dziećmi każdego dnia 😊
— Mateusz Morawiecki (@MorawieckiM) June 23, 2020
Marlena Maląg: Tata to pierwszy bohater, nauczyciel, a kiedy trzeba – adwokat
Z okazji Dnia Ojca życzenia wszystkim ojcom złożyła również minister rodziny Marlena Maląg. Zwróciła także uwagę, jak ważną rolę odgrywają oni w życiu swoich dzieci.
„Przypadający dzisiaj Dzień Ojca, chociaż mówi się o nim nieco mniej niż o Dniu Matki, to wspaniałe i ważne święto. Tata to pierwszy bohater i wielki autorytet dla maluchów, a w miarę upływu lat – nauczyciel, doradca, kiedy trzeba – adwokat”
– podkreśliła Maląg. Dodała, że tata to też „ostoja i bezpieczna przystań”.
„Kiedy mówimy o rodzinie jako najlepszej inwestycji, o programach społecznych takich jak chociażby +Rodzina 500 plus+, w którego ramach do polskich rodzin trafiło już ponad 110 mld zł, myślimy o dzieciach, o mamie, a także o tacie”
– wskazała.
Minister rodziny życzyła wszystkim ojcom „dużo zdrowia, pogody ducha, dumy z pociech i radości ze spędzanego wspólnie czasu”. „Chwile spędzone w gronie ukochanych najbliższych to najpiękniejsza pamiątka” – podkreśliła Maląg.
Dzień Ojca
Choć Dzień Ojca ma już w naszym kraju kilkudziesięcioletnią tradycję, święto to wciąż nie jest tak popularne jak przypadający w maju Dzień Matki. Dzieje się tak między innymi dlatego, że nadal istnieje społeczne przekonanie, że to więź matka-dziecko jest najważniejsza w wychowaniu.
Psychologowie mówią jednak, że rola taty jest tak samo istotna. Ich zdaniem, to właśnie ojcowie wytyczają granice, uczą wykonywania obowiązków i ponoszenia konsekwencji. Stawiają wymagania, ucząc w ten sposób jak pokonywać życiowe trudności.
Fot. Envato
Miłość ojcowska inspiruje do pracy nad sobą, do samodoskonalenia, rozwijania umiejętności. Tata stanowi też pierwszy wzorzec męskości dla syna i córki. Specyficzna więź między dzieckiem i rodzicami kształtuje jego przyszłą mentalność, psychikę i życie społeczne. Każde z rodziców bawi się z dzieckiem na swój sposób – zabawy z tatą są wyzwaniem, jest w nich więcej podrzucania, głośnych okrzyków i śmiechu, zaspokajają w większym stopniu dziecięcą potrzebę wyładowania emocji niż spokojniejsze zabawy z mamą. Ojcowie kładę większy nacisk na współzawodnictwo i samodzielność.
W Polsce wraz z upływem lat zmienia się model ojcostwa
Kiedyś mężczyźni w procesie wychowawczym byli bardziej nieobecni, zajmowali się głównie utrzymaniem rodziny, dziś są coraz bardziej świadomi i częściej chcą angażować się w wychowanie dzieci. Ojcowie w Polsce mogą korzystać z uprawnień, jakimi są urlopy tacierzyńskie i ojcowskie. Można wykorzystać oba i w ten sposób nawiązać głębszą więź z dzieckiem, co – zdaniem psychologów – zaprocentuje we wzajemnych relacjach w przyszłości.
Dzień Ojca ma już 110 lat. Powstał z szacunku córki do ojca
Z inicjatywą święta wystąpiła Sonora Louise Smart Dodd. Chciała uczcić swojego ojca, weterana wojennego, który po śmierci żony sam wychował sześcioro dzieci.
Sonora Louise Smart Dodd (ur. 18 lutego 1882, zm. 22 marca 1978), córka weterana wojny secesyjnej w USA, Williama Jacksona Smarta.
Podczas wysłuchania kazania w kościele na temat nowo uznanego wówczas Dnia Matki, Sonora poczuła, że ojcostwo również wymaga uznania. Zaproponowała datę urodzin swego ojca (5 czerwca) jako datę Dnia Ojca, jako dzień szczególnego honoru dla ojców. Zamiast tego władze jej kościoła wybrały trzecią niedzielę czerwca.
Pierwszy dzień ojca obchodzony był 19 czerwca 1910 r. w Spokane (stan Waszyngton). Chociaż obchody święta zanikły w latach 20. XX wieku, z czasem idea Dnia Ojca stała się popularna i przyjęła się na terenie całego USA. W 1916 roku Prezydent Woodrow Wilson wysłał telegram do Spokane, wychwalając nabożeństwa z okazji Dnia Ojca.
W 1966 roku Prezydent Lyndon B. Johnson podpisał prezydencką proklamację, w której ogłosił trzecią niedzielę czerwca Dniem Ojca. W 1972 r. Prezydent Nixon ustanowił stałe obchody narodowe Dnia Ojca, które odbywają się w trzecią niedzielę czerwca każdego roku.
Dodd została uhonorowana na Expo ’74, Światowych Targach w Spokane w 1974 roku. Zmarła cztery lata później w wieku dziewięćdziesięciu sześciu lat i została pochowana na Greenwood Memorial Terrace w rodzinnym Spokane.
We Włoszech Dzień Ojca jest obchodzony 19 marca, w dzień Świętego Józefa, na Litwie – w pierwszą niedzielę czerwca, w Austrii – w drugą niedzielę czerwca, a w Niemczech – w święto Wniebowstąpienia Jezusa, obchodzone 40 dni po Wielkanocy.
Najpopularniejszym dniem, w którym obchodzi się Dzień Taty na świecie, jest trzecia niedziela czerwca. Wtedy – oprócz Stanów Zjednoczonych – ojcowie świętują między innymi w: Bułgarii, Czechach, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Chinach, Meksyku, na Filipinach i w Turcji.