Złożeniem kwiatów przed Ścianą Śmierci przy Bloku 11 w byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady KL Auschwitz-Birkenau, rozpoczną się dziś uroczystości 75. rocznicy jego wyzwolenia przez Armię Czerwoną. W jej przeddzień byli więźniowie spotkali się z dziennikarzami z całego świata i opowiedzieli o tragedii, której doświadczyli.
Była więźniarka Stefania Wernik wspominała, że pobyt w obozie był wyniszczający:
Bogdan Bartnikowski powiedział, że od wspomnień związanych z KL Auschwitz-Birkenau nie da się uwolnić pomimo upływu lat:
Główne uroczystości rozpoczną się o 15:30 – przyjmuje się, że o tej godzinie żołnierze Armii Czerwonej otworzyli bramy obozu. W namiocie, który przykrywa Bramę Śmierci, zasiądą delegacje i byli więźniowie. Powita ich prezydent Andrzej Duda.
Profesor Paweł Śpiewak o 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz – Birkenau
Dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego, prof. Paweł Śpiewak podkreślił, że rocznica wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz – Birkenau jest bardzo ważnym wydarzeniem dla społeczności żydowskiej na całym świecie. Dziś na jego terenie odbędą się uroczystości związane z 75. rocznicą wyzwolenia obozu przez Armię Czerwoną.
prof. Śpiewak powiedział, że rocznica przypomina o ludobójstwie, które dokonało się w tym miejscu, ale także wszędzie tam, gdzie instynkt zbrodni przeważył nad rozwagą i refleksją: „Nie można zakończyć tej tragedii słowami .
„Po Holocauście miało miejsce szereg innych akcji ludobójczych, w Kambodży, w Chinach, w Rosji Sowieckiej. Tendencja czy skłonność do zabijania, masowego zabijania ludzi jest czymś silniejszym niż jakiekolwiek obietnice polityków”
– powiedział profesor Paweł Śpiewak.
W uroczystościach upamiętniających 75 rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau wezmą udział przedstawiciele między innymi Polski, Izraela, Niemiec, Stanów Zjednoczonych oraz Ukrainy, łącznie około 50 delegacji.
Główne uroczystości rozpoczną się o 15:30 – przyjmuje się, że o tej godzinie żołnierze Armii Czerwonej otwarli bramy obozu. W namiocie, który przykrywa Bramę Śmierci, zasiądą byli więźniowie oraz delegacje. Powita ich prezydent Andrzej Duda.