Na profilach społecznościowych pojawiły się zdjęcia i nazwiska policjantów, którzy mieli rzekomo uczestniczyć w czynnościach w trakcie nielegalnego zgromadzenia strajku kobiet – powiedział rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka. Dodał, że kierownictwo policji rozważa podjęcie kroków prawnych w tej sprawie i na pewno nie pozostawi policjantów samych sobie, mogą oni liczyć na każdą możliwą pomoc.
Jak informuje portal tvp.info, w myśl przegłosowanej w piątek we Francji ustawy, za rozpowszechnianie zdjęć policjantów grozi do roku więzienia i 45 tys. euro kary. Przeciw nowemu prawu protestuje francuska lewica.
W czwartek i piątek na kilku profilach społecznościowych różne osoby zaczęły zamieszczać zdjęcia i personalia policjantów, którzy podczas środowego strajku kobiet mieli podejmować interwencję wobec protestujących. O komentarz w tej sprawie PAP poprosiła rzecznika Komendy Głównej Policji inspektora Mariusza Ciarkę.
„Zdajemy sobie sprawę i wiemy, że na różnego rodzaju profilach społecznościowych pojawiły się zdjęcia i nazwiska policjantów, którzy mieli rzekomo uczestniczyć w czynnościach związanych z zabezpieczeniem nielegalnego zgromadzenia strajku kobiet”
– podkreślił inspektor.
„Niestety, jest to bardzo nieodpowiedzialne, skandaliczne wręcz zachowanie osób, które to robią, zwłaszcza jeżeli mówimy o parlamentarzystach, którzy dobrze powinni wiedzieć, jakie może to mieć konsekwencje włącznie z możliwością ataków na policjantów i ich rodziny”
– powiedział rzecznik KGP.
Wskazał, że zdarza się, że zdjęcia przedstawiają zupełnie inne osoby.
„Osoby przedstawione w maseczkach, a obok bez maseczki to są różne osoby, a nie te same. W związku z tym podawane i powielane są dalej nieprawdziwe informacje godzące w dobre imię konkretnych osób. Niektórzy z tych policjantów, których nazwiska zostały wskazane już otrzymują groźby, a przerażające jest to, że groźby kierowane są nie tylko do nich, ale również wobec ich rodzin, małżonków i dzieci”
– ocenił.
Zaznaczył, że rozważane jest podjęcie stanowczych kroków prawnych w tej sprawie.
„Wzywamy do zachowania zgodnego z prawem, nie naruszania dobrego imienia Policji i policjantów, uszanowanie prawa do prywatności policjantów i ich rodzin i niepowielania fałszywych informacji, nieprzedstawiania niezweryfikowanych zdjęć, czy nazwisk”
– dodał.
Przypomniał również, że policjanci zabezpieczając zgromadzenia wykonują swoje ustawowe obowiązki i nie mogą być w związku z tym narażeni na szykany czy groźby.
TVP INFO: do roku więzienia i 45 tys. euro kary za rozpowszechnianie zdjęć policjantów przegłosowano we Francji
Francuski parlament przyjął w piątek wieczorem ustawę penalizującą rozpowszechnianie zdjęć policjantów interweniujących w czasie ulicznych demonstracji.
W przegłosowanym projekcie przewidziano karę nawet roku więzienia oraz 45 tys. euro grzywny za opublikowanie zdjęcia lub danych osobowych funkcjonariuszy. Przeciwna pomysłowi jest francuska lewica, a także część mediów.
Francuską ustawę poparło 146 członków Zgromadzenia Narodowego, 24 było przeciw. Kompromisowym rozwiązaniem było wprowadzenie na początku artykułu słów: „bez uszczerbku dla prawa do informacji”.
Francuskie MSW: chcemy zapewnić „ochronę tych, którzy nas chronią”
Zdaniem szefa francuskiego MSW Géralda Darmanina ustawa ma zapewniać „ochronę tych, którzy nas chronią” w obliczu przemocy, która rozprzestrzenia się w mediach społecznościowych.
Więcej informacji na stronie tvp.info.