„Encyklopedia prostej polszczyzny” to najnowszy projekt PZU. Prekursorska na rynku Encyklopedia ma promować jasny i zrozumiały język w biznesie.
Dyrektor Biura Prostego Języka PZU oraz współpomysłodawca projektu Piotr Bugajski zapowiada, że premierze „Encyklopedii prostej polszczyzn” będzie towarzyszyła doroczna konferencja językowa PZU, w której wezmą udział znani językoznawcy i psychologowie biznesu.
Ponad 3000 pojęć, konstrukcji i haseł, w tym słownik korpomowy. To pionierski projekt „Encyklopedia prostej polszczyzny”🖋 opracowany przez ekspertów z Biura Prostego Języka #PZU i językoznawców @UniWarszawski. Ma promować zrozumiały język w biznesie. ➡https://t.co/2jeURu5pzW pic.twitter.com/lPgRqgXygI
— Grupa PZU (@GrupaPZU) October 13, 2021
Podczas konferencji w środę zaprezentowana została „Encyklopedia prostej polszczyzny” – pierwsze takie wydawnictwo w Polsce, które ma promować zrozumiały język w biznesie, szczególnie w komunikacji z klientami.
„Celem publikacji jest propagowanie prostej polszczyzny w nieprostych dziedzinach”
– mówi Piotr Bugajski.
„Sztuką jest komunikowanie się w jasny i przystępny sposób w sprawach skomplikowanych i wymagających specjalistycznej wiedzy. Jako PZU chcemy pod tym względem wyznaczać najwyższe standardy. Zależy nam, aby kierowane do klientów informacje były jasne i zrozumiałe, ponieważ w ten sposób zdobywamy ich zaufanie. Dzięki temu rzadziej zgłaszają się z reklamacjami i rzadziej są zmuszeni kontaktować się z nami, aby dopytać o kwestie, których nie zrozumieli”
– wyjaśnia Piotr Bugajski.
„Encyklopedia prostej polszczyzny” obejmuje ponad 3 tysiące pojęć, konstrukcji językowych i haseł problemowych. Jej główną częścią jest „Słownik korpomowy”, który zawiera kilkaset terminów. Podaje ich znaczenie i przykłady użycia, podpowiada, czy warto się nimi posługiwać i jakimi słowami można je zastąpić. Uzupełnieniem jest rozdział „Formy sprawiające trudność” oraz część dotycząca zasad dobrej komunikacji.
Projekt przygotowało Biuro Prostego Języka PZU we współpracy z językoznawcami Instytutu Języka Polskiego Uniwersytetu Warszawskiego i pod merytorycznym patronatem tej uczelni.
Premierze „Encyklopedii prostej polszczyzny” będzie towarzyszyła konferencja językowa PZU (o godz. 10.00) w Elektrowni Powiśle w Warszawie, która w zeszłym roku zwyciężyła w prestiżowym konkursie Meeting Planner Power Awards jako najlepsze edukacyjne wydarzenie online.
PZU to jedyny w Polsce ubezpieczyciel, który uzyskał cztery „Certyfikaty prostej polszczyzny”. PZU jako pierwsza komercyjna instytucja podpisał również „Deklarację na rzecz upraszczania języka”, której inicjatorem było Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Sygnatariuszami deklaracji są między innymi ministerstwa, samorządy, ZUS, Służba Cywilna i Polska Agencja Prasowa.