Angela Merkel opuszcza urząd Kanclerz Niemiec po 16 latach rządzenia. Przed zaplanowanymi na 26 września wyborami do Bundestagu Merkel zaplanowała serię pożegnalnych podróży zagranicznych – odwiedziła już Londyn, Waszyngton, Moskwę i Kijów a w sobotę złożyła wizytę w Warszawie.
Podsumowując okres swego urzędowania Merkel powiedziała m.in.: „relacje polsko-niemieckie zawsze były bliskie mojemu sercu, i pozostaną takie do ostatnich dni mojego urzędowania”. Premier Mateusz Morawiecki mówił, że choć w ostatnich latach nie brakowało trudnych tematów, to związki Polski i Niemiec pozostają bardzo silne a nasze kraje są kluczowymi partnerami gospodarczymi.
Dyplomatycznych zgrzytów i trudnych tematów w relacjach polsko-niemieckich istotnie nie brakuje. Pomimo wielu sprzeciwów przeforsowano zakończenie budowy drugiej nitki Nord Stream; Polska wciąż naciska na większe respektowanie praw mniejszości polskiej w Niemczech; nieuregulowana zdaniem polskich władz pozostaje kwestia reparacji wojennych. Niemieccy politycy i publicyści zarzucają z kolei, że w Polsce następuje demontaż struktur państwa prawa i nasz kraj łamie zasady panujące w Unii Europejskiej.
Jak z perspektywy Polski oceniają państwo okres urzędowania Kanclerz Angeli Merkel? Jak na przestrzeni ostatnich lat zmieniały się relacje polsko-niemieckie i jaka rysuje się przed nami perspektywa po zmianie u sterów władzy u naszego zachodniego sąsiada? Pyta Marek Poniedziałek
Od godz. 12:10 czekamy na Państwa telefony: 68 324 22 55 i 801 327 462 oraz na komentarze.