Czy uprawnienia polskiej policji powinny zostać poszerzone?

Czy uprawnienia polskiej policji powinny zostać poszerzone?

Otwarty Mikrofon.

Kilka dni temu w Raciborzu doszło do zabójstwa policjanta będącego na służbie. Funkcjonariusz został zastrzelony przez bandytę, który sam przebrał się za stróża prawa i próbował kontrolować inne pojazdy.

Ta śmierć wywołała dyskusję na temat bezpieczeństwa i uprawnień polskiej policji. Sytuacje, gdy policjanci znajdują się w niebezpieczeństwie nie są bowiem rzadkością. Liczne interwencje i działania pokazują, że ich praca zaliczana jest do grupy niebezpiecznych.

Czy polscy policjanci mają wystarczające uprawnienia, aby skutecznie zwalczać przestępczość i jednocześnie być bezpiecznymi?

Porównując uprawnienia polskiej policji do uprawnień stróżów prawa np. we Francji albo Stanach Zjednoczonych można zauważyć, że francuscy koledzy polskich funkcjonariuszy mają dużo szersze uprawnienia do stosowania tak zwanych środków przymusu bezpośredniego i użycia broni.

W teorii w Polsce policjanci również mają dość szerokie uprawnienia. Użycie broni jasno regulują przepisy, ale w praktyce stróże prawa niechętnie sięgają do kabury.

To przede wszystkim od zachowania osób, wobec których podejmowana jest interwencja zależy, czy policjant sięgnie po broń, czy też nie. Dziś policjant z reguły jest wyposażony w tzw. paralizator i w sytuacji zagrożenia, może użyć go zamiast broni palnej. Dlatego podczas interwencji należy zachować spokój i wykonywać polecenia policjanta.

Dziś będziemy rozmawiać o tym, czy polscy policjanci mają wystarczające uprawnienia, aby skutecznie zwalczać przestępczość i jednocześnie samemu być bezpiecznym.

Czy uprawnienia polskiej policji powinny zostać poszerzone? – pyta Daniel Sawicki.

Od godz. 12:10 czekamy na Państwa telefony: 68 324 22 55 i 801 327 462, a już teraz na komentarze – Facebooku i Twitterze. 

 

 

Exit mobile version