Dziś po godz. 14:05 w cyklu „Historie pisane na nowo” głównym tematem będzie 102. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Z tej okazji zaprosimy na premierę reportażu prezentującego działalność Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego, które od ponad 30 lat kultywuje pamięć o zrywie z 1918 roku.
W cyklu „Świadkowie historii”, w którym razem z Archiwum Państwowym w Zielonej Górze prezentujemy sylwetki uczestników i świadków wydarzeń historycznych, bohaterem będzie Edward Lipiec. To współtwórca Solidarności Rolników Indywidualnych w woj. zielonogórskim. Po wprowadzeniu stanu wojennego został internowany.
Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. W pierwszym okresie walk, do końca roku, Polakom udało się zdobyć większą część Poznania. Ostatecznie miasto zostało wyzwolone 6 stycznia, kiedy przejęto lotnisko Ławica. Do połowy stycznia wyzwolono też większą część Wielkopolski.
Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze, podpisany przez Niemcy i państwa ententy 16 lutego 1919 r. W myśl jego ustaleń, front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska.