Zespół ludowy „Dąbrowszczanka” obchodzi w tym tygodniu dwudziestolecie działalności. To nie tylko występy, konkursy i nagrody. To siedlisko miejscowej polskiej kultury, która nawet na tle pobliskich wielkopolskich miejscowości ma historię oryginalną i godną zachowania.
Pan Mieczysław Połomka dąbrowiecką historię poznawał z opowieści babci, która zawsze mówiła: …kochane wnuczki mieszkacie na terenie Niemiec, ale zawsze pamiętajcie, że jesteście Polakami. Dąbrowiecki strój nosiła aż do śmierci. Gdy po II wojnie Dabrówka Wielka została przyłączona do Polski, jako małe dziecko pamięta, że niektórzy „bracia Polacy” nazywali ich Niemcami. Pocieszeniem było to, że z kolei Niemcy przez wieki traktowali ich jak Polaków. Dziś pozostały tradycje, które są żywe i nie ulęgają upływowi czasu. Jest też poczucie patriotyzmu, któremu dzieje przodków nie dają wyblaknąć. Dowiemy się o tym z zapisu spotkania sąsiedzkiego, które odbyło się w domu Państwa Połomków w Dąbrówce.
O wsi…
Miejscowość wzmiankowana była już w XV wieku jako wieś szlachecka Dambrowca w dobrach zbąszyńskich. Osada była w posiadaniu rodziny Zbąskich. Mimo bezpośredniego sąsiedztwa z niemieckim obszarem etnicznym i germanizacji, Polska ludność autochtoniczna stanowiła zawsze większość mieszkańców zachowując polską mowę i obyczaje. Mimo protestów polskiej ludności w 1919 roku pozostała w granicach Rzeszy. W miejscowości istniało przedszkole polskie założone w 1935 roku z 70 dziećmi. W 1939 na 1.287 mieszkańców wsi Polaków było 986. We wsi powstało Polskie Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” i oddział regionalny Związku Polaków w Niemczech Podczas wojny polskojęzyczna ludność Dąbrówki była przez Niemców wysiedlona i zsyłana do obozów koncentracyjnych, dotyczyło to szczególnie polskich działaczy społecznych i narodowych. W uznaniu zasług w zachowaniu polskości wieś w 1973 roku została odznaczona Krzyżem Grunwaldu II klasy.
O zespole…
Zespół Śpiewaczy „Dąbrowszczanka” istnieje już 20 lat. Tworzą go seniorzy z Dąbrówki Wielkopolskiej, byli członkowie Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca, kapel, orkiestry dętej, uczniowie ogniska muzycznego w sumie 24 osoby. Jest laureatem wielu konkursów i festiwali m.innymi w Bukowinie Tatrzańskiej i Zielonej Górze . Laureat nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zespół prezentuje autentyczne stroje dąbrowickie i kulturę dąbrowiecką. Założycielem i kierownikiem zespołu jest: Ewa Kubicka (posłuchaj rozmowy przed jubileuszem).
Posłuchaj reportażu.
Z archiwum domowego Połomków.