Z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że podwyższoną masę ciała ma blisko 2 mld ludzi na świecie; każdego roku odpowiada ona za blisko 3 mln zgonów. W ciągu ostatnich 40 lat populacja osób otyłych zwiększyła się prawie trzykrotnie.
Podobnie jest w naszym kraju. „Na podstawie prowadzonych w Polsce badań nadwagę i otyłość ma obecnie co drugi Polak. Problem w tym, że tylko niespełna 40 proc. naszych rodaków dostrzega ten problem i jedynie co trzeci jest aktywny fizycznie. Ministerstwo zdrowia przygotowało projekt podnoszące opłaty napojów zawierających znaczne ilości cukru i niektórych alkoholi .
Goście audycji: prof. Piotr Kułyk, dziekan Wydziału Ekonomii i Zarządzania UZ oraz Piotr Bromber, dyrektor Lubuskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.
Dla zdrowia warto ograniczać cukier w diecie
Nadmierne spożycie cukru to przyczyna insulinooporności, cukrzycy, nadwagi i otyłości oraz szeregu innych problemów zdrowotnych. Jest prosty sposób na radykalne ograniczenie cukru w diecie, dzięki czemu zyskać możemy nie tylko szczuplejszą sylwetkę. Dlaczego akurat słodzone napoje warto wyeliminować? Jest to stosunkowo proste, nie wiąże się z żadnymi negatywnymi konsekwencjami zdrowotnymi i pozwala znacznie ograniczyć ilość cukru w diecie. We współczesnym świecie całkowita rezygnacja z cukru dodawanego do różnych niekoniecznie słodkich smakołyków jest bowiem trudna – zawarty jest w szeregu produktów spożywczych.
Podatek od cukru to „formalny” sposób na poprawę kondycji zdrowotnej Polaków. #NieCukrz. Trwa audycja w @radiozachod z udziałem P. Brombera Dyrektora #LOWNFZ i P. Kułyka Prof. UZ. @a_niedzielski @NFZ_Centrala @kikosicki_pawe @MZ_GOV_PL pic.twitter.com/LcB35ithp2
— Joanna Branicka (@NFZ_ZielonaG) January 9, 2020