30 kwietnia 1945 roku wojska radzieckie wyzwoliły obóz koncentracyjny Ravensbrück, największy na terenie Niemiec tego typu obóz dla kobiet.
Obóz powstał w 1939 roku, pierwsze więźniarki trafiły do niego wiosną tego roku. Polki przyjechały do Ravensbrück we wrześniu. W tym, jak i w kolejnych transportach znalazły się działaczki społeczne, inteligentki, konspiratorki i uczennice tajnych kompletów. Więźniarki z Polski stanowiły największą grupę, w sumie przez gehennę obozu przeszło ich 40 tys. W obozie przeprowadzano na kobietach eksperymenty pseudomedyczne. Niemcy nazywali więźniarki „królikami doświadczalnymi”. Najmłodsza z Polek miała 16 lat. Rejestr więźniów z lat 1939-1945 obejmuje ok. 132 tys. kobiet i dzieci, 20 tys. mężczyzn oraz ok. 1 tys. dziewcząt. Piekło Ravensbruck przeszli ludzie z 27 narodowości.
Rozmowa z autorką o 20.30
Bohaterem drugiej książki wieczoru jest…Lwów. Jeszcze 100 lat temu Lwów był miastem wielu kultur, języków i wyznań. Dziś w mieście będącym niegdyś ostoją polskości jesteśmy turystami.
Zapraszam po nią o 21.30