Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold, która wnioskowała o wznowienie postępowania w sprawie koncesji wydobywczej dla należącej do Polskiej Grupy Energetycznej Kopalni Węgla Kamiennego Turów – podała spółka.
Fundacja wnioskowała o wznowienie postępowania w sprawie koncesji dla kopalni do 2026 r. Minister Klimatu i Środowiska odmówił wszczęcia takiego postępowania, uznając, że nie ma do tego podstaw. Stanowisko to zostało następnie podtrzymane przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Fundacja zaskarżyła wyrok do Naczelnego Sądu Administracyjnego, jednak NSA oddalił skargę kasacyjną – wyjaśniono w komunikacie.
Decyzja sądu kończy spór sądowy dotyczący koncesji Kopalni Turów. Wyrok NSA potwierdza prawidłowość dotychczasowych rozstrzygnięć organów administracji i sądów w tej sprawie. Kopalnia Turów posiada koncesję na wydobycie węgla brunatnego obowiązującą do 2044 roku
– dodano w komunikacie PGE.
Znajdująca się w południowo-zachodniej części województwa dolnośląskiego Kopalnia Węgla Brunatnego Turów dostarcza paliwo do Elektrowni Turów, której moc zainstalowana to 2029 MW.
PGE Polska Grupa Energetyczna jest spółką akcyjną notowaną na GPW, największym przedsiębiorstwem elektroenergetycznym i dostawcą energii elektrycznej oraz ciepła w Polsce. Skarb Państwa ma w PGE niecałe 61 proc. akcji.
Czytaj także:
Czy dziś, w obliczu zamknięcia kopalni w Bełchatowie, konieczności zamknięcia Turowa, nie należałoby się zastanowić nad powrotem do pomysłu sprzed lat?
10 lat temu mieszkańcy gmin Gubin i Brody w referendum nie zgodzili się na budowę kopalni węgla i elektrowni. Nie mieli chyba jednak świadomości, że złoża uznano za strategiczne...
Czytaj więcejDetailsCzytaj także:
Tusk: będziemy bronić Turowa, ale nie kosztem ludzi po stronie czeskiej
Będziemy bronić Turowa - to jest nasze źródło energii, ale nie kosztem środowiskowym ludzi mieszkających po czeskiej stronie - powiedział w środę (9 października) premier Donald Tusk. Poinformował, że...
Czytaj więcejDetails