czwartek, 25 czerwca 2026
Nie znaleźliśmy żadnych wyników
Pokaż wszystko
Radio Zachód
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KRAJ I ŚWIAT
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT
    fot. Facebook/SMU Men's Basketball

    Jakub Szumert oficjalnie w NCAA! Zawodnik Zastalu najlepszym młodzieżowcem PLK

    fot. pixabay.com

    Do AZS-u dołączyła siatkarka z przeszłością w II lidze

    fot. pixabay.com

    Stal w finale MMPPK

    Już oficjalnie: Karol Gliwiński wraca do Stilonu

    fot. materiały Falubazu Zielona Góra

    Falubaz ma nowego dyrektora

    Młoda Stal ponownie na podium

    Piotr Bujewicz w złotej drużynie podczas MŚ w Suhl

    Koszykarskie emocje 3×3 w Żarach

    Gorzowska młodzież powalczyła we Wrocławiu

  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • MOTO
  • PODCASTY
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • REKLAMA
LOGO, Radio Zielona GóraLOGO, Radio Gorzów

SŁUCHAJ

Radio Zachód
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KRAJ I ŚWIAT
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT
    fot. Facebook/SMU Men's Basketball

    Jakub Szumert oficjalnie w NCAA! Zawodnik Zastalu najlepszym młodzieżowcem PLK

    fot. pixabay.com

    Do AZS-u dołączyła siatkarka z przeszłością w II lidze

    fot. pixabay.com

    Stal w finale MMPPK

    Już oficjalnie: Karol Gliwiński wraca do Stilonu

    fot. materiały Falubazu Zielona Góra

    Falubaz ma nowego dyrektora

    Młoda Stal ponownie na podium

    Piotr Bujewicz w złotej drużynie podczas MŚ w Suhl

    Koszykarskie emocje 3×3 w Żarach

    Gorzowska młodzież powalczyła we Wrocławiu

  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • MOTO
  • PODCASTY
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • REKLAMA
Radio Zachód
Strona główna KRAJ I ŚWIAT

UOKiK nałożył wielomilionową karę na Orange Polska

PAP PAP
2026-02-02 10:03
Fot. Wikipedia i Pixabay

Fot. Wikipedia i Pixabay

Udostępnij na FacebookuUdostępnij na TwitterzeUdostępnij na telegramieUdostępnij przez WhatsappaEmail

Ponad 34 mln zł kary nałożył Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów na Orange Polska. Urząd zarzuca spółce jednostronne zmienianie warunków umów i pobieranie bezprawnych opłat za utrzymanie telefonu w sieci w przypadku braku aktywności abonenta.

Spółka Orange Polska jednostronnie zmieniła warunki umów i bezprawnie pobierała opłaty za utrzymanie telefonu na kartę w przypadku braku aktywności abonenta, np. doładowania konta. Prezes UOKiK wydał decyzje dotyczące naruszania zbiorowych interesów konsumentów i stosowania niedozwolonych postanowień umownych

– poinformował urząd antymonopolowy w poniedziałkowym (2 lutego) komunikacie.

Jak dodał, klienci Orange Polska, którzy korzystali z telefonów na kartę, czyli usługi w modelu przedpłaconym mieli zostać pozbawieni prawa do informacji.

Proste zasady tzw. pre-paidów – czyli swoboda korzystania z usług i brak ryzyka niespodziewanych rachunków – były fikcją dla klientów spółki

– uważa UOKiK.

Urząd wyjaśnił, że spółka wprowadziła w ofercie pre-paid opłatę za usługę „utrzymanie numeru w sieci” i pobierała ją między majem 2022 r. a styczniem 2024 r. 

Konsumenci nie byli o tym informowani na etapie zakupu, w prezentowanych przez firmę ofertach – ani na opakowaniach starterów, ani na podstronach WWW operatora. Mimo tego, spółka wymagała aktywnego korzystania z usługi

– poinformował UOKiK.

Wskazał, że w przeciwnym razie, Orange Polska pobierał opłatę w wysokości 5 zł, a klienci otrzymywali SMS o treści: „Przez ostatnie 30 dni nie korzystałeś aktywnie ze swojego telefonu. W związku z tym jutro pobierzemy opłatę za utrzymanie numeru w sieci 5 zł”.

UOKiK podkreślił, że utrzymanie numeru jest obowiązkiem przedsiębiorcy wynikającym z umowy i nie powinno być w żaden sposób dodatkowo wyceniane.

Tymczasem Orange Polska cyklicznie pobierał opłatę po 31 dniach od ostatniej aktywności abonenta, tj. wykonania połączenia wychodzącego (rozmowy, SMS czy skorzystania z internetu) lub zakupu usługi dodanej. Opłaty miały nie ominąć także klientów, którzy mieli aktywną usługę przedłużającą ważność konta – „Konto ważne rok” – byli oni wówczas obciążani zdublowanym kosztem utrzymania numeru.

Wprowadzone postanowienia w umowach dotyczących ofert telefonii na kartę są niedozwolone. Stanowią formę ukarania konsumentów za niewykonanie narzuconej przez przedsiębiorcę aktywności, np. określonej liczby połączeń czy zużycia danych, co nie powinno mieć miejsca. Takie klauzule stoją w sprzeczności z założeniami oferty pre-paid, tj. możliwością swobodnego korzystania z usługi

– ocenił Urząd.

Cytowany w komunikacie prezes UOKiK Tomasz Chróstny ocenił, że praktyka ta „była sprzeczna z dobrymi obyczajami”.

Zmiana warunków umów jest bezprawna bez odpowiedniej klauzuli modyfikacyjnej. Konsumenci podejmują decyzje zakupowe bazując na konkretnych ofertach, a na każdą zmianę trwającego zobowiązania muszą wyrazić świadomą zgodę. Nie mogą być zaskakiwani dodatkowymi opłatami i narzucanymi przez operatora wymogami

– zaznaczył Chróstny.

Łączna kara nałożona na Orange Polska to 34 mln 30 tys. zł. Decyzje nie są prawomocne, a spółka może odwołać się od nich do sądu.

Tagi: umowyorangeorange polskakaratelefonuokikurząd ochrony konkurencji i konsumentówtelefony

Czytaj również

Fot. www.gov.pl
KRAJ I ŚWIAT

M-dyplomy, księgi wieczyste i uprawnienia zawodowe wkrótce w m-Obywatelu

23 czerwca 2026

Dostęp do dyplomów uczelni wyższych, ksiąg wieczystych oraz dokumentów potwierdzających uprawnienia zawodowe przez telefon - w aplikacji m-Obywatel wkrótce mają...

Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Pexels
KRAJ I ŚWIAT

Żebranie ma być w Polsce legalne

5 czerwca 2026

Do laski marszałkowskiej trafił projekt znoszący kary za żebranie. Choć pomysł popiera m.in. rzecznik praw obywatelskich, wciąż budzi spore kontrowersje -...

Fot. Magnific i Temu.com
KRAJ I ŚWIAT

Komisja Europejska nałożyła na Temu karę w wysokości 200 mln euro

28 maja 2026

Komisja Europejska poinformowała w czwartek (28 maja), że nałożyła karę w wysokości 200 mln euro na chińską internetową platformę handlową Temu za złamanie...

Podpisanie umów w ramach SAFE w siedzibie Agencji Uzbrojenia w Warszawie. Fot. PAP/Piotr Nowak
KRAJ I ŚWIAT

Podpisane zostały kolejne umowy finansowane z SAFE – na hełmy i kamizelki zintegrowane [AKTUALIZOWANY]

28 maja 2026

W Agencji Uzbrojenia podpisane zostały w czwartek po południu (28 maja) kolejne umowy finansowane z mechanizmu SAFE - na hełmy...

Fot. UOKiK
KRAJ I ŚWIAT

UOKiK nałożył karę na Travelplanet.pl. Powodem wprowadzanie klientów w błąd

27 kwietnia 2026

Travelplanet.pl wprowadzała konsumentów w błąd prezentując nieaktualne lub niepełne ceny wycieczek na stronie internetowej - stwierdził Urząd Ochrony Konkurencji i...

Fot. Adobe Stock
KRAJ I ŚWIAT

Polacy odpowiedzieli ws. zakazu używania smartfonów w szkołach. Badanie CBOS dla PAP

24 kwietnia 2026

85 proc. badanych jest za zakazem używania smartfonów w szkołach podstawowych, a 78 proc. popiera wprowadzenie zakazu korzystania z mediów...

najnowsze z Lubuskiego

Jakub Szumert oficjalnie w NCAA! Zawodnik Zastalu najlepszym młodzieżowcem PLK

Krystian Pacholik prezes okręgu lubuskiego Ruchu Narodowego, Konfederacja

Przemysław Góralczyk, dyrektor Zespołu Szkół w Czerwieńsku

Ogólnopolskie wyróżnienie dla Zaboru

Historyczna wizyta starosty z Międzyrzecza

Dobiega końca remont nowej siedziby CUS żagańskiej gminy

Ruszył nabór wniosków na stypendia dla żagańskich uczniów

Do AZS-u dołączyła siatkarka z przeszłością w II lidze

Stal w finale MMPPK

Szkolenia w BCU w Nowej Soli

popularne

  • Prezydent Gorzowa Wlkp.: „Na wszystkie projekty usłyszeliśmy 'Nie'”

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Małgorzata Ragiel – dyrektorka CKZiU „Budowlanka” w Zielonej Górze

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Lubuskie Trójmiasto realizuje inwestycje za 44 miliony euro

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Były prezydent Zielonej Góry przed sądem. Nie przyznaje się do winy

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Gorzowskie podium na „Jancarzu”

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
FACEBOOK
TWITTER
YOUTUBE
INSTAGRAM
RSS
LOGO, Radio Zachód, Informacje, Lubuskie, 103 i 106 FM

Polskie Radio - Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze "Radio Zachód S.A." w likwidacji w Zielonej Górze
Radio Zachód S.A.

ul. Kukułcza 1
65-472 Zielona Góra

  • BIP
  • Reklama
  • Formularz kontaktowy
  • Cookies i polityka prywatności
  • Archiwum
Copyright © Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze Radio Zachód S.A. 2022.
G-news logo
Nie znaleźliśmy żadnych wyników
Pokaż wszystko
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • KRAJ I ŚWIAT
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT
  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • PODCASTY
  • REKLAMA
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • ZIELONA GÓRA
  • GORZÓW

Copyright © Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze Radio Zachód S.A. 2022.

Ta witryna wykorzystuje pliki cookie. Kontynuując przeglądanie wyrażasz zgodę na ich używanie. Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony Polityki prywatności.
Przejdź do treści
Otwórz pasek narzędzi Narzędzia ułatwień

Narzędzia ułatwień

  • Powiększ tekstPowiększ tekst
  • Zmniejsz tekstZmniejsz tekst
  • KontrastKontrast
  • NegatywNegatyw
  • Podkreślone linkiPodkreślone linki
  • Czcionka alternatywnaCzcionka alternatywna
  • Resetuj Resetuj