Utworzenie dwóch centrów kompetencji zawodowych oraz wspólne prowadzenie zajęć po polskiej i niemieckiej stronie granicy – to podstawowe punkty porozumienia, jakie podpisały dziś Centra Kształcenia Zawodowego z Sulechowa i Eisenhuttensstadt.
Głównym celem projektu pod nazwą „Edukacja łączy” jest podniesienie kompetencji i umiejętności zawodowych uczniów oraz przygotowanie ich do wejścia na nowoczesny rynek pracy.
Jak wyjaśnia Jerzy Rozynek, dyrektor Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego w Sulechowie, chodzi o to, aby wykształcić pracowników jak najlepiej przystosowanych do działania w przemyśle 4.0 po obu stronach granicy:
Uwe Schaffeanke, koordynator projektu „Edukacja łączy” po stronie powiatu Oder-Spree, podkreśla, że szkoły w Sulechowie i Eisenhuttensstadt są dobrze przygotowane do prowadzenia wspólnych zajęć.
Jak mówi, to efekt wieloletniej współpracy między powiatem Oder-Spree, a powiatem zielonogórskim:
TŁUMACZENIE:
Współpracujemy już od wielu lat i dobrze wiemy, jakie są nasze potrzeby także w zakresie kształcenia zawodowego, stąd też pomysł, aby stworzyć wspólnie taki projekt. Pozwoli on przygotować naszych uczniów do przemian zachodzących w gospodarce, czyli automatyzacji i cyfryzacji. Taki transfer wiedzy jest bardzo ważny, tak aby sprostać wymaganiom przemysłu 4.0.
W Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego w Sulechowie podpisano dziś porozumienie o realizacji wspólnego projektu z partnerską szkołą w Eisenhuttensstadt.
Cieszy się z tego starosta powiatu zielonogórskiego, Tadeusz Pająk, który podkreśla, że taka międzynarodowa współpraca edukacyjna jest bardzo ważna:
Na wagę współpracy edukacyjnej szkół na polsko-niemieckim pograniczu zwraca też uwagę lubuska kuratorka oświaty Marzena Pulik-Sowińska.
Jej zdaniem, taka współpraca pozwala rozwijać kompetencje uczniów i lepiej przygotować ich do wejścia na rynek pracy:
Dodajmy, że transgraniczny projekt „Edukacja łączy” realizowany będzie przez Centra Kształcenia Zawodowego w Eisenhuttensstadt i Sulechowie do końca czerwca 2027 roku. Całość kosztować będzie ponad 1,2 mln złotych, a pieniądze na ten cel pochodzić będą z unijnego projektu INTERREG.
Zdjęcia: Marta Piątkowska, Starostwo Powiatowe w Zielonej Górze