piątek, 26 czerwca 2026
Nie znaleźliśmy żadnych wyników
Pokaż wszystko
Radio Zachód
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KRAJ I ŚWIAT
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT

    Stilon rozpoczął testowanie

    Strzeleckie MP niepełnosprawnych w Drzonkowie i na obiekcie Gwardii

    Trener Brzeziński o nowym składzie siatkarzy Sobieskiego

    Lechia na inaugurację II ligi podejmie Rekord Bielsko-Biała

    fot. Paweł Górski

    Damian Ratajczak z dziką kartą na turniej SEC w Zielonej Górze

    Reprezentant Serbii zagra w Cuprum Stilonie

    Mecze PGE Ekstraligi przełożone

    fot. Facebook/SMU Men's Basketball

    Jakub Szumert oficjalnie w NCAA! Zawodnik Zastalu najlepszym młodzieżowcem PLK

    fot. pixabay.com

    Do AZS-u dołączyła siatkarka z przeszłością w II lidze

  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • MOTO
  • PODCASTY
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • REKLAMA
LOGO, Radio Zielona GóraLOGO, Radio Gorzów

SŁUCHAJ

Radio Zachód
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KRAJ I ŚWIAT
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT

    Stilon rozpoczął testowanie

    Strzeleckie MP niepełnosprawnych w Drzonkowie i na obiekcie Gwardii

    Trener Brzeziński o nowym składzie siatkarzy Sobieskiego

    Lechia na inaugurację II ligi podejmie Rekord Bielsko-Biała

    fot. Paweł Górski

    Damian Ratajczak z dziką kartą na turniej SEC w Zielonej Górze

    Reprezentant Serbii zagra w Cuprum Stilonie

    Mecze PGE Ekstraligi przełożone

    fot. Facebook/SMU Men's Basketball

    Jakub Szumert oficjalnie w NCAA! Zawodnik Zastalu najlepszym młodzieżowcem PLK

    fot. pixabay.com

    Do AZS-u dołączyła siatkarka z przeszłością w II lidze

  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • MOTO
  • PODCASTY
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • REKLAMA
Radio Zachód
Strona główna KRAJ I ŚWIAT

Szef MON: operacja Feniks będzie prowadzona, dopóki będzie trzeba

PAP PAP
2024-12-18 18:03
Fot. PAP

Fot. PAP

Udostępnij na FacebookuUdostępnij na TwitterzeUdostępnij na telegramieUdostępnij przez WhatsappaEmail

Operacja Feniks została przedłużona do końca kwietnia, ale będzie prowadzona, dopóki będzie taka potrzeba – zadeklarował szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. Wicepremier razem z wiceszefem MSWiA Czesławem Mroczkiem wręczył wyróżnienia żołnierzom, strażakom i policjantom za pomoc w trakcie powodzi.

Kosiniak-Kamysz wziął w środę (18 grudnia) udział w spotkaniu świątecznym z uczestnikami operacji Feniks (której celem jest pomoc w odbudowie infrastruktury na terenach popowodziowych oraz wsparcie ludności cywilnej) i przedstawicielami staży i policji, którzy brali udział w pomocy poszkodowanym podczas wrześniowej powodzi; odbyło się ono w kompleksie Hali Stulecia we Wrocławiu.

Kosiniak-Kamysz oraz biorący udział w spotkaniu wiceszef MSWiA Czesław Mroczek wręczyli kilkudziesięciu żołnierzom, strażakom oraz policjantom wyróżnienia za pomoc podczas powodzi. Przy wspólnym posiłku, składano życzenia i dzielono się opłatkiem.

Dalsza część tekstu pod tweetem

– Jesteśmy tu, żeby wyrazić wam ogromną wdzięczność, wyrazy uszanowania za to wszystko, co zrobiliście w przeciągu ostatnich miesięcy, a szczególnie na początku września i października, kiedy bezpośrednio trzeba było ratować zdrowie i życie na terenach zagrożonych powodzią -… pic.twitter.com/sBstIvNUsv

— Ministerstwo Obrony Narodowej ???? (@MON_GOV_PL) December 18, 2024

Szef MON podkreślił współpracę wszystkich służb podczas wrześniowej powodzi i w tygodniach po kataklizmie. 

– Sztab kryzysowy z premierem przeniósł się wówczas do Wrocławia. Stworzyliśmy zgraną drużynę, dzięki czemu była możliwości szybkiej pomocy, docierania do osób, które musza zostać ewakuowane

– przypomniał szef MON.

Dodał, że bez porozumienia i współpracy nie byłoby możliwe „uratowanie Wrocławia, Opola czy ochrona Nysy”. 

– Bez tego nie byłoby możliwe też dotarcie do zalanych miejscowości i ewakuacja ponad 5 tys. osób za pośrednictwem amfibii, łodzi ale też śmigłowców

– mówił wicepremier.

Dalsza część tekstu pod tweetem

Wicepremier W. @KosiniakKamysz: To był moment wielkiej próby, a przygotowania wojska rozpoczęły się już w momencie, kiedy przyszły pierwsze sygnały o nadchodzących opadach, które mogą spowodować podtopienia, a w efekcie również powódź. To było szybkie zorganizowanie wojskowych… pic.twitter.com/kNAxIN6SLl

— Ministerstwo Obrony Narodowej ???? (@MON_GOV_PL) December 18, 2024

Kosiniak-Kamysz mówił też o współpracy z samorządami i Wodami Polskim. 

– To był moment wielkiej próby, a przygotowania wojska rozpoczęły się w momencie, kiedy przyszły pierwsze sygnały o nadchodzących nawalnych deszczach

– mówił.

Wicepremier wskazał, że w akcję ratunkową oraz późniejszą walkę ze skutkami powodzi zaangażowanych było w szczytowym momencie 26 tys. żołnierzy różnych formacji.

– To jest wielokrotnie więcej niż jakakolwiek operacja pozamilitarna w ostatnich kilkudziesięciu latach. Od czasu zakończenia obowiązkowego poboru do zasadniczej służby wojskowej nie było tak dużej operacji wojskowej. To wydarzenie bez precedensu. To też wydarzenie, które pokazuje na co idą pieniądze podatników – kupujemy najlepszy sprzęt (…) na to idzie największy budżet z państwa NATO w stosunku do PKB, w przyszłym roku będzie to 4,7 proc. PKB

– przypomniał szef MON.

Kosiniak-Kamysz powiedział też, że podczas powodzi ludzie pragnęli zobaczyć „mundur strażaka, żołnierza, policjanta”.

– To było to na co oni czekali, to co mogliśmy zaoferować. W żadnym państwie walczącym z powodzią nie było uruchomione tak wiele sił zbrojnych

– mówił szef MON, dziękując przedstawicielom służb mundurowych.

Podkreślił, że koordynacja akcji ratunkowej podczas powodzi pokazała perfekcyjne współdziałanie służb.

Szef MON poinformował, że operacja Feniks, czyli odbudowa po wrześniowej powodzi z udziałem wojska, została przedłużona do końca kwietnia. 

– Pierwotnie była planowana do końca roku, ale będzie prowadzona dopóki będzie taka potrzeba

– mówił Kosiniak-Kamysz.

Dalsza część tekstu pod tweetem

Wicepremier W. @KosiniakKamysz: Jesteśmy tutaj w gronie osób, które tworzą od kilku miesięcy operację Feniks na czele z dowódcą tej operacji, a zarazem dowódcą Wojsk Obrony Terytorialnej. Jesteśmy tu po to, żeby wyrazić wam ogromną wdzięczność, wyrazy uszanowania za to wszystko,… pic.twitter.com/lHpz7NuzUU

— Ministerstwo Obrony Narodowej ???? (@MON_GOV_PL) December 18, 2024

Pełnomocnik rządu ds. usuwania skutków powodzi, minister Marcin Kierwiński mówił – zwracając się do przedstawiciel służby mundurowych – że dali powodzianom nadzieję na wiele miesięcy. 

– Od ludzi, mieszkańców zalanych terenów ciągle słyszymy, że bez wojska nie dałoby się posprzątać, że bez wojska nie dałoby się nic zrobić, bez wojska, policji i straży nie byłoby procesu odbudowy

– powiedział Kierwiński.

Minister nazwał przedłużenie operacji Feniks do kwietnia „najlepszych prezentem świątecznym”. 

– Pracy jest jeszcze bardzo duża, a odbudowa potrwa jeszcze tygodnie i miesiące

– mówił Kierwiński.

Wiceszef MSWiA Czesław Mroczek podkreślił, że podczas powodzi powstała „wielka wspólnota wszystkich, którzy przeciwstawili się żywiołowi”.

– Ta wspólnota nie wygaśnie. Będzie trwać do ostatniego momentu, w którym będzie trzeba wspierać tych, którzy odbudowują swoje domy i gospodarstwa. Będzie trwała odbudowa infrastruktury, dróg, sieci, przedszkoli i szkół

– zadeklarował Morczek.

Tagi: żołnierzepowódźwicepremier, szef mon władysław kosiniak-kamyszpomoc powodzianompomoc dla powodzianpomocdlapowodzianoperacja fenikswojsko polskieministerstwo obrony narodowej

Czytaj również

Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Saab/FB
KRAJ I ŚWIAT

Nowe okręty podwodne dla Polski. Dostarczy je Szwecja

22 czerwca 2026

Umowa na zakup trzech okrętów podwodnych od Szwecji zostanie podpisana 29 czerwca w Gdyni - poinformował w poniedziałek (22 czerwca)...

W ramach programu Wisła łącznie Wojsko Polskie ma dysponować 8 bateriami systemu obrony powietrznej Patriot. Fot. X/ Władysław Kosiniak-Kamysz
KRAJ I ŚWIAT

Szef MON: pozyskaliśmy właśnie kilkaset pocisków PAC-2 GEM-T dla systemu Wisła

19 czerwca 2026

System obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Wisła jest konsekwentnie wzmacniany; pozyskaliśmy właśnie kilkaset pocisków PAC-2 GEM-T - podkreślił w piątek (19...

Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. Fot. PAP/Radek Pietruszka
KRAJ I ŚWIAT

Szef MON: USA dały nam zielone światło do negocjacji ws. stałej bazy wojskowej w Polsce

19 czerwca 2026

Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślił podczas pierwszych Warszawskich Targów Obronnych, że Stany Zjednoczone dały Polsce „zielone światło” do rozpoczęcia...

Magdalena Sobkowiak-Czarnecka. Fot. PAP/Piotr Nowak
KRAJ I ŚWIAT

Zmiany w MON. Jest nowa wiceminister

19 czerwca 2026

Premier Donald Tusk powołał Magdalenę Sobkowiak-Czarnecką na stanowisko wiceminister obrony narodowej - poinformowano na piątkowej (19 czerwca) uroczystości w MON...

Fot. Wikipedia
KRAJ I ŚWIAT

TSUE ws. niemieckiego serialu, uderzającego w Polaków i AK

18 czerwca 2026

Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł w czwartek (18 czerwca), że osoba, która czuje się poszkodowana emisją niemieckiego serialu „Nasze matki, nasi ojcowie”,...

Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Pexels
KRAJ I ŚWIAT

Szef MON o stałej bazie sił USA w Polsce. „Pentagon jest otwarty na propozycję” [AKTUALIZACJA]

18 czerwca 2026

Stany Zjednoczone pozytywnie odnoszą się do propozycji utworzenia stałej bazy wojsk USA w Polsce - powiedział w czwartek (18 czerwca),...

najnowsze z Lubuskiego

Maja Nowak już nie jest wiceministrą. „Do wyborów może wydarzyć się wiele”

Wojewódzkie zakończenie roku szkolnego w technikum w Czerwieńsku

Wzmożone patrole policyjne na wakacje. Uważajcie na drogach

Akcja „Bezpieczny przejazd” w Przylepie [ZDJĘCIA]

Kadeci Królewskich Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii w Żaganiu

Uczniowie zakończyli rok szkolny

Robert Skowron – prezes Lubuskiego Związku Piłki Nożnej

Zabrzmiał ostatni dzwonek. Dzisiaj zakończenie roku szkolnego

Jacek Wójcicki, prezydent Gorzowa

Więcej sołectw w gminie Trzebiechów

popularne

  • Prezydent Gorzowa Wlkp.: „Na wszystkie projekty usłyszeliśmy 'Nie'”

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Maja Nowak złożyła rezygnację z funkcji pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Falubaz ma nowego dyrektora

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Stilon rozpoczął testowanie

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Damian Ratajczak z dziką kartą na turniej SEC w Zielonej Górze

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
FACEBOOK
TWITTER
YOUTUBE
INSTAGRAM
RSS
LOGO, Radio Zachód, Informacje, Lubuskie, 103 i 106 FM

Polskie Radio - Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze "Radio Zachód S.A." w likwidacji w Zielonej Górze
Radio Zachód S.A.

ul. Kukułcza 1
65-472 Zielona Góra

  • BIP
  • Reklama
  • Formularz kontaktowy
  • Cookies i polityka prywatności
  • Archiwum
Copyright © Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze Radio Zachód S.A. 2022.
G-news logo
Nie znaleźliśmy żadnych wyników
Pokaż wszystko
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • KRAJ I ŚWIAT
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT
  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • PODCASTY
  • REKLAMA
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • ZIELONA GÓRA
  • GORZÓW

Copyright © Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze Radio Zachód S.A. 2022.

Ta witryna wykorzystuje pliki cookie. Kontynuując przeglądanie wyrażasz zgodę na ich używanie. Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony Polityki prywatności.
Przejdź do treści
Otwórz pasek narzędzi Narzędzia ułatwień

Narzędzia ułatwień

  • Powiększ tekstPowiększ tekst
  • Zmniejsz tekstZmniejsz tekst
  • KontrastKontrast
  • NegatywNegatyw
  • Podkreślone linkiPodkreślone linki
  • Czcionka alternatywnaCzcionka alternatywna
  • Resetuj Resetuj