Kwestie związane z obronnością Europy i relacjami transatlantyckimi w obecnej sytuacji geopolitycznej – będą, jak informuje MSZ, wśród tematów, jakie poruszą we wtorek (19 listopada) w Warszawie szefowie dyplomacji: Polski, Niemiec, Francji, Włoch, Hiszpanii oraz Wielkiej Brytanii.
Jak przekazał PAP rzecznik MSZ Paweł Wroński, spotkanie, które odbędzie się we wtorek (19 listopada) w Pałacu na Wyspie w Warszawie, rozpocznie śniadanie robocze, potem zaplanowano rozmowy plenarne.
Wezmą w nich udział szefowie MSZ Polski, Niemiec, Francji i Włoch: Radosław Sikorski, Annalena Baerbock, Jean-Noel Barrot i Antonio Tajani. Zdalnie w wydarzeniu ma wziąć też udział szef MSZ Hiszpanii Jose Manuel Albares i – prawdopodobnie – szef brytyjskiej dyplomacji David Lammy.
W spotkaniu ministrów będzie uczestniczyć również przyszła Wysoka Przedstawiciel UE do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa Kaja Kallas. Pierwotnie planowano też udział w wydarzeniu szefa MSZ Ukrainy Andrija Sybihy, jednak – jak przekazał PAP rzecznik MSZ – będzie on w tym czasie w drodze z USA do Ukrainy, gdzie ma zaplanowany udział w wydarzeniach związanych z tysięcznym dniem wojny Rosji przeciwko Ukrainie. Przypada on właśnie we wtorek.
Dyplomatyczny szczyt w Warszawie. Co będzie tematem rozmów?
Według Wrońskiego, głównymi tematami rozmów będą kwestie związane z obronnością Europy i relacjami transatlantyckimi w obecnej sytuacji geopolitycznej; rzecznik MSZ nie wykluczył, że uczestnicy wtorkowego spotkania także w sposób szczególny odniosą się do tysięcznego dnia wojny w Ukrainie.
Przed południem zaplanowano też wspólną konferencję prasową Sikorskiego, Baerbock, Barrota i Tajaniego.
Tematy europejskiej polityki bezpieczeństwa i przyszłości relacji transatlantyckich z USA, były tematem wcześniejszej rozmowy telefonicznej szefów MSZ państw Trójkąta Weimarskiego – czyli Polski, Francji i Niemiec; rozmowa ministrów w tym formacie odbyła się 9 listopada.
W ubiegłym tygodniu, podczas spotkania z sympatykami w Katowicach, szef MSZ Radosław Sikorski, mówiąc o wtorkowym spotkaniu podkreślał, że w Warszawie będą prowadzone najważniejsze rozmowy o wojnie w Ukrainie.
– W przyszłym tygodniu będę gospodarzem spotkania w formacie Trójkąta Weimarskiego Plus
– powiedział wówczas Sikorski, odnosząc się do piątkowej rozmowy telefonicznej kanclerza Niemiec Olafa Scholza i Władimira Putina.
Przypomniał, że Polska działa zgodnie z zasadą, że decyzje dotyczące Ukrainy nie mogą zapadać bez tego kraju. Ocenił, że „sprawy przyspieszają”.
– Jak państwo widzą, to w Warszawie będą prowadzone najważniejsze rozmowy o tym kryzysie
– podkreślił szef polskiej dyplomacji.
W późniejszej rozmowie w Polsat News, minister mówił, że PiS i prezydent Andrzej Duda powinni teraz wykorzystać swoje dobre kontakty z Donaldem Trumpem i jego administracją, aby lobbować na rzecz Ukrainy.