Debata „Transplantacja – szansa na życie”

Foto: Agata Duszyńska

Foto: Agata Duszyńska

Czym jest transplantacja? Kto może zostać dawcą organów? Czy rodzina zmarłego pacjenta może zdecydować o tym, co stanie się z jego organami? Odpowiedzi na te pytania szukali dzisiaj wspólnie uczestnicy debaty „Transplantacja – szansa na życie”. 

W spotkaniu wzięło udział 250 uczniów z zielonogórskich szkół średnich oraz specjaliści z dziedziny transplantacji: lekarze, naukowcy i psycholodzy.

– Próbowaliśmy przekazać swoją wiedzę młodzieży, jednocześnie chcąc poznać ich zdanie – Ewa Antonowicz, prezeska fundacji ,,Drobne Gesty”:

W pierwszej części spotkania odbyły się trzy panele dyskusyjne.

– Oddaliśmy głos młodzieży i chętnie odpowiadaliśmy na ich pytania – doktor Bartosz Kudliński, kierownik Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze:

Specjalistów zaskoczyła otwartość młodzieży i ich dojrzałe spojrzenie na kwestie zdrowia i śmierci.

– To pokolenie nie boi się rozmawiać na trudne tematy – mówi Alicja Najdek, koordynatorka wojewódzka Poltransplantu z regionu Wielkopolski:

Jak podkreśla Wojciech Czapiewski, koordynator Poltransplantu z regionu Wielkopolski i Lubuskiego, młodzież zaakceptowała fakt, że specjaliści chcą poznać ich poglądy i spostrzeżenia.

– To była ciekawa, rzetelna wymiana opinii – dodaje:

Młodzież bardzo zaangażowała się w udział w debacie. Najbardziej aktywni uczniowie zostali nagrodzeni.

– Sam chcę być kiedyś lekarzem, więc to była świetna okazja do poszerzenia swojej świadomości i wiedzy na temat transplantacji – mówi Rostyslav Puhach, uczeń II Liceum Ekologicznego w Zielonej Górze:

Podczas debaty uczniowie otrzymali także deklaracje woli oraz dowiedzieli się, że według polskiego prawa każda osoba zmarła może być potencjalnym dawcą tkanek i narządów do przeszczepienia, jeżeli za życie nie zgłosiła sprzeciwu do Centralnego Rejestru Sprzeciwów.

Exit mobile version