Spis treści
Zarzut, że IDEAS NCBR przynosi straty jest absurdalny, z założenia to miał być ośrodek badawczy. I biznesplan, i strategia to właśnie zakładały – powiedział we wtorek prof. Dariusz Jemielniak, wiceprezes Polskiej Akademii Nauk (PAN), gość RMF FM.
Prof. Jemielniak podkreślił we wtorkowej (1 października) rozmowie na antenie radia RMF FM, że prof. Piotr Sankowski, założyciel i były szef IDEAS NCBR, to jest „nieprawdopodobny mózg, (…) osoba, która jest absolutnym światowym liderem w swojej dyscyplinie”.
Zapytany, dlaczego prof. Sankowski został usunięty ze stanowiska, odpowiedział:
– Sprawa jest bardzo skomplikowana, ale wydaje mi się, że clou polega na tym, że rada nadzorcza, która nawiasem mówiąc bardzo szybko się zmieniła – tuż przed tym konkursem – wybrała w ramach konkursu (…) kogoś innego. I to jest duże zaskoczenie. (…) to jest dla mnie zupełnie niepojęte.
Jamielniak odniósł się też do wyjaśnień wiceministra nauki i szkolnictwa wyższego Macieja Gduli.
– Przez weekend przetoczyła się dyskusja na X i minister Gdula tam zaczął tłumaczenie od tego, że IDEAS przynosi straty. (…) Nie jestem pewien, czy cele IDEAS, które są na stronach rządowych ciągle dostępne, są panu ministrowi znane
– powiedział prof. Jemielniak.
I uściślił:
– Zarzut, że ta organizacja przynosi straty, o tyle jest absurdalny, że już z założenia to miał być ośrodek badawczy. (…) Kompletnie nie rozumiem argumentacji, że to przynosiło straty w momencie, kiedy i biznesplan, i strategia to właśnie zakładały.
Jak ocenił, prof. Sankowski „sobie poradzi” – ze stratą dla polskiej nauki i gospodarki, gdyż nie będzie już tworzył „takiego ogromnego hubu”, kształcił młodszych kadr, przygotowywał doktorantów ani nawiązywał sieci współpracy.
Na pytanie, co to znaczy, że „polska nauka tonie” (takie hasło przewija się m.in. w internetowych w dyskusjach dotyczących polskiego systemu nauki, i jak napisano w mediach społecznościowych PAN), prof. Jemielniak odpowiedział:
– Środki, które są przeznaczane na polską naukę, nie są alokowane właściwie. NCN po raz kolejny nie dostał właściwego finansowania, instytuty naukowe PAN, najbardziej udane de facto ośrodki naukowe w Polsce, (…) mają stały deficyt. Co roku minister z wielką łaską musi dosypać parę milionów. Jak dosypie, to jest na światło, jak nie dosypie, to nie ma.
Dlatego – zdaniem wiceprezesa PAN – w projekcie ustawy o tej instytucji (przygotowywanym przez resort nauki) powinno być zapisane m.in., żeby instytuty naukowe PAN były finansowane według takiego systemu jak uczelnie, „żeby to było z algorytmu, a nie z łaski pańskiej”.
Podkreślił, że w tym projekcie ustawy są „rzeczy głupie, nonsensowne, niespotykane na świecie”, jak chociażby pomysł, żeby członków akademii wybierali „nie członkowie”. Jego zdaniem jeszcze gorsza propozycja legislacyjna dotyczy instytutów PAN: „Widzimy, że nadzór ministra (ministra nauki i szkolnictwa wyższego Dariusza Wieczorka – PAP) bezpośredni nad instytutami może mieć katastrofalne skutki”.
Jego zdaniem minister Wieczorek „oddał stery tego, co się dzieje w nauce, wiceministrowi Gduli, który ma specyficzną wizję”.
– Myślę, że ma przekonanie, że PAN to są leśne dziadki do zaorania
– zasugerował wiceprezes PAN.
Zaznaczył, że w kontaktach z ministerstwem brakuje dialogu „o tym, jakie są cele, a dopiero potem, jakie są rozwiązania”. Zapytany, czy minister Gdula powinien się podać do dymisji, odpowiedział:
– Myślę, że potrzebne są radykalne zmiany, być może także personalne. Nie jestem ani ministrem nauki, ani premierem, żeby o tym decydować, ale coś się musi zmienić.
1. Sankowski: wszystko w NCBR robiliśmy zgodnie z przepisami
Wszystko w IDEAS NCBR robiliśmy zgodnie z przepisami, cała nasza działalność jest od samego początku transparentna i przemyślana – napisał w poniedziałek Piotr Sankowski, który nie został wybrany przez radę nadzorczą IDEAS NCBR na stanowisko prezesa w kolejnej kadencji.
Piotr Sankowski – pomysłodawca IDEAS NCBR – sprawował funkcję prezesa spółki od jej założenia w 2021 r. do czerwca br. Po upływie kadencji na stanowisku prezesa pozostał liderem grupy badawczej „Inteligentne algorytmy i struktury danych”. Pod koniec września ogłosił, że 2 października kończy pracę w IDEAS NCBR.
Na nowego prezesa spółki został wybrany Grzegorz Borowik. Ministerstwo nauki zapewniło, że w sprawie wyboru prezesa odbyło się „konkurencyjne i transparentne postępowanie kwalifikacyjne”.
W oświadczeniu opublikowanym w poniedziałek wieczorem w mediach społecznościowych Piotr Sankowski napisał: „wszystko w IDEAS NCBR robiliśmy zgodnie z przepisami, cała nasza działalność jest od samego początku transparentna i przemyślana”.
– Przedsięwzięcie zostało przygotowane w uzgodnieniu z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju przy aktywnym głosie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Zostało zaplanowane w perspektywie wieloletniej, a strategia została pozytywnie zaopiniowana przez Radę Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, w której skład wchodzą przedstawiciele ministerstw i świata nauki
– wskazał.
Poinformował, że realizacja i aktualizacja strategii oraz działania taktyczne były przygotowywane i realizowane pod nadzorem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju i członków Rady Naukowej IDEAS.
– Realizowane przez nas prace były zgodne z tymi planami i ramami, co widać po wynikach audytu przeprowadzonego na początku roku w spółce, czy wynikach innych zewnętrznych corocznych kontroli, jak również z corocznie udzielanymi absolutoriami z naszej działalności
– zwrócił uwagę.
Podkreślił, że spółka dbała „o najwyższe standardy komunikacji, współpracy międzynarodowej i promocji nauki”.
– Wszystko to robiliśmy z troską o Polską naukę i potencjał pracujących tu naukowców. Staraliśmy się również współtworzyć i wspierać scenę startupową. I pomimo trudności, czasem nawet wpadek, działaliśmy i zmienialiśmy oblicze polskiej nauki. To wszystko działo się dzięki niezwykłemu zaangażowaniu wszystkich pracowników, elastyczności organizacji i naszej wierze w to, że można zbudować w Polsce instytucję naukową na światowym poziomie. Jedyne czego potrzebujemy, to móc ten projekt kontynuować
– zaznaczył.
Jak napisał, założeniem IDEAS „było i jest tworzenie wspólnej płaszczyzny dla tych, którzy chcieli tworzyć polskie rozwiązania w obszarze AI i uczenia maszynowego oraz wspierać badaczy w tym obszarze”.
Zaznaczył, że IDEAS wspólnie z uczelniami kształci młodych naukowców: w uczelniach robią oni doktoraty, jednocześnie w ramach IDEAS pracują w zespołach nad dodatkowymi projektami badawczymi.
– IDEAS zachęciło i zachęca czołowe polskie i zagraniczne nazwiska do prowadzenia i pracowania w tych zespołach w Polsce, tworząc wzorowany na najlepszych wzorcach model komercjalizacji, przez spółki spin-off, z aktywnym udziałem twórców. Z biznesem rozpoczęło wzorcową pracę nad projektami zmieniającymi całe branże. Założenia te były wynikiem szerokich konsultacji, zaś ich realizacja spotykała się z aprobatą naszych interesariuszy: nauki i biznesu w kraju i za granicą
– opisał.
Podkreślił, że dzięki stabilności, jaką udało się uzyskać, możliwa stała się współpraca z takimi partnerami, jak Amazon, Snowflake, xAI, a także współpraca edukacyjna z 11 polskimi ośrodkami naukowymi. Wspomniał również o współpracy z międzynarodowymi instytucjami, jak np. ELLIS.
– Właśnie dlatego tak doskonali naukowcy zajmujący się AI i uczeniem maszynowym jak Marcin Moskalewicz, Bartłomiej Twardowski czy Przemysław Musialski wrócili po wieloletnich pobytach za granicą do Polski wierząc, że jest długofalowa szansa na budowanie swojej kariery naukowej właśnie tutaj. Dla mnie osobiście najsmutniejszym momentem jest ten, gdy usłyszałem od nich, że ponownie rozważają wyjazd z Polski
– dodał.
Sankowski podziękował również przedstawicielom środowiska naukowego, którzy zaangażowali się we wsparcie dla niego i jego zespołu.
Z pytaniem do premiera i ministra nauki o powody zmiany na stanowisku prezesa IDEAS NCBR zwrócili się w ostatnich dniach w listach otwartych laureaci grantów ERC (Europejskiej Rady ds. Badań) oraz naukowcy zajmujący się sztuczną inteligencją w Polsce. Zaapelowali też o „ewentualną rewizję podjętych kroków”.
Dalsza część tekstu pod tweetem
Większą grupą badaczy i badaczek, a także entuzjastów AI postanowiliśmy napisać list skierowany do Pana Premiera i KPRM wyrażający nasze zaniepokojenie sytuacją wokół @IDEAS_NCBR – treść listu załączam. pic.twitter.com/XzokXSlYno
— A????????? ???????????? (@Przegaa) September 29, 2024
Dalsza część tekstu pod listem
W przekazanym w piątek PAP stanowisku resort nauki podkreślił, że w sprawie prezesa zarządu IDEAS NCBR odbyło się „konkurencyjne i transparentne postępowanie kwalifikacyjne”. W tajnym głosowaniu, rada nadzorcza wybrała na prezesa Grzegorza Borowika – jego kadencja rozpocznie się 1 października.
– Jednocześnie informujemy, że na podstawie danych finansowych za rok 2023 spółka wykazała przychody 173 008 złotych, wykazała koszty 28 981 973 zł, zamykając rok stratą 28 808 965 zł. Tym samym w wyniku działalności poprzedniej Rady Nadzorczej i Zarządu istnieje poważne zagrożenie dla dalszego funkcjonowania spółki
– podkreśliło ministerstwo.
– Minister Nauki Dariusz Wieczorek zobowiązał nowy zarząd do pilnego audytu i przedstawienia programu naprawczego oraz w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości skierowania zawiadomień do organów ścigania
– podano w stanowisku resortu.
Ośrodek badawczo-rozwojowy IDEAS NCBR został utworzony w 2021 r. przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Pomysłodawcą jego stworzenia był Piotr Sankowski. Misją IDEAS NCBR jest wsparcie rozwoju sztucznej inteligencji w Polsce.
2. Środowisko naukowe w listach otwartych pyta o powody zmiany na stanowisku prezesa IDEAS NCBR
Laureaci grantów ERC oraz naukowcy zajmujący się sztuczną inteligencją w Polsce zwrócili się z pytaniem do premiera i ministra nauki o powody zmiany na stanowisku prezesa IDEAS NCBR. W listach otwartych zaapelowali też o „ewentualną rewizję podjętych kroków”.
We wtorek prof. Piotr Sankowski – do czerwca br. prezes IDEAS NCBR – wygłosi wykład z okazji inauguracji nowego roku akademickiego na Uniwersytecie Warszawskim.
Ministerstwo nauki zapewniło, że w sprawie wyboru prezesa IDEAS NCBR odbyło się „konkurencyjne i transparentne postępowanie kwalifikacyjne”. Nowym prezesem ośrodka został Grzegorz Borowik. Odejście z IDEAS NCBR ogłosił założyciel ośrodka i jego prezes (do czerwca br.) Piotr Sankowski.
– Zaledwie kilka dni temu gościła w Polsce prof. Maria Leptin – Prezydentka Europejskiej Rady ds. Badań (ERC). W swoim wystąpieniu na konferencji poświęconej udziałowi polskich naukowców w konkursach ERC podkreśliła, jak ważna dla sukcesu gospodarczego kraju jest nauka i będące jej efektem innowacje, a jednym z kluczowych obszarów rozwoju nauki i przemysłu w najbliższych latach jest AI. Dwa dni później dowiedzieliśmy się, że czterokrotny laureat ERC prof. Piotr Sankowski został zastąpiony na stanowisku Prezesa stworzonego przez siebie instytutu IDEAS NCBiR przez nieznanego szerzej w środowisku naukowym prof. Grzegorza Borowika
– napisali w liście otwartym opublikowanym 28 września laureaci grantów ERC, czyli Europejskiej Rady ds. Badań.
Przypomnieli, że w reakcji na informacje o odwołaniu prof. Sankowskiego z zasiadania w radzie naukowej IDEAS zrezygnowało sześcioro jej członków, a odejście z instytutu rozważa kilku liderów grup badawczych.
– Biorąc pod uwagę jak szybko Instytut IDEAS NCBiR zdobył światową rozpoznawalność i jak doskonałych naukowców przyciągnął, odsunięcie od kierowania nim twórcy tego sukcesu, na dodatek bez uzasadnienia merytorycznego, będzie miało wysoce negatywny wpływ nie tylko na funkcjonowanie tej instytucji, ale też na rozwój w obszarze AI w Polsce oraz na przyszłe decyzje naukowców o tym, czy wybierać Polskę jako miejsce swojej działalności naukowej i wdrożeniowej. Jako laureaci grantów ERC, którzy wybrali Polskę jako kraj swojej pracy naukowej, apelujemy do Panów (premiera i ministra nauki – PAP), by w imię interesu publicznego pilnie wyjaśnić, dlaczego podjęto tak kontrowersyjną i niemerytoryczną decyzję i w miarę możliwości odwrócić jej skutki
– czytamy w liście, podpisanym przez 30 osób.
W kolejnym liście, opublikowanym 29 września, profesorowie Dariusz Jemielniak i Aleksandra Przegalińska podkreślili, że prof. Piotr Sankowski „to wysokiej klasy naukowiec, co potwierdzają wybitne osiągnięcia mierzone międzynarodowym uznaniem – znalazł się w rankingu Stanford University najlepszych 2 proc. badaczy z całego świata, jako jedyny w Polsce zdobył aż czterokrotnie prestiżowe europejskie granty ERC”.
– Ale to także wybitny lider, którego renoma i wizja przyciągały zarówno członków Rady z najważniejszych uczelni na świecie (Oksford, MIT), uzdolnioną kadrę (o czym świadczą publikacje efektów projektów przez nich prowadzonych w IDEAS na najlepszych międzynarodowych konferencjach), jak również światowej sławy gości na seminaria i spotkania organizowane w IDEAS – w tym m.in. z OpenAI, co przyczyniało się istotnie do budowy wizerunku Polski jako partnera w dyskusji na światowej arenie postępu sztucznej inteligencji. IDEAS NCBR w krótkim czasie zdobył międzynarodowe uznanie, i przyciągnął znakomitych badaczy, dając nadzieję na wykorzystanie potencjału Polski i włączenie jej do współtworzenia najważniejszej technologii XXI wieku, jaką jest sztuczna inteligencja
– napisali.
Uznali, że zmiana w kierownictwie ośrodka – „szczególnie bez realnego uzasadnienia merytorycznego, zaprzepaści szansę na funkcjonowanie tej instytucji, zahamuje rozwój badań nad AI w Polsce, a także zniechęci wielu najlepszych naukowców rozważających Polskę jako miejsce swojej pracy badawczej i wdrożeniowej”. I zaapelowali o wyjaśnienie powodów tej decyzji oraz o „rozważenie możliwości ponownej analizy sytuacji i ewentualnej rewizji podjętych kroków”.
Piotr Sankowski obejmował stanowisko prezesa IDEAS NCBR od 2021 r. do czerwca br.; od czerwca pozostawał nadal liderem grupy badawczej „Inteligentne algorytmy i struktury danych”. Pod koniec września w mediach społecznościowych ogłosił, że z dniem 2 października kończy pracę w IDEAS NCBR na stanowisku lidera grupy badawczej.
W konsekwencji grupa naukowców zrezygnowała z zasiadania w radzie naukowej IDEAS NCBR, m.in. prof. Marta Kwiatkowska z Uniwersytetu w Oxfordzie i prof. Aleksander Mądry z MIT (Massachusetts Institute of Technology) i OpenAI.
W przekazanym w piątek PAP stanowisku resort nauki podkreślił, że w sprawie prezesa zarządu IDEAS NCBR odbyło się „konkurencyjne i transparentne postępowanie kwalifikacyjne”. Rozmowy kwalifikacyjne odbyły się 17 września, a 25 września, w tajnym głosowaniu, rada nadzorcza wybrała na prezesa Grzegorza Borowika – jego kadencja rozpocznie się 1 października.
– Jednocześnie informujemy, że na podstawie danych finansowych za rok 2023 spółka wykazała przychody 173 008 złotych, wykazała koszty 28 981 973 zł, zamykając rok stratą 28 808 965 zł. Tym samym w wyniku działalności poprzedniej Rady Nadzorczej i Zarządu istnieje poważne zagrożenie dla dalszego funkcjonowania spółki
– podkreśliło ministerstwo.
– Minister Nauki Dariusz Wieczorek zobowiązał nowy zarząd do pilnego audytu i przedstawienia programu naprawczego oraz w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości skierowania zawiadomień do organów ścigania
– czytamy w stanowisku resortu.
Ośrodek badawczo-rozwojowy IDEAS NCBR został utworzony w 2021 r. przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Pomysłodawcą jego stworzenia był Piotr Sankowski. Misją IDEAS NCBR jest wsparcie rozwoju sztucznej inteligencji w Polsce.
Twórca IDEAS NCBR Piotr Sankowski jest informatykiem, doktorem habilitowanym nauk matematycznych, profesorem Instytutu Informatyki Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego oraz – jako jedyny naukowiec z Polski – czterokrotnym laureatem grantów Europejskiej Rady ds. Badań (European Research Council – ERC).
Z kolei nowo wybrany prezes ośrodka Grzegorz Borowik, profesor NASK-PIB, to naukowiec i przedsiębiorca, doktor habilitowany nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie informatyka techniczna i telekomunikacja, wykładowca uczelni wyższych, członek Rady do spraw innowacji w szkolnictwie wyższym i nauce – podało IDEAS NCBR.
Pozbycie się Piotra Sankowskiego z funkcji prezesa IDEAS NCBR wywołało lawinę komentarzy w internecie.
– Na pewno nie zostawimy tego tematu. Polski nie stać na utratę świetnych naukowców. Widać już środowiskową i społeczną mobilizację, ale trzeba ją podtrzymać, żeby na niektórych wreszcie zrobiła wrażenie
– napisał na platformie X Piotr Müller, Poseł do Parlamentu Europejskiego z list PIS.
Dalsza część tekstu pod tweetem
Panie Profesorze,
Na pewno nie zostawimy tego tematu. Polski nie stać na utratę świetnych naukowców. Widać już środowiskową i społeczną mobilizację, ale trzeba ją podtrzymać, żeby na niektórych wreszcie zrobiła wrażenie.
Jako Poseł do Parlamentu Europejskiego, w Komisji Rynku… https://t.co/1jwH1Q5gME
— Piotr Müller (@PiotrMuller) October 1, 2024
– Ta decyzja wywołała burzę w środowisku naukowym. Głos zabrały tysiące osób — czołowych polskich naukowców, laureatów prestiżowych grantów ERC, ale też zwykłych entuzjastów AI. Wystosowano apel do rządu o wyjaśnienie tej kontrowersyjnej decyzji, podkreślając, że może ona negatywnie wpłynąć na rozwój AI w Polsce i zniechęcić ekspertów do pracy w naszym kraju
– ocenił wcześniej Müller.
?? Skandal w @IDEAS_NCBR to nieodwracalne szkody w rozwoju AI w Polsce??
Prof. Piotr Sankowski, światowej klasy ekspert i twórca IDEAS NCBR, został odsunięty ze stanowiska prezesa instytucji, którą sam stworzył. 6 z 8 członków Rady Naukowej spółki odeszło w ramach protestu.
Ta… pic.twitter.com/o8Ug55vCH4
— Piotr Müller (@PiotrMuller) September 30, 2024
Maciej Gdula, poseł Nowej Lewicy stwierdził, że profesora Sankowskiego bronią tylko koledzy i uczniowie.
– Cześć osób jest zaniepokojonych zmianami prezesa w IDEAS NCBR. Przypominam, że jest to spółka z o. o. powołana, żeby komercjalizować wyniki badań. W 2023 jej wynik finansowy to STRATA 28 mln. Przychody to zaledwie 173 tys. W tej sytuacji rada nadzorcza wybrała nowy kurs
– ocenił Gdula.
Dalsza część tekstu pod tweetem
Cześć osób jest zaniepokojonych zmianami prezesa w @IDEAS_NCBR. Przypominam, że jest to spółka z o. o. powołana, żeby komercjalizować wyniki badań. W 2023 jej wynik finansowy to STRATA 28 mln. Przychody to zaledwie 173 tys. W tej sytuacji rada nadzorcza wybrała nowy kurs.
— Maciej Gdula (@m_gdula) September 27, 2024
– Jutro swój 1 dzień w pracy będzie miał nowy prezes IDEAS NCBR – p. Grzegorz Borowik. Pan Borowik kierował do tej pory Zakładem Zastosowań Sztucznej Inteligencji w Cyberbezpieczeństwie w NASK. Przekazano mi dziś, że Zakład, oprócz p. Borowika, zatrudniał jedną osobę
– drwi w swoim wpisie Janusz Cieszyński, były minister cyfryzacji.
Dalsza część tekstu pod tweetem
Jutro swój 1 dzień w pracy będzie miał nowy prezes @IDEAS_NCBR – p. Grzegorz Borowik.
Pan Borowik kierował do tej pory Zakładem Zastosowań Sztucznej Inteligencji w Cyberbezpieczeństwie w NASK.
Przekazano mi dziś, że Zakład, oprócz p. Borowika, zatrudniał jedną osobę.
Lider ??
— Janusz Cieszyński (@jciesz) September 30, 2024
Dariusz Joński (KO) już w 2023 r. pisał o aferze w NCBiR i wyłudzaniu milionów przez zorganizowaną grupę przestępczą.
– Firma MiM Solutions chwali się,że otrzymała dofinansowanie dla 2 projektów w ramach szybkiej ścieżki z NCBR. Założycielem firmy jest obecny prezes NCBR IDEAS
– napisał 29 września Joński.
Dalsza część tekstu pod tweetem
Firma MiM Solutions chwali się,że otrzymała dofinansowanie dla 2 projektów w ramach szybkiej ścieżki z NCBR. Założycielem firmy jest obecny prezes NCBR IDEAS??????
( Po kontroli poselskiej z @MichalSzczerba w NCBR) pic.twitter.com/73ofXzQjAZ— Dariusz Joński (@Dariusz_Jonski) May 8, 2023
3. Minister nauki: w sprawie prezesa IDEAS NCBR odbyło się transparentne postępowanie kwalifikacyjne
W sprawie wyboru prezesa IDEAS NCBR odbyło się konkurencyjne i transparentne postępowanie kwalifikacyjne – poinformowało PAP w piątek ministerstwo nauki. Nowym prezesem ośrodka został Grzegorz Borowik. Odejście z IDEAS NCBR ogłosił założyciel ośrodka i jego prezes (do czerwca br.) Piotr Sankowski.
– Niniejszym, chciałbym poinformować, że z dniem 2 października kończę pracę w IDEAS NCBR na stanowisku lidera grupy badawczej
– poinformował Piotr Sankowski w mediach społecznościowych.
Dalsza część tekstu pod tweetem
Niniejszym, chciałbym poinformować, że z dniem 2ego października kończę pracę w IDEAS NCBR na stanowisku lidera grupy badawczej. Tego dnia odbywa się także ostatnie wydarzenie organizowane przez IDEAS NCBR, które współtworzyłem.
Jest to wydarzenie, które akcentuje to, że my…
— Piotr Sankowski (@piotrsankowski) September 26, 2024
Sankowski obejmował stanowisko prezesa IDEAS NCBR od 2021 r. do czerwca br.; od czerwca pozostawał nadal liderem grupy badawczej „Inteligentne algorytmy i struktury danych”.
W konsekwencji jego odejścia – w imię solidarności z Piotrem Sankowskim – grupa naukowców zrezygnowała z zasiadania w radzie naukowej IDEAS NCBR. „Dziennik Gazeta Prawna” podał, że wśród osób, które złożyły rezygnację są m.in. prof. Marta Kwiatkowska z Uniwersytetu w Oxfordzie i prof. Aleksander Mądry z MIT (Massachusetts Institute of Technology) i OpenAI.
W przekazanym w piątek PAP stanowisku resort nauki podkreślił, że w sprawie prezesa zarządu IDEAS NCBR odbyło się „konkurencyjne i transparentne postępowanie kwalifikacyjne”.
Rozmowy kwalifikacyjne odbyły się 17 września, a 25 września, w tajnym głosowaniu, rada nadzorcza wybrała na prezesa Grzegorza Borowika – jego kadencja rozpocznie się 1 października.
– Jednocześnie informujemy, że na podstawie danych finansowych za rok 2023 spółka wykazała przychody 173 008 złotych, wykazała koszty 28 981 973 zł, zamykając rok stratą 28 808 965 zł. Tym samym w wyniku działalności poprzedniej Rady Nadzorczej i Zarządu istnieje poważne zagrożenie dla dalszego funkcjonowania spółki
– podkreśliło ministerstwo.
– Minister Nauki Dariusz Wieczorek zobowiązał nowy zarząd do pilnego audytu i przedstawienia programu naprawczego oraz w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości skierowania zawiadomień do organów ścigania
– czytamy w stanowisku resortu.
Ośrodek badawczo-rozwojowy IDEAS NCBR został utworzony w 2021 r. przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Pomysłodawcą jego stworzenia był Piotr Sankowski. Misją IDEAS NCBR jest wsparcie rozwoju sztucznej inteligencji w Polsce.
Twórca IDEAS NCBR Piotr Sankowski jest informatykiem, doktorem habilitowanym nauk matematycznych, profesorem Instytutu Informatyki Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego oraz – jako jedyny naukowiec z Polski – czterokrotnym laureatem grantów Europejskiej Rady ds. Badań (European Research Council – ERC).
Z kolei nowo wybrany prezes ośrodka Grzegorz Borowik, profesor NASK-PIB, to naukowiec i przedsiębiorca, doktor habilitowany nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie informatyka techniczna i telekomunikacja, wykładowca uczelni wyższych, członek Rady do spraw innowacji w szkolnictwie wyższym i nauce – podało IDEAS NCBR w piątkowym komunikacie.