piątek, 26 czerwca 2026
Nie znaleźliśmy żadnych wyników
Pokaż wszystko
Radio Zachód
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KRAJ I ŚWIAT
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT

    Stilon rozpoczął testowanie

    Strzeleckie MP niepełnosprawnych w Drzonkowie i na obiekcie Gwardii

    Trener Brzeziński o nowym składzie siatkarzy Sobieskiego

    Lechia na inaugurację II ligi podejmie Rekord Bielsko-Biała

    fot. Paweł Górski

    Damian Ratajczak z dziką kartą na turniej SEC w Zielonej Górze

    Reprezentant Serbii zagra w Cuprum Stilonie

    Mecze PGE Ekstraligi przełożone

    fot. Facebook/SMU Men's Basketball

    Jakub Szumert oficjalnie w NCAA! Zawodnik Zastalu najlepszym młodzieżowcem PLK

    fot. pixabay.com

    Do AZS-u dołączyła siatkarka z przeszłością w II lidze

  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • MOTO
  • PODCASTY
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • REKLAMA
LOGO, Radio Zielona GóraLOGO, Radio Gorzów

SŁUCHAJ

Radio Zachód
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KRAJ I ŚWIAT
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT

    Stilon rozpoczął testowanie

    Strzeleckie MP niepełnosprawnych w Drzonkowie i na obiekcie Gwardii

    Trener Brzeziński o nowym składzie siatkarzy Sobieskiego

    Lechia na inaugurację II ligi podejmie Rekord Bielsko-Biała

    fot. Paweł Górski

    Damian Ratajczak z dziką kartą na turniej SEC w Zielonej Górze

    Reprezentant Serbii zagra w Cuprum Stilonie

    Mecze PGE Ekstraligi przełożone

    fot. Facebook/SMU Men's Basketball

    Jakub Szumert oficjalnie w NCAA! Zawodnik Zastalu najlepszym młodzieżowcem PLK

    fot. pixabay.com

    Do AZS-u dołączyła siatkarka z przeszłością w II lidze

  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • MOTO
  • PODCASTY
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • REKLAMA
Radio Zachód
Strona główna KRAJ I ŚWIAT

Będzie dodatkowe 20 mln zł na program „Podróże z klasą”

PAP PAP
2024-07-16 17:34
Fot. rawpixel.com/FB

Fot. rawpixel.com/FB

Udostępnij na FacebookuUdostępnij na TwitterzeUdostępnij na telegramieUdostępnij przez WhatsappaEmail

Ministra edukacji Barbara Nowacka poinformowała we wtorek (16 lipca) o przekazaniu dodatkowych 20 mln zł w ramach programu „Podróże z klasą”. Dodała, że w poniedziałek ruszy kolejny nabór na dotychczasowych zasadach. Łącznie resort przekaże na program w tej edycji 80 mln zł.

Ministra edukacji podczas wtorkowej (16 lipca) konferencji w Warszawie zapowiedziała dodatkowe środki na sfinansowanie programu „Podróże z klasą”, skierowanego do szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Celem przedsięwzięcia jest uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania tradycji, kultury oraz osiągnięć polskiej nauki. 

W piątek resort poinformował o podpisaniu przez Nowacką listy wycieczek w ramach programu. Podano, że pozytywnie rozpatrzono 2283 wnioski, które spełniły wymagania formalne. 

Ministra przypomniała, że na wycieczki wyjedzie ok. 81 tysięcy uczniów za łączną kwotę dofinansowania prawie 60 mln zł.

– Program odniósł, moim zdaniem, spektakularny sukces, ponieważ te 60 mln rozeszło się w dosłownie 12 minut. Tak wielkie było zainteresowanie szkół, klas i samorządów, by dzieci i młodzież mogły skorzystać z wycieczek w pełni, w stu procentach finansowanych przez nasz rząd

– oceniła. 

W ramach „Podróży z klasą” dofinansowaniu w 100 proc. podlegają wycieczki trwające od 2 do 5 dni. W ramach dwudniowej wycieczki uczniowie muszą odwiedzić przynajmniej dwie instytucje kultury, np. muzea, teatry, filharmonie, miejsca pamięci, centra naukowe; w przypadku wycieczki trzydniowej – trzy instytucje, itd. 

Szefowa MEN podkreśliła, że „bardzo ważne jest, by młodzież, oprócz poznawania kraju, poznawała też historię, tradycję, współczesność, wszystko, co związane jest z polską kulturą, niezmiernie ważną do kształtowania postaw patriotycznych wśród młodych”. 

Poinformowała, że do programu będzie można się zgłaszać od poniedziałku.

– Po dyskusjach w ministerstwie podjęłam decyzję, by przeznaczyć dodatkowe 20 mln zł na konkurs, na wycieczki. W poniedziałek będzie otwarte kolejne okno, w którym zgłaszać się będą mogły, tak jak poprzednio, samorządy, żeby była szansa, żeby kolejne dzieci mogły skorzystać z programu ministerialnego

– poinformowała Nowacka. 

Dodała, że zasada przy zgłaszaniu jest taka sama – kto pierwszy ten lepszy.

– Zapraszam wszystkie szkoły do czujności, do udziału, organy prowadzące – do zgłaszania szkół

– dodała. 

Nowacka została zapytana, czy według MEN zasada „kto pierwszy, ten lepszy” jest odpowiednia, „ponieważ wielu nauczycieli na nią narzeka i domaga się, by bardziej merytorycznie rozpatrywać wnioski”. 

Odparła, że „zasady są oczywiste”, tzn. musi być dowolnie wybrana instytucja kultury, musi to być wycieczka „w dużej mierze zdecydowana przez społeczność szkolną”. Zwróciła uwagę, że gdyby to ministerstwo zaczęło wybierać, czy lepsza jest wycieczka do Gdańska, Wrocławia, czy Białegostoku – jej zdaniem – byłoby znacznie więcej skarg i pretensji.

– Nie znamy sprawiedliwszego mechanizmu w tej sprawie

– podkreśliła. 

Jednocześnie poinformowała o planach dotyczących zmian w przyszłorocznej edycji programu – najpierw będzie on otwarty dla tych szkół, które do tej pory z niego nie skorzystały – by „wyrównać szanse”. 

Zaznaczyła, że dopiero w przyszłym roku będzie można zmienić zasady konkursu, więc o dofinansowanie wycieczki od poniedziałku można się ubiegać na dotychczasowych zasadach. 

Nowacka, pytana, czy kwestia wynagrodzeń za wycieczki zostanie uregulowana prawnie i czy będą dodatkowe wynagrodzenia za czas tam spędzony, przypomniała o pracach zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli. „Mam nadzieję, że zostanie wypracowany mechanizm, który pozwoli sytuację wynagrodzeń nauczycieli za wycieczki dobrze prawnie uregulować. W momencie, gdy takiego narzędzia prawnego nie ma, są pewne nierówności” – powiedziała Nowacka. 

Podkreśliła, że wycieczki finansowane są w 100 proc., „by przeciąć dyskusje”. W tym kontekście dodała, że w poprzednich programach, za czasów rządów PiS, „20 proc. dopłacali zazwyczaj rodzice i pojawiały się dyskusje, że oto rodzice płacą za nauczyciela”. 

– Nie podoba mi się ten sposób myślenia, dlatego finansujemy wycieczkę w 100 proc., dotyczy to też pobytu i wyżywienia nauczyciela

– zaznaczyła. 

Natomiast – dodała – kwestię wynagrodzenia nauczycieli za udział w wycieczkach należy po prostu uregulować prawnie.

– Czekamy na efekty prac zespołu, ja na to jestem bardzo otwarta

– zapewniła. 

Dopytywana, czy jest za tym, by płacić dodatkowe wynagrodzenia, odparła: „jestem za tym, by to uregulować, ale chciałabym, żeby to nie był pomysł ministra, tylko propozycje ze strony związków zawodowych, z którymi się spotykamy, wypracowany razem z samorządem terytorialnym, bo to jest sprawiedliwe rozwiązanie”. 

Nowacka przypomniała również, że do środy trwa nabór w programie „Kto ty jesteś? – Polak mały”, w ramach którego pieniądze otrzymają organizacje pozarządowe na zorganizowanie zajęć kulturalnych, konkursów, pikników, wystaw i wycieczek dla przedszkolaków. Do tej pory – podała – do resortu wpłynęło blisko 400 ofert. 

Poinformowała, że w ramach otwartego naboru do zespołu ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi, do resortu wpłynęło ponad 50 zgłoszeń. Nabór trwa to wtorku (16 lipca). 

Wycieczka dwudniowa w ramach „Podróży z klasą” może zostać sfinansowana do 20 tys. zł, trzydniowa – do 30 tys. zł, czterodniowa – do 40 tys. zł, pięciodniowa – do 50 tys. zł. W wycieczce musi wziąć co najmniej 10 uczniów, a łączny koszt zakwaterowania i wyżywienia uczestnika wycieczki nie może przekroczyć kwoty 250 zł na dobę. 

Ze środków pochodzących z dotacji mogą być finansowane tylko wydatki uwzględnione w kalkulacji kosztów wycieczki, w tym koszty przejazdu, bilety wstępu, zakwaterowanie, wyżywienie i ubezpieczenie uczestników wyjazdu. Jeżeli kwota dotacji pokrywa całkowicie koszty wycieczki, o których mowa wyżej, nie jest wymagany wkład własny, przy czym koszt prowizji podmiotu zewnętrznego organizującego wycieczkę (np. biura turystycznego) może być sfinansowany wyłącznie ze środków własnych wnioskodawcy. 

Na finansowanie programu w 2024 r. przewidziana jest łączna kwota 60 mln zł. Na wycieczki uczniowie pojadą w nowym roku szkolnym 2024/2025, od września do grudnia.

Polecamy

Fot. Freepik
KRAJ I ŚWIAT

Dotacje na tworzenie nowych miejsc opieki nad dziećmi do 3 lat. Złóż wniosek!

16 lipca 2024

Samorządy mogą ubiegać się nawet o 300 tys. zł na dostosowanie obiektu do potrzeb małych dzieci w ramach programu "Pierwszy...

Czytaj więcejDetails
Fot. PAP/Tomasz Gzell

Od 1 września nauka pierwszej pomocy w szkołach. Nauczycieli przeszkoli WOŚP

2 lipca 2024
Fot. user11849519/Freepik

Od 1 września 2024 r. nowa, „odchudzona” lista lektur szkolnych. Znikają m. in. „Konrad Wallenrod” i „W Pustyni i w puszczy”

2 lipca 2024

Nowacka o związkach partnerskich – To jest cywilizacyjna norma

22 czerwca 2024

Skończył się rok szkolny 2023/2024. Co przyniósł szkołom i uczącym się w nich uczniom?

21 czerwca 2024
Tagi: podróże z klasąedukacjanabóruczniowiebarbara nowackawycieczkiszkoły podstawowewnioskiministerstwo edukacjiszkoły ponadpodstawowewyjazdy

Czytaj również

archiwum BCU "Budowlanka"
LUBUSKIE

BCU „Budowlanka” podsumowuje cykl szkoleń

25 czerwca 2026

250 osób z całej Polski wzięło udział w bezpłatnym cyklu szkoleń, organizowanym przez Branżowe Centrum Umiejętności "Budowlanka". Tematem zajęć była...

fot. Gorzowskie Inwestycje Miejskie
LUBUSKIE

Rusza remont gorzowskiego Przedszkola Miejskiego nr 27

25 czerwca 2026

Przedszkole Miejskie nr 27 doczeka się remontu. Prace w placówce przy ul. Śląskiej obejmą m.in. naprawę dachu, wymianę okien i...

fot. K.Gonera
LUBUSKIE

Ruszył nabór wniosków na stypendia dla żagańskich uczniów

25 czerwca 2026

Żagań rozpoczął nabór wniosków o stypendia za wybitne osiągnięcia uczniów szkół podstawowych. Mogą je zgłosić dyrektorzy placówek zarządzanych przez organ...

Marcin Kulasek. Fot. PAP/Szymon Pulcyn
KRAJ I ŚWIAT

Ranking Perspektyw 2026. Wybrali najlepsze uczelnie w Polsce

23 czerwca 2026

Uniwersytet Warszawski oraz Uniwersytet Jagielloński w Krakowie zdobyły ex aequo pierwsze miejsce w rankingu uczelni akademickich Perspektywy 2026. Z kolei wśród uczelni...

Fot. www.gov.pl
KRAJ I ŚWIAT

M-dyplomy, księgi wieczyste i uprawnienia zawodowe wkrótce w m-Obywatelu

23 czerwca 2026

Dostęp do dyplomów uczelni wyższych, ksiąg wieczystych oraz dokumentów potwierdzających uprawnienia zawodowe przez telefon - w aplikacji m-Obywatel wkrótce mają...

Fot. Pexels
KRAJ I ŚWIAT

Minister nauki o zwiększeniu nakładów finansowych na naukę

23 czerwca 2026

Możliwe są nakłady finansowe na naukę na poziomie trzech procent PKB - powiedział w rozmowie z Polskim Radiem minister nauki...

najnowsze z Lubuskiego

Stilon rozpoczął testowanie

Strzeleckie MP niepełnosprawnych w Drzonkowie i na obiekcie Gwardii

Trener Brzeziński o nowym składzie siatkarzy Sobieskiego

Lechia na inaugurację II ligi podejmie Rekord Bielsko-Biała

BCU „Budowlanka” podsumowuje cykl szkoleń

Kończy się nabór do lubuskich szkół ponadpodstawowych

Fizycy medyczni z całej Polski zjechali do Gorzowa

Za nami XIV Konferencja Naukowa Konstrukcje Zespolone

Damian Ratajczak z dziką kartą na turniej SEC w Zielonej Górze

Nowa pracownia elektrofizjologii w zielonogórskim szpitalu

popularne

  • Prezydent Gorzowa Wlkp.: „Na wszystkie projekty usłyszeliśmy 'Nie'”

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Falubaz ma nowego dyrektora

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Maja Nowak złożyła rezygnację z funkcji pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Szkolenia w BCU w Nowej Soli

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Wznowiono ruch na S3, burmistrz Gryfina rozwiązał zgromadzenie rolników [AKTUALIZACJA]

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
FACEBOOK
TWITTER
YOUTUBE
INSTAGRAM
RSS
LOGO, Radio Zachód, Informacje, Lubuskie, 103 i 106 FM

Polskie Radio - Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze "Radio Zachód S.A." w likwidacji w Zielonej Górze
Radio Zachód S.A.

ul. Kukułcza 1
65-472 Zielona Góra

  • BIP
  • Reklama
  • Formularz kontaktowy
  • Cookies i polityka prywatności
  • Archiwum
Copyright © Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze Radio Zachód S.A. 2022.
G-news logo
Nie znaleźliśmy żadnych wyników
Pokaż wszystko
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • KRAJ I ŚWIAT
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT
  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • PODCASTY
  • REKLAMA
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • ZIELONA GÓRA
  • GORZÓW

Copyright © Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze Radio Zachód S.A. 2022.

Ta witryna wykorzystuje pliki cookie. Kontynuując przeglądanie wyrażasz zgodę na ich używanie. Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony Polityki prywatności.
Przejdź do treści
Otwórz pasek narzędzi Narzędzia ułatwień

Narzędzia ułatwień

  • Powiększ tekstPowiększ tekst
  • Zmniejsz tekstZmniejsz tekst
  • KontrastKontrast
  • NegatywNegatyw
  • Podkreślone linkiPodkreślone linki
  • Czcionka alternatywnaCzcionka alternatywna
  • Resetuj Resetuj