- Dwaj żołnierze pełniący służbę na granicy polsko-białoruskiej zostali ranni i trafili do szpitala. Zostali oni zaatakowani przez grupę migrantów. Obaj doznali urazu twarzy – poinformował PAP Michał Bura z zespołu prasowego Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej.
- 310 osób próbowało w ostatnich dwóch dniach nielegalnie przedostać się przez polsko-białoruską granicę – poinformowała w piątek na platformie X Straż Graniczna.
SG poinformowała w piątek (31 maja), że w środę grupa cudzoziemców po stronie białoruskiej zaatakowała polskich żołnierzy chroniących granicę.
– Agresywni cudzoziemcy, znajdujący się za techniczną barierą, kilkukrotnie zaatakowali polskie służby. W wyniku agresywnych zachowań poszkodowanych zostało dwóch żołnierzy, których przewieziono do szpitala
– poinformował PAP starszy chorąży Michał Bura.
Dodał, że migranci mieli ze sobą niebezpieczne przedmioty i narzędzia, którymi rzucali w kierunku żołnierzy. Dwóch z nich doznało urazu twarzy.
Bura poinformował, że żołnierze trafili do szpitala, gdzie otrzymali pomoc chirurgiczną. Jeszcze w środę opuścili szpital.
Straż Graniczna: w ostatnich dwóch dniach ponad 300 prób nielegalnego przekroczenia polsko-białoruskiej granicy
310 osób próbowało w ostatnich dwóch dniach nielegalnie przedostać się przez polsko-białoruską granicę – poinformowała w piątek na platformie X Straż Graniczna.
Na podlaskim odcinku polsko-białoruskiej granicy 307 osób próbowało nielegalnie przekroczyć granicę, zaś pozostałe 3 na odcinku chronionym przez Nadbużański Oddział Straży Granicznej.
Dalsza część tekstu pod tweetem
29-30.05 na granicy z ????odnotowano ponad 3?1?0? prób nielegalnego przedostania się do ????. Za pomocnictwo zatrzymano 4? osoby. Funkcjonariusze udzielili pomocy 4? cudzoziemcom. W kierunku ???? patroli rzucano konarami i kamieniami. pic.twitter.com/W0qVZ5DXZK
— Straż Graniczna (@Straz_Graniczna) May 31, 2024
W Podlaskiem do prób takich doszło w rejonie Białowieży, Narewki, Dubicz Cerkiewnych, Michałowa i Czeremchy – podał w komunikacie starszy chorąży Michał Bura. W środę miały miejsce 152 próby, w czwartek – 155.
– Agresywni cudzoziemcy znajdujący się za techniczną barierą kilkukrotnie zaatakowali polskie służby. W wyniku agresywnych zachowań poszkodowanych zostało dwóch żołnierzy, których przewieziono do szpitala
– poinformował Bura.
Dodał, że funkcjonariusze SG udzielili opieki medycznej 4 cudzoziemcom i że zatrzymano też 4 kolejnych tzw. kurierów.
Z danych Podlaskiego Oddziału SG wynika, że od początku maja było ponad 6 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy, w kwietniu – ponad 5,3 tys. prób.
Na 186 km granicy z Białorusią stoi zbudowana w 2022 r. stalowa zapora o wysokości 5,5 m. Jest ona głównym elementem zabezpieczenia tej granicy przed nielegalną migracją. Uzupełnia ją – działająca na 206 km w Podlaskiem – tzw. bariera elektroniczna, czyli system kamer i czujników.
SG wybrała i podpisała umowę z wykonawcą takiej zapory elektronicznej również na Bugu wzdłuż granicy z Białorusią w województwie lubelskim. Zabezpieczenia mają powstać na 172 kilometrach. Planowany jest montaż m.in. ok. 4,5 tys. kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych i 1,8 tys. słupów kamerowych. Centrum nadzoru powstanie w siedzibie Nadbużańskiego Oddziału SG w Chełmie.
Bariera elektroniczna ma powstać także na granicznych rzekach Świsłocz i Istoczanka w Podlaskiem. Na odcinku ok. 47 km stanie ok. 500 słupów z tysiącem kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych i powstanie sieć czujników.
Polecamy
Kościół ewangelicki w Babimoście będzie jak nowy
Gmina Babimost otrzymała 550 tys dotacji na remont kościoła ewangelickiego. To kolejne pieniądze i kolejny etap przywracania budynku do użyteczności....
Czytaj więcejDetails