Spis treści
- Stan żołnierza, który został zaatakowany we wtorek (28 maja) na polsko-białoruskiej granicy, jest ciężki; walczy o zdrowie i życie – przekazał w środę wiceszef MON Cezary Tomczyk. Wiceminister podkreślił, że sytuacja na granicy jest „bardzo gorąca”, a w momencie, gdy funkcjonariusz jest atakowany, ma prawo do użycia broni.
- Dowódca 18 Dywizji Zmechanizowanej gen. bryg. Arkadiusz Szkutnik podziękował w środę (19 maja) personelowi szpitala, który zajął się rannym na granicy żołnierzem. Jak wskazał, choć napad, do którego doszło, był „bandycki”, nie zmienia niczego, jeśli chodzi o dalszą służbę. „Jesteśmy zwarci i gotowi” – oświadczył.
- W każdej sytuacji, szczególnie w tak dramatycznej, jak atak na naszego żołnierza, jesteśmy z wami, po waszej stronie – mówił w środę (29 maja) do żołnierzy w Dubiczach Cerkiewnych premier Donald Tusk. Podkreślił, że nie będzie żadnego zawahania, jeśli chodzi o wsparcie dla funkcjonariuszy broniących polskiej granicy.
- Na początku przyszłego tygodnia podejmiemy decyzję o przywróceniu strefy buforowej w pasie mniej więcej 200 metrów tam, gdzie jest to konieczne z punktu widzenia skutecznego działania państwa polskiego przy granicy – powiedział w środę (29 maja) premier Donald Tusk.
- Działania funkcjonariuszy i żołnierzy na granicy z Białorusią to najtrudniejsza służba jaką można sobie dziś wyobrazić, muszą oni wykazywać się humanitaryzmem na ile to możliwe, a są codziennie atakowani – powiedział w środę (29 maja) premier Donald Tusk.
- Na mocy decyzji Dowódcy Generalnego RSZ gen. Marka Sokołowskiego na granicę z Białorusią we wtorek (28 maja) zostały skierowani kolejni żołnierze. Komandosi z 6. Brygady Powietrznodesantowej i 25. Brygady Kawalerii Powietrznej już są na miejscu – poinformował wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.
- Zwiększamy siły policyjne na granicy polsko-białoruskiej oraz integrację sił policyjnych, Straży Granicznej i wojska – zapowiedział w środę w Dubiczach Cerkiewnych (Podlaskie) szef MSWiA Tomasz Siemoniak. Dodał, że w ostatnich kilkudziesięciu godzinach rannych zostało dwóch funkcjonariuszy SG.
We wtorek (28 maja) ok. godz. 4.30 doszło do ataku na żołnierza na polsko-białoruskiej granicy w okolicach Dubicz Cerkiewnych (Podlaskie). Jak informował we wtorek rzecznik Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych ppłk Tomasz Kwiatkowski, mężczyzna został przewieziony do szpitala w Hajnówce, gdzie przeszedł operację. Na tamten moment jego stan był stabilny.
W środowej rozmowie na antenie radia ZET wiceszef MON przekazał, że stan ranionego we wtorek żołnierza jest ciężki.
– Walczy o swoje zdrowie i życie
– powiedział.
Pytany o to, czy żołnierze powinni mieć prawo do użycia broni w stosunku do migrantów, wiceszef MON odparł, że w momencie, gdy funkcjonariusz jest atakowany, ma prawo do użycia broni.
– Żołnierze mają ze sobą ostrą broń. Ale pamiętajmy też, że starają się zawsze reagować adekwatnie do sytuacji
– wskazywał.
Wiceszef MON podkreślił przy tym, że sytuacja na wschodniej granicy jest „bardzo gorąca”. Jak mówił, w ciągu jednej doby dochodzi tam do około 300-400 prób nielegalnego przekroczenia granicy oraz kilkudziesięciu incydentów, które wiążą się również z przemocą wobec polskich funkcjonariuszy.
– Dziś na granicy Rzeczypospolitej mamy 6 tys. żołnierzy oraz 1,5 tysiąca strażników granicznych i policjantów
– przekazał.
Wiceminister został również zapytany o to, czy rządzący nie powinni przeprosić m.in. za to, że wcześniej krytykowali pomysł budowy zapory na polsko-białoruskiej granicy. „Premier Donald Tusk zawsze mówił, że trzeba bronić polskiej granicy. My byliśmy przeciwko prowizorce (…) Wie pan (…), ile dzisiaj zajmuje migrantom sforsowanie tej zapory zbudowanej przez PiS? Około 20 sekund – przy użyciu lewarka samochodowego” – mówił, podkreślając, że zapora będzie modernizowana, bo „jest dzisiaj dziurawa jak sito”.
Dalsza część tekstu pod polecanym artykułem
Czytaj także:
Stan żołnierza ranionego nożem przez migranta stabilny[AKTUALIZACJA]
Do szpitala trafił żołnierz raniony nożem przez migranta na granicy z Białorusią; stan rannego jest stabilny - poinformowała PAP mjr Magdalena Kościńska, rzecznik 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. O rannych funkcjonariuszach...
Czytaj więcejDetails1. Gen. Szkutnik dziękuje personelowi szpitala, który zajął się rannym żołnierzem
Dowódca 18 Dywizji Zmechanizowanej gen. bryg. Arkadiusz Szkutnik podziękował w środę (29 maja) personelowi szpitala, który zajął się rannym na granicy żołnierzem. Jak wskazał, choć napad, do którego doszło, był „bandycki”, nie zmienia niczego, jeśli chodzi o dalszą służbę. „Jesteśmy zwarci i gotowi” – oświadczył.
Podkreślając, że „ochrona polskiej granicy jest sprawą nadrzędną”, dowódca 18 Dywizji Zmechanizowanej gen. bryg. Arkadiusz Szkutnik dziękował w środę funkcjonariuszom Straży Granicznej oraz policjantom za wspólną służbę, a mieszkańcom przygranicznych miejscowości – za wsparcie i zrozumienie w stosunku do żołnierzy.
Szczególne słowa podziękowania generał skierował do „całego personelu medycznego szpitala miejscowości Hajnówka”.
– Za heroiczną (…) walkę o zdrowie i życie naszego kolegi Mateusza
– dodał, odnosząc się do żołnierza, który we wtorek został raniony na polsko-białoruskiej granicy.
Jak wskazał, wtorkowy incydent, choć był „bandycki”, niczego nie zmienia, jeśli chodzi o postawę funkcjonariuszy, a wręcz jeszcze bardziej determinuje ich do ciężkiej pracy. „Jesteśmy w dalszym ciągu zwarci i gotowi” – podkreślił gen.
2. Premier do żołnierzy: jesteśmy po waszej stronie
W każdej sytuacji, szczególnie w tak dramatycznej, jak atak na naszego żołnierza, jesteśmy z wami, po waszej stronie – mówił w środę (29 maja) do żołnierzy w Dubiczach Cerkiewnych premier Donald Tusk. Podkreślił, że nie będzie żadnego zawahania, jeśli chodzi o wsparcie dla funkcjonariuszy broniących polskiej granicy.
W środę rano (29 maja) odbyła się odprawa premiera Donalda Tuska, wicepremiera, szefa MON Władysława Kosiniaka-Kamysza i szefa MSWiA Tomasza Siemoniaka z dowództwem służb mundurowych w Dubiczach Cerkiewnych (Podlaskie).
– Przyjechaliśmy w tak dużym składzie (…) żeby wyraźnie powtórzyć to, co powiedziałem kilkanaście dni temu (…) – że w każdej sytuacji, szczególnie w tak dramatycznej, jak atak na naszego żołnierza – który, jak wiecie, ciągle walczy o życie w szpitalu – państwo polskie, wszyscy bez wyjątku, jesteśmy z wami, po waszej stronie
– powiedział premier do żołnierzy na późniejszej konferencji prasowej.
– Nie będzie mowy o najmniejszej tolerancji czy jakimś zawahaniu – jeśli chodzi o wsparcie dla naszych żołnierzy i funkcjonariuszy w czasie pełnienia tej bardzo trudnej misji, jaką jest ochrona granicy, a właściwie już obrona granicy, bo mamy do czynienia z aktami bardzo agresywnych działań
– dodał szef polskiego rządu.
Dalsza część tekstu pod polecanym artykułem
Czytaj także:
Premier: będę jutro z samego rana na granicy z Białorusią
Będę jutro z samego rana na granicy z Białorusią; żołnierze i funkcjonariusze bronią naszej granicy, ryzykując swoim życiem - napisał na X premier Donald Tusk, nawiązując do ataku na...
Czytaj więcejDetails3. Premier do żołnierzy: macie pełne prawo używać wszystkich dostępnych wam metod
Macie pełne prawo, żeby nie powiedzieć obowiązek, używać wszystkich dostępnych wam metod. Naszym zadaniem jest, żebyście mieli poczucie bezpieczeństwa prawnego i pełnej akceptacji wszystkich Polaków, wtedy, kiedy będziecie bronili nie tylko granicy, ale i swojego życia – powiedział w środę (29 maja) premier Donald Tusk.
– Tu nie ma żadnej przestrzeni na negocjacje, polska granica musi być chroniona, obiektami agresji są polscy żołnierze, polscy strażnicy graniczni, funkcjonariuszki, funkcjonariusze i macie pełne prawo, żeby nie powiedzieć, że wręcz też obowiązek, używać wszystkich dostępnych wam metod. A naszym zadaniem jest, żebyście mieli poczucie bezpieczeństwa prawnego i pełnej akceptacji wszystkich Polaków, wtedy, kiedy będziecie bronili nie tylko granicy, ale i swojego życia
– zaznaczył premier.
Podziękował także dowództwu wszystkich formacji za jednoznaczną postawę.
– Będziecie przez nas także w takich sytuacjach w pełni wspierani. Nie będziemy się też wahać, jeśli chodzi o pomoc we wszystkich aspektach, także dla tych, którzy będą musieli decydować się na działania najtwardsze. Nikt was nie opuści w tej sytuacji. Osobiście będę w to zaangażowany całą dobę, jeśli będzie trzeba
– zapewnił Tusk.
– Jeszcze raz bardzo wam dziękuję. Jesteście dzisiaj cichymi, choć właściwie głośnymi, bohaterami dla całej Polski
– podkreślił szef rządu.
Wskazał, że „choć wiem, że nie jesteście dla zaszczytów, ale chcę, żebyście wiedzieli, że wszyscy w Polsce bardzo doceniają to, co robicie i jesteśmy z was bardzo dumni”.
Tusk powiedział także, że „dzisiaj wszyscy wam współczujemy, wiemy, jak przeżywacie to dramatyczne zdarzenie (atak na polskiego żołnierza – PAP)”.
– Dzięki wam, waszej skuteczności i poświeceniu – jestem pewien – tych zdarzeń będzie coraz mniej
– oświadczył premier.
4. Premier: podejmiemy decyzję o przywróceniu ok. 200-metrowej strefy buforowej od granicy z Białorusią
Na początku przyszłego tygodnia podejmiemy decyzję o przywróceniu strefy buforowej w pasie mniej więcej 200 metrów tam, gdzie jest to konieczne z punktu widzenia skutecznego działania państwa polskiego przy granicy – powiedział w środę w Dubiczach Cerkiewnych premier Donald Tusk.
Premier zaznaczył, że współczuje bardzo rodzinie rannego żołnierza i zadeklarował, że rząd zrobi wszystko co w mocy państwa, by także osoby bliskie tego żołnierza były otoczone skuteczną opieką. Podkreślił, że niestety takie ataki na żołnierzy nie są sprawą nową.
– Dzisiaj podjęliśmy taką decyzję razem z dowództwem wojskowym, Straży Granicznej i Policji, że uruchomimy wszystkie środki jeśli chodzi o logistykę, o wyposażenie, także środki prawne, aby wasza służba była służbą bezpieczną z punktu widzenia państwa, bezpieczną na tyle, na ile to możliwe także z waszego punktu widzenia
– zaznaczył, zwracając się do żołnierzy.
Poinformował, że służący na granice rekomendowali przedstawicielom rządu możliwie szybkie przywrócenie strefy buforowej „w tym pasie mniej więcej 200 metrów tam, gdzie jest to konieczne z punktu widzenia skutecznego działania państwa polskiego przy granicy”.
– I wspólnie z ministrami obrony narodowej i spraw wewnętrznych, i całym rządem, taką decyzję podejmiemy na początku przyszłego tygodnia
– oświadczył szef rządu.
5. Premier: działania funkcjonariuszy i żołnierzy na granicy to najtrudniejsza służba
Działania funkcjonariuszy i żołnierzy na granicy z Białorusią to najtrudniejsza służba jaką można sobie dziś wyobrazić, muszą oni wykazywać się humanitaryzmem na ile to możliwe, a są codziennie atakowani – powiedział w środę (29 maja) premier Donald Tusk.
Tusk, który wziął w środę (29 maja) udział w odprawie z dowódcami żołnierzy i funkcjonariuszami MSWiA w Dubiczach Cerkiewnych (woj. podlaskie) zwrócił uwagę, że kiedy we wtorek rannemu żołnierzowi udzielała pierwszej pomocy funkcjonariuszka Straży Granicznej, oboje trzeba było osłaniać przed dalszymi atakami zza granicznego płotu.
Wyraził życzenie, „żeby to dotarło do wszystkich tych, który uważają, że tu jest jakaś sielanka i że ktoś kogoś krzywdzi”.
– To jest najtrudniejsza służba, jaką dzisiaj można sobie wyobrazić, służba żołnierzy, Straży Granicznej, policjantów, którzy z jednej strony muszą – i robią to konsekwentnie – wykazywać się humanitaryzmem i empatią na tyle, na ile to jest możliwe, są codziennie atakowani i to wygląda czasami tak jak w ostatnich godzinach
– dodał.
6. Szef MON: na granicę z Białorusią zostały skierowane kolejni żołnierze
Na mocy decyzji Dowódcy Generalnego RSZ gen. Marka Sokołowskiego na granicę z Białorusią we wtorek (28 maja) zostały skierowani kolejni żołnierze. Komandosi z 6. Brygady Powietrznodesantowej i 25. Brygady Kawalerii Powietrznej już są na miejscu – poinformował wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.
Szef MON wraz z premierem Donaldem Tuskiem i szefem MSWiA Tomaszem Siemoniakiem wziął w środę (29 maja) udział w odprawie z dowództwem służb mundurowych w Dubiczach Cerkiewnych (woj. podlaskie).
Kosiniak-Kamysz oświadczył, że „bandycki atak na polskiego żołnierza, to, co się wydarzyło wczoraj nad ranem świadczy o zorganizowanej akcji przeciwko bezpieczeństwu państwa polskiego, przeciwko tym, którzy bronią naszej granicy”. Zapewnił żołnierzy o pełnym wsparciu ze strony rządu i społeczeństwa i o współdziałaniu wojska, policji i Straży Granicznej.
– Wojsko jest najliczniej reprezentowaną formacją – 5,5 tys. żołnierzy. Wczoraj na mocy decyzji Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych Marka Sokołowskiego kolejne plutony zostały skierowane z jednostek najbardziej doświadczonych. Najbardziej doświadczeni komandosi 6. Brygady Powietrznodesantowej, 25. Brygady Kawalerii Powietrznej już są tutaj na miejscu. Uruchomiony został dodatkowy sprzęt
– poinformował szef MON.
Poinformował, że „ranny żołnierz jest otoczony najlepszą opieką, a wojsko opiekuje się też jego najbliższymi”. Zaznaczył też, że pierwszej pomocy rannemu żołnierzowi udzielili funkcjonariusze straży granicznej. Atak na żołnierza to kolejna „niezwykle brutalna odsłona wojny hybrydowej”.
7. Szef MSWiA: zwiększamy siły policyjne na granicy polsko-białoruskiej
Zwiększamy siły policyjne na granicy polsko-białoruskiej oraz integrację sił policyjnych, Straży Granicznej i wojska – zapowiedział w środę (29 maja) w Dubiczach Cerkiewnych (Podlaskie) szef MSWiA Tomasz Siemoniak. Dodał, że w ostatnich kilkudziesięciu godzinach rannych zostało dwóch funkcjonariuszy SG.
Siemoniak, który w środę (29 maja) wziął udział we wspólnym briefingu z premierem Donaldem Tuskiem oraz wicepremierem, szefem MON Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem przypomniał, że szef rządu postawił dwa absolutne priorytety: pierwszym to walka z planowanymi aktami sabotażu na zalecenie służb rosyjskich na terenie Polski, a drugi to bezpieczeństwo na granicy.
– Dzisiaj podjęliśmy wiele decyzji (…). Zwiększamy siły policyjne na granicy i zwiększamy integrację sił policyjnych, Straży Granicznej i wojska. Tu potrzeba działań, które są charakterystyczne dla formacji policyjnych, dla formacji prewencyjnych, odpowiednio wyposażonych i przeszkolonych
– powiedział Siemoniak.
Szef MSWiA dodał, że na granicę zostanie przemieszczony sprzęt, „którego policja używa wobec agresywnych ludzi”.
Powołując się na informację od służb sojuszniczych zaznaczył, że należy się liczyć z nasileniem presji na polską granicę, „ponieważ w Rosji gromadzone są tysiące ludzi po to, żeby je przerzucać (na granicę polsko-białoruską)”.
– Ta agresja rośnie. Zaczęło się od rzucania konarami, kamieniami, teraz mamy do czynienia z eskalacją. W ostatnich kilkudziesięciu godzinach dwóch funkcjonariuszy SG zostało rannych. Na szczęście lżej niż żołnierz ugodzony nożem, natomiast ta sytuacja przez cały czas eskaluje
– poinformował.
Podkreślił, że resort spraw wewnętrznych pracuje nad różnymi rozwiązaniami w celu zabezpieczenia granicy polsko-białoruskiej. Dodał, że chodzi m.in o uszczelnienie zapory granicznej.